OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je rok 1988. Metalové scéně vládnou METALLICA, ANTHRAX, SLAYER anebo IRON MAIDEN. Thrash metal postavený na dech beroucích kytaristových výkonech a kvalitním zvuku je na vrcholu. Většina kapel stále ještě používá klasický, do jisté míry melodický (srozumitelný) zpěv. Nezávisle na sobě však z různých koutů světa přichází revolta, která doposud platná kritéria pro kvalitu neuznává. Žádanými se stávají kapely, které nemají dobrý zvuk a nehrají nijak extra zručně. Ženou metalovou hudbu do extrému a šokují tvrdostí. V Americe začíná kutit pod názvem DEATH svá první „gore“ alba Chuck Schuldiner, v Británii jsou již venku první grind výplachy NAPALM DEATH a CARCASS a na severu Evropy jistý Quorthon pod hlavičkou BATHORY vykoval jeden ze základních pilířů teprve rodícího se black metalu.
Black metal v té době již sice nějaký ten pátek existoval, konečně „Blood Fire Death“ má v diskografii BATHORY již číslo čtyři, ale hlavním dobovým kapelám VENOM nebo CELTIC FROST tehdy ještě chybělo něco, čím by temný satanský žánr hudebně více odlišily, definovaly. BATHORY, ve skutečnosti Quorthonův „One man band“, na albu „Blood Fire Death“ k tématu přistoupili trochu jinak a po třech něco naznačujících nahrávkách představili svoji verzi černého kovu, kde si drsný extrémní metalový nářez podává ruku s temnotou, peklem, mystikou a pohanskou mytologií.
Album otevírá tajemná tříminutová introdukce „Odens Ride Over Nordland“, která je zde důležitější než kdekoliv jinde, neboť uvádí album do správně mystické atmosféry. V podobném duchu začne i první, zvolna ubíhající epický kus „A Fine Day To Die“. Úderné střední tempo, výrazné bicí, skřehotavý/přiškrcený vokál a nebeské chorály doprovázející vikingy-válečníky do bitvy ve jménu vládce pekel. Válečná vřava záhy naplno propuká. Následující neotesané řežby „Dies Irae“, „Holocaust“, „Golden Walls Of Heaven“, "Pace ´till Death", které charakterizuje kanální zvuk, vyhrocená kvílící sóla a záhrobní řev, mají dokonale pekelnou atmosféru, díky které BATHORY získávají spousty přívrženců.
Hlavní skladbou je zde ovšem mohutný titulní kus na závěr, který do dnešních dnů ční z temného pagan/black metalu jako monument. Lepší název než „Krev, Oheň, Smrt“ nemohl Quorthon pro deset minut trvající suitu vymyslet. Mrazivý přednes, pomalé tempo a výrazné doprovodné chorály dodnes vzbuzují respekt a po závěrečném akustickém brnkání je ještě dlouhou chvíli cítit chlad vanoucí z bitvy na dalekém severu.
Deska i přes Quorthonovy nedokonalé interpretační schopnosti slavila triumf hlavně pro svůj nekompromisní přístup a jasně srozumitelnou „message“. Své vykonala možná i rouška tajemství, která v té době BATHORY zakrývala, neboť kapela (?) nikdy nevystupovala živě a informací o ní bylo v té době minimum. Podzemím se však zvěsti o temném černokněžníkovi ze severu rychle šířily a legenda rostla. Onen špinavý, nekvalitní zvuk vzaly dokonce některé ortodoxní blackmetalové spolky za svůj, dodnes s ním někteří podepisují příslušnost k žánru a vymezují se tak proti nic nechápajícím hi-fistům.
Těžko v době vydání jakékoliv desky odhadovat, stane-li se někdy kultovním či žánrovým milníkem, ale v tomto případě si myslím bylo jasno velmi brzo. Přestože z dnešního pohledu je album již překonané, tak v roce 1988 se jednalo o respektu hodnou ukrutnost, která zásadním způsobem ovlivnila vývoj nejen severské blackmetalové scény.
Průkopnické album, jehož ozvěny jsou v současném black/pagan metalu dodnes patrné.
Quorthon
- zpěv, kytary, baskytara, bicí
1. Odens Ride Over Nordland
2. A Fine Day To Die
3. The Golden Walls Of Heaven
4. Pace ´Till Death
5. Holocaust
6. For All Those Who Died
7. Dies Irae
8. Blood Fire Death
9. Outro
Nordland II (2003)
Nordland I (2002)
Destroyer Of Worlds (2001)
Jubileum Volume III (1998)
Blood On Ice (1996)
Octagon (1995)
Requiem (1994)
Jubileum Volume II (1993)
Jubileum Volume I (1993)
Twilight Of The Gods (1991)
Hammerheart (1990)
Blood Fire Death (1988)
Under The Sign Of The Black Mark (1987)
The Return (1985)
Bathory (1984)
Datum vydání: Sobota, 8. října 1988
Vydavatel: Black Mark
Stopáž: 45:41
Produkce: Quorthon and Boss
Studio: Heavenshore studio Stockholm
"Blood Fire Death" osobně považuji za jakýsi předěl mezi black metalovým prvním obdobím BATHORY a jejich následnými epickými alby, silně ovlivněnými skandinávskými mýty. Zároveň jej mám však za dílo vrcholné, protože z obou kapitol je zde soustředěno to úplně nejlepší ( geniální atmosférické intro coby předzvěst velkých věcí příštích, průrazné skladby, kombinace akustické kytary s infernálními výplachy a sóly, nejlepší sound BATHORY "ever" - tvrdý, nekompromisní, nezastavitelný - prostě přes veškeré navýšení melodiky, jde zároveň o netvrdší a nejdodělanější album s jakým se kdy Quorthon prezentoval). Dost možná "Master Of Puppets" black metalu, což je skutečně věc názoru a osobního pohledu, ale naprosto nepochybně nejsilnější reprezentant celé Quorthonovi diskografie.
...oprava...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.