OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nic na světě se neudělá samo a zadarmo vám dnes už vůbec nikdo nic nedá. Myslím, že je to snad každému jasné, každému zřejmě až na švédské SABATON. Sotvaže se totiž po znamenitém albu „The Art Of War“ (logicky plynoucího z jejich do té doby přirozeného a celkem sympatického hudebního vývoje) mohli začít považovat za mezinárodně trochu slavnější skupinu, už to berou za špatný konec a čekají, že jim posluchač bude automaticky zobat z ruky stále dál.
Ale to se, pevně doufám, zatraceně mýlí. Vždyť kdo by jim uvěřil tu snůšku neupřímného klišé, kterou se na „Coat Of Arms“ dokonce odvažují vydávat za plnohodnotné studiové album? Drzost, která se táhne celými jeho čtyřiceti minutami, je totiž skutečně výstavní (dnes však nikoliv ojedinělá, bohužel). Dychtivi čerstvého materiálu, vystavěného toutéž pevnou ocelovou rukou, jež psala kusy jako „Ghost Division“ nebo „40:1“, saháme po dalších námětech z bohaté vojenské historie lidstva v heavy metalovém podání, abychom místo toho obdrželi ostudnou opruzeninu, na níž existuje jen jediný lék – vypnout to, hodit za hlavu a nadosmrti na to zapomenout. Těch deset skladeb v monopolní režii zajetého výrazu skupiny skutečně není nic jiného než drzý plivanec do tváře posluchačského vkusu, z nějž je především patrné, jak moc troufalí SABATON jsou. Svět jim leží u nohou, tak proč by dělali něco jiného, než jen „udělali“ nové album. A co ho takhle napřed vymyslet a složit, pánové, ptám se já? Absolutně stejné rytmické a aranžérské postupy, absolutně stejné klávesy a vůbec motivy, absolutně stejné Brodénovy melodické linky a frázování zpěvu, a to vše navíc v unylém, nudném výrazu, který vám jako betonový sloup stojí v cestě k zapamatování si alespoň nějakého momentu, lhostejno kolik poslechů to stojí. Budete-li hledat deset a více rozdílů, nenaleznete je, protože album je skutečně tak nemožně odfláknuté a nicneříkající, až se v něm všecičko slévá do jednoho jediného konstantního heavy metalového zvuku, v němž aby kloudného nápadu lupou pohledal (možná, že klávesový motiv v diskutabilně pojmenované „The Final Solution“ či závěrečné „Metal Ripper“ na to přece jen aspirují, ale co je to proti celému albu).
Absolutně nenápaditý obal všechnu tu mizérii už jen detailně dokresluje, stejně jako (po evidentně pozitivních zkušenostech z minula) okatá sázka na opěvování válečných hrdinství různých evropských národností v některých textech („Uprising“, „Aces In Exile“ nebo třeba „Saboteurs“), aby to tamější fanoušky vzalo za srdce a o to víc SABATON fandili. Ale to už je také samosebou průhledné. Je to zkrátka celé smysluplné jako invaze nahatých a neozbrojených v den „D“ do Normandie, pročež je nad slunce jasnější, že pokud sáhnu kamkoliv mezi dosavadní alba SABATON, udělám vždycky mnohem líp, než když si pustím tuhle hrůzu. Ouvej.
„Coat Of Arms“ je jako zlý sen, v němž jste se nahatí a beze zbraně rozhodli spolu se spojenci v den „D“ vylodit v Normandii.
3,5 / 10
Joakim Brodén
- zpěv
Rikard Sundén
- kytara
Oskar Montelius
- kytara
Pär Sundström
- baskytara
Daniel Mÿhr
- klávesy
Daniel Mullback
- bicí
1. Coat Of Arms
2. Midway
3. Uprising
4. Screaming Eagles
5. The Final Solution
6. Aces In Exile
7. Saboteurs
8. Wehrmacht
9. White Death
10. Metal Ripper
The Great War (2019)
The Last Stand (2016)
Heroes (2014)
Carolus Rex (2012)
World War Live: Battle Of The Baltic Sea (2011)
Coat Of Arms (2010)
The Art Of War (2008)
Metalizer (2007)
Attero Dominatus (2006)
Primo Victoria (2005)
Fist For Fight (2001)
Ich najslabší počín. Absolútny súlas s recenziou.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.