OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
DEPRESY, zabalení v štýlovom pentagonickom digipaku, prichádzajú s novinkou po rovnako štýlových šiestich rokoch ticha. Kapela má vybudované stabilné meno a tak má „Morph“ možnosť bez problémov rozvíriť stojatú hladinu slovenského hudobného podsvetia v akomkoľvek smere. Štýl melodického death/blacku, ku ktorému sa postupne dopracovali, síce dnes nie je veľmi „in“, o to lepšie si bude možné pripomenúť časy keď sa mu venovalo (aj u nás) množstvo zoskupení.
Akvizícia členov dnes neaktívnych ESSENCE OF EXISTENCE sa ukázala byť prospešnou už na pozitívne prijatom „Psychomantium Phenomenon“. Tento album som mal v podvedomí stále dobre zapísaný a tak bolo možné očakávať aj od novinky podobne pozitívne vibrácie. Samozrejme v intenciách predpokladaného smerovania kapely bez neočakávaných štýlových eskapád. V tomto smere sa moje prvé triezve zhodnotenie nahrávky pohybovalo pod očakávaným horizontom hlavne vďaka nostalgickému oparu roku 2003 a pretlaku doteraz absorbovanej hudby.
Ľahký provinčný nádych sa síce nedarí mazať a prvý dotyk neodhaľuje plný potenciál prezentovanej tvorby, s plynúcim časom nie je ale problém nachádzať pozitívne momenty, ktoré preklopia pohľad na celok do úplne novej roviny. Vyhrabať v žánrovom koši, kde sa DEPRESY pohybujú, nejaké zásadné novinky zaiste nie je ľahká úloha, kapele sa ale bezproblémovo darí veci recyklovať do zaujímavo kreatívnych tvarov. Dnes nikoho neprekvapí duet black-deathového vokálu alebo symfonických kláves na podklade tvrdých riffov v kaskádach black/deathových temp, ale skomponovať to tak, aby výsledok znel svojim spôsobom originálne, pestro a bez známok nudy, chce už silnejšiu dávku schopností. Takto môžem pozitívne hodnotiť Vesperovu prácu s vokálom, kde má poslucháč pocit, že každá linka patrí na svoje miesto tak, aby umocňovala dojem z plynúcich tónov. To isté platí aj o poctivej gitarovej práci, ktorá prekypuje sólami a nenápadnými melodickými podkresmi. Výbornú symbiózu dopĺňajú už spomenuté klávesy a ďalšie virtuálne zvuky, ktoré v celku dokážu neraz prekvapiť – skoro tanečný úvod „Maws“ budiž jedným príkladom za všetky. Vydareným aspektom je aj pohyb nahrávky v čase, chvíľu sme v časoch najväčšej slávy DIMMU BORGIR, vzápätí surfujeme zas na relatívne modernej vlne ľahkého elektro-blacku. Zvukovo je to síce možno mimo optimálnej línie (hlavne v oblasti bicích), ale rozhodne v subjektívne akceptovateľných medziach.
Nahrávka disponuje zlatým pomerom medzi počtom zapamätateľných liniek a potrebnou tvrdosťou, v čom sa odráža aj istý duch slovenskej metalovej „školy“. Možno to nebude správne sústo pre poslucháčov odchovaných na trendových progresívnych post žánroch, každopádne ide o poctivý melodický black/death v znamení dobrých momentov kapiel ako SIRIUS alebo SEPTIC FLESH.
Slušný návrat s kúskom nostalgického ducha. Zrejme to nebude správne sústo pre poslucháčov odchovaných na trendových progresívnych "post" záležitostiach, každopádne ide o poctivý melodický black/death recyklujúci to dobré zo žánrového koša v pomerne kreatívnych a zaujímavých tvaroch.
8 / 10
Vesper
- vokály
Dirrt
- gitary
Michael
- gitary
Gabriel
- basgitara
Roman Lasso
- bicie
Giana
- klávesy
1. Morph
2. Deceptive Companion
3. Maws
4. Palliative Theories
5. Crisis Intervention
6. Lunacy Cheating
7. Somnium Veils
8. Reality Architects
9. Quinta Essentia
10. Cave Dwellers
Psycold (2022)
MMXVIII (EP) (2018)
Morph - Near Death Experiences (2009)
Psychomantium Phenomenon (2003)
Sighting (1999)
A Grand Magnificence (1998)
...And There Came The Tears With Christ (demo) (1996)
In Embrace Of The Dying (demo) (1993)
If Dream Will Be Real (demo) (1992)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Shindy Productions
Stopáž: 41:06
Produkce: Dirrt and Michael
Studio: Morpheusmultimedia Studio, Lučenec
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.