PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Členovia NEUROSIS asi nehrajú hudbu vhodnú do pekného počasia. Dobráka Scotta Kellyho doprevádzala na januárovom turné treskúca zima. Jeho kolega Steve Von Till si so sebou do srdca rozhorúčenej Európy priniesol prudké ochladenie, dážď a vietor. Až človeku príde na um, že avizovaný duchovný rozmer ich cesty naprieč starým kontinentom bude možno viac ako len obyčajná fráza. Obzvlášť na tak aurou nasiaknutých miestach, akými sú trnavská Synagóga a hrad Točník (na Točníku sa, rovnako ako v Trnave, uskutočnili oba české koncerty „starcov“ z NEUROSIS). Vo vnútri sa na chvíľu zastavil čas.
Pre Steva Von Tilla bolo európske turné púťou po stopách vlastných predkov. Jeho rodokmeň, siahajúci až do oblasti Znojma, vleje možno hrdosť do žíl nejedného post-metalového nadšenca z juhu Moravy. Aj preto je sympatické, keď jedna z najdôležitejších osobností metalovej scény uprednostní na svojej sólovej šnúre netradičné zastávky pred klasickými koncertnými destináciami, akou je napríklad aj Viedeň. Vraj z toho dôvodu, že obecenstvo to pri týchto špeciálnych príležitostiach dokáže oceniť oveľa viac, nehľadiac na počet návštevníkov. A samotný priebeh sobotňajšieho vystúpenia dal Stevovi za pravdu. Diváci v synagóge pripomínali skôr publikum v divadle. Posadaní v dvoch rovnobežných pásoch zo stoličiek a lavíc radšej šepkali a stišovali svoj hlas, aby náhodou neprehlušili ani ambientnú hudbu RAISON D´ETRE, vypĺňajúcu každú škáru ošarpaného sakrálneho priestoru ešte pred tým, ako na pľac pred pódiom nastúpila predkapela. Decentné nasvietenie už len dokresľovalo príjemne komornú atmosféru.
„Good evening. My name is Steve Von Till, this is my spaceship and together we are HARVESTMAN,“ uviedol Steve priam earthovsky ladený začiatok svojho koncertu, ukazujúc pri tom na svoju bukovo hnedú gitaru. Súzvuk gitarových slučiek postupne vyústil až do titulnej skladby z albumu „In A Dark Tongue“, ostatného diela Von Tillovho projektu HARVESTMAN. Obdobné, častokrát naozaj hlučné pasáže neboli len extravagantnou výplňou pesničkového setu, ako tomu bolo v čase, keď zopár metrov odtiaľ stál neformálne oblečený Scott Kelly. Tvorili jeho rovnocennú, na mnohých miestach dokonca pohlcujúcejšiu súčasť. Najmä záverečné hlukové väzbenie pôsobilo v tú chvíľu intenzívne.
Viac ako sto minút trvajúci koncert mal aj svoje slabšie miesta. Pochopiteľne, nie je ľahké udržať si koncentráciu na tak dlhý čas. Kratší set by asi nikoho neurazil, aj keď bolo fajn vypočuť si aj staršie veci zo Stevovej folkovej tvorby. Ale nebolo to len o tom. Kým Kellyho prednes zo seba vyžaroval ľudskosť a emocionalitu, Von Tillovo vyznenie bolo v istom zmysle podobné ako spomínaný RAISON D´ETRE, chladne rozoznievajúci steny synagógy ešte pred začiatkom programu. Rovnako ako tvorba švédskeho ambientného umelca, aj Von Tillova plynula len tak vo vlnách. Niekedy nekonfliktne prúdiacich okolo, niekedy strhávajúcich všetku pozornosť. Tentokrát to teda nebolo nič, čo by anglofónny divák nazval „touching“. Koncert správcu Neurot Recordings bol iným typom zážitku. Nie tak silným a všeobecne adresným, ale pre tých, čo vedeli, na akú hudbu v ten večer idú, určite v mnohých ohľadoch zaujímavejším. Navyše, instantná charizma jedného z frontmanov NEUROSIS sa predsa nevidí každý deň.
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.