OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Metalová exotika z Lotyšska v podání SKYFORGER nejspíš není na světové scéně žádnou extra vzácností, nicméně mně, který k ní na „Kurbads“ přičichávám vlastně úplně poprvé, tak rozhodně voní. Kapela, která si s sebou stále tak trochu nese neprávem přisouzený cejch příznivců nacistické tématiky, má v současné době na kontě prakticky pět studiových alb (nepočítaje znovuvydání prvotního dema „Semigalls´ Warchant“ v roce 2005), z nichž na adresu toho aktuálního bylo dlouho dopředu avizováno, že na něm dojde k jisté změně. Tedy, že ubude vysloveně pagan/folkového zaměření a důraz Peterise Kvetkovskise & spol. bude kladen především na věci přirozeně metalové, případně dokonce thrash metalové.
Neznaje minulých nahrávek SKYFORGER mohu konstatovat, že výsledný obraz „Kurbads“ by skutečně mohl těmto vizím nahrávat. Album totiž ze všeho nejvíc zní jako skladatelský kompromis mezi autory, kteří dlouhá léta žili pouze rozličnými pagan/folk – metalovými náladami, a autory, kteří se rozhodli razantně stočit kormidlo svého uměleckého vkusu k výrazně tvrdšímu metalu. Mnohé ze skladeb jsou postaveny z velké části na holé riffové kostře, jež se snaží především znít co nejsvěřepěji, což se, s ohledem na svojský Peterův vokál, poměrně daří, přinejmenším do té roviny, do níž jsou nabídnuty postupy, které přímo nečpí archaickou metalovou triviálností. Ta je přitom nejvýraznějším negativem alba, protože jakmile nezní folkové nástroje, ztrácí díky ní nejedna píseň část své příchuti a přitažlivosti (kompletní úvodní „Curse Of The Witch“ a z velké části „The Nine-Head“, „The Stone Sentinel“ nebo „Black Rider“). Když ovšem přijdou ke slovu i dudy, píšťaly či další lotyšské lidové nástroje, hned je cítit, kdeže je nejsilnější stránka kapely. Pod vlivem některých melodií v jejich podání by se člověk na místě rovnou rozskočil (jasně nejsilnější věc alba „Son Of The Mare“ či „In The Underworld“) a jinými motivy, původem nikoliv nějak zásadně originálními, by se zase naopak nechal donekonečna zlehka lechtat („The Devilslayer“ nebo „The Last Battle“, která pozornému posluchači dá zcela jistě vzpomenout švýcarských ELUVEITIE). Jako na houpačce, na níž si užijete bez ohledu na to, na který její konec si sednete.
Na soudobém pagan/folk – metalovém kolbišti nejsou SKYFORGER určitě žádným zásadním hráčem (a to nejen díky zemi svého původu), což ovšem ještě neznamená, že by měli být úplně neviditelní. Díky „Kurbads“ je na ně naopak momentálně vidět celkem slušně a myslím, že se snad nenajde příznivec kovového lidového jásání a hrdinských vyprávění, kterému by tohle album alespoň v některých svých (pagan/folkových) přednostech nepadlo do ucha. A zejména proto bych byl ještě s těmi změnami ve směřování kapely zatraceně opatrný.
Pokud lotyšští metalisté SKYFORGER skutečně uvažují nad stylovým úkrokem pryč od toho, co jim šlo až doposud nejlépe (tedy pagan/folku), měli by si to všechno ještě minimálně jednou pořádně rozmyslet.
7 / 10
Peter
- zpěv, kytary, lidové nástroje
Martins
- kytary
Zirgs
- baskytara, lidové nástroje
Kaspars
- lidové nástroje
Mazais
- bicí
1. Curse Of The Witch
2. Son Of The Mare
3. The Nine-headed
4. Bewitched Forest
5. In The Yard Of The Father's Son
6. The Devilslayer
7. The Stone Sentinel
8. In The Underworld
9. Black Rider
10. The Last Battle
11. Kurbads
Senprūsija (2015)
Kurbads (2010)
Semigalls´ Warchant (kompilace) (2005)
Zobena Dziesna / Sword Songs (2003)
Perkonkalve / Thunderforge (2003)
Latviesu Strelnieki / Latvian Rifflemen (2000)
Kauja Pie Saules / The Battle Of Saule (1998)
Semigalls´ Warchant (demo) (1997)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Metal Blade Records
Stopáž: 49:43
Produkce: SKYFORGER
Studio: studio Lauska, Lotyšsko
Hmm, moje první setkání s těmito pohanskými Lotyši a musím říci, že mi poměrně kápli do noty. Zprvu jsem si musel zvykat na zvláštní hlasový projev jejich vokalisty (takový mix Boltendahla a Uda), ale koneckonců to k pagan metalu patří. Hudba se mi líbí, ale chtělo by to malinko vyrovnanější - výynikající věci jako Son Of The Mare, Bewitched Forest, The Devilslayer (nejlepší), In The Underworld a The Last Battle jsou vystřídány vždy slabšími kousky. Přes výše zmíněnou nevyrovnanost jsem s hudbou těchto Lotyšů spokojen.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.