OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Metaloví experimentátoři s progresivním přístupem LYE BY MISTAKE ze St. Louis vzbudili albem „Arrangements for Fulminating Vective“ v roce 2006 na tvrděkytarové scéně zaslouženou pozornost. Milovníci instrumentálních orgií by měli zbystřit, neboť podobnou směs jazzu, metalu a mnohých dalších žánrových příměsí by na současné scéně jen stěží pohledali. LYE BY MISTAKE je jedna z kapel, která se snaží prozkoumávat hranice kytarové hudby. Abychom si dobře rozuměli, ty nejzazší hranice. Místa, kde již příliš lidí nenajdete a kde již moc lidí hudbu neposlouchá. Místa, která jsou určena hlavně průzkumníkům, vědcům a dobrodruhům. Je to jednoduše příliš daleko. Příliš daleko od všeho konvenčního a normálního. Kapela ve svém hard jazz fusion dokáže míchat ortodoxní jazzové postupy s metalovým důrazem a rychlostí, tu a tam se nepovede uhlídat tu čistě jazz rockovou jízdu, tu mathcorovou pidlikačku, onde krystalickou prog metalovou část. Výsledku to však nic nebere na sveřepé ukázce mistrného ovládání nástrojů. Tam to bohužel do jisté míry i končí. Skladby si spolu hrají, nástroje se předhánějí v tom, kdo toho zahraje víc, trumfují se ve složitosti aranží… Nicméně právě u LYE BY MISTAKE si pokládám otázku proč? Proč instrumentální ekvilibristika zabíjí jakoukoliv jinou hodnotu jejich hudby. Nedokážu asi jednoduše odpovědět. To, co mě u jiných kapel baví a mlsně to olizuji a chutná mi to… přesně tato esence na mne u LYE BY MISTAKE působí poněkud nudně, chladně, sterilně a nic to se mnou nedělá. Jakoby opravdu technicky dokonalá forma zastínila a krutě přebila jakýkoliv obsah. Jakoby kolem vás tančila vnadná kráska z nejbouřlivějších snů a vy jste věděli, že pod tou sexy minisukní má v upoceném chlupatém klíně zasazený penis. Velmi dobře ale chápu, že existují takoví, kterým se právě podobné abnormality líbí.
6,5 / 10
Vydáno: 2009
Vydavatel: Black Market Activities
Stopáž: 49:56
AFMV se mi líbilo o dost víc, ale i tady se najdou výtečný věci, ale je jich tam málo. Na druhou stranu takováhle deska by si teda narozdíl od jinejch tady hodnocenejch hovadin zasloužila podrobnější recku než tenhle mini odstavec... Přece jenom se to nevidí každej den...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.