OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
MOUTH OF THE ARCHITECT dorazili na Strahovskou Sedmičku v ne zrovna příznivé datum. Je obecně známo, že 30.dubna se většina potencionálních návštěvníků rockových koncertů věnuje jiným radovánkám a na účasti tohoto koncertu to bylo znát. Těch pár desítek figur, které ten den na Strahov dorazily, můžeme označit jako skalní.
Do role předskokanů byli vybráni GOSPEL OF THE FUTURE a tuto volbu kvituji s povděkem. Jejich hudební zařazení bylo stylově odpovídající a hlavní hřebíky večera perfektně doplnili. Moraváci zahráli několik delších kusů, s minimem zpěvu a oproti hlavní kapele vyzněli sice jako jednodušší, ale zato čitelnější a dá se říci, že i razantnější. Delším skladbám vévodily do sabbathovského pravěku se ohlížející hutné kytary, které občas jeden ze sekerníků kořenil psychedelickým kvílením. Výborný bubeník tlačil na pilu, až mu z paliček odletovaly třísky a troufám si říct, že minimálně z poloviny je koncertní úspěch této kapely jeho dílo. GOSPEL OF THE FUTURE jsou hudebně originální a zajímaví avšak jejich vymakaný hudební projev sráží v živém provedení nedokonalý zpěv. Zpívající kytarista jakoby o svém handicapu věděl a svým hlasem proto do dění moc nezasahoval. Zajímavostí byla křehce vyhlížející dívka na postu baskytary, což u podobných ukrutností nebývá zvykem. Vystoupení mělo gradující tendenci a závěrečné finále se odehrávalo ve strhujícím tempu. Nové album ohlášené na květen si rozhodně nenechte ujít.
MOUTH OF THE ARCHITECT stihli přiletět do Evropy dřív, než islandská sopka uzavřela evropská letiště a nestihla jim tak pokazit turné, jako některým zámořským kolegům. Na Sedmičce naplno rozbalili svoje zničující deprese, odpálili nálože plné smutku, melancholie a zoufalého řevu, které mohou nepřipraveného jedince uvrhnout do nepříjemných psychických stavů. Svůj program postavili na tvrdších skladbách a největší zbraně kapely byly ten večer střídání tří zpěvů, razantní bicí a poctivé nasazení. Koncertní podoba MOUTH OF THE ARCHITECT téměř postrádá akustická brnkání a chybí tak momenty, které by monotónní zvukovou masu trochu přibrzdily, rozčlenily nebo ozvláštnily. Opakující se návaly smutku a žalu v jejich podání bohužel však postrádaly údernost, kterou vás takoví NEUROSIS nebo CULT OF LUNA rozdrtí na kousky. Zvuk na 007 byl jako obvykle v pořádku, možná jen trochu více nahlas, než bylo nezbytně nutné.
Závěrem si neodpustím pichlavou poznámku k dreskódu Amíků. Přeci jen vousáč-krakonoš, holohlavý intelektuál s brýlemi a vlasatá mánička společně na jednom pódiu vypadali jako nějaká veselá parta, a to přeci MOUTH OF THE ARCHITECT rozhodně nejsou. Zajímavostí jejich aktuálního turné jsou bezesporu šílené přejezdy, za které si kapela zaslouží opravdové uznání, Ljubljana – Munchen – Budapest – Praha – Košice - Wroclaw, každý den bezmála 300km. Respekt!
Playlist: Baobab, The Violence Beneath , Hate And Heartache, Vivid Chaos, A Beatiful Corpse, At Arms Length
MOUTH OF THE ARCITECT, EMOR, THE FATE WILLS IT
Košice, Tabačka - 1. mája 2010
Poriadne meškanie, ktoré možno napálilo väčšinu návštevníkov, potešilo autora tohto krátkeho textu. V čase, keď sa nejaké dve hodinky pred polnocou náhlil do Tabačky, veril, že uvidí aspoň záver vystúpenia MOUTH OF THE ARCITECT, nakoniec stihol aj EMOR, ktorých nádejnú show videl nejakých 4-5 rokov dozadu ešte v košickom klube Butterfly.
Bez akejkoľvek diskusie som kvitoval, že EMOR ako predskokani sú, aspoň čo sa týka príbuznosti hudobnej produkcie k MOUTH OF THE ARCITECT, perfektným nápadom organizátora. Hoci narozdiel od niektorých mojich redakčných kolegov som nepovažoval EMOR za viac ako mierne nadpriemernú lokálnu kapelu, tešil som sa. Ukázalo sa, že moje dobré spomienky na ich live vystúpenie a relatívne dobrý dojem z EP „Ouriver“ narazí na neprekonateľnú prekážku. EMOR sklamali novými skladbami, ktoré už ani zďaleka nenapĺňajú tie nádeje, ktoré do nich boli vkladané po vydaní EP. Oproti nemu odbočili k jednoduchosti, neoriginalite a hudobne snáď až k post-rocku, či post-grunge? Keby nezahrali aj songy z „Ouriver“, ani by som neuveril, že vidím kapelu, ktorej mnohí prorokovali veľkú budúcnosť. Pódiová prezentácia bola samozrejme už bez problémov, no to čo liezlo z reprákov aj napriek slušnému zvuku, neviem označiť inak ako veľká nuda.
Koncert MOUTH OF THE ARCITECT bol pre mňa sklamaním ešte väčším. Táto kapela patrí k tým, ktoré nepočúvam často, no o to radšej sa k nim vraciam, takže moje očakávania boli v tomto smere značné. Amíci sa ale v Košiciach rozhodli, že oni nepotrebujú pred akciou žiadnu zvukovú skúšku a tak si na vyladenie zvuku rezervovali niekoľko úvodných skladieb ich show a žiaľ aj napriek tomu, že sa nakoniec ich vlastnému zvukárovi podarili dať ten „bordel“ ako-tak do poriadku - tento zabudol zredukovať hlasitosť na počúvateľnú úroveň. Zmienený fakt bol nakoniec aj príčinou môjho predčasného odchodu z akcie, čo považujem za veľkú škodu, pretože z toho, čo sa dovtedy dalo vyrozumieť a odpozerať, mohlo ísť o veľmi vydarený koncert - takto som sa dočkal len zvukovej a hlukovej nudy. Podobne zareagovalo viac návštevníkov akcie a tak už asi v polovičke setu MOUTH OF THE ARCITECT bol priestor pred pódiom riadne preriedený.
Z tohto pohladu je možno škoda, že som nevidel prvú predkapelu, HC bystričanov THE FATE WILLS IT, pretože podľa komentárov niektorých návštevníkov koncertu, aspoň oni nenudili. Takto som si neodniesol z Tabačky práve najlepší dojem, aj keď Tabačka samotná na vine nebola.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.