OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
U Američanů POISON THE WELL je velmi těžké definovat hudební zařazení. Na poprock jsou příliš složití, na metalcore zas moc vyměklí a nabízející se označení post-hardcore-emo asi taky není úplně přesné. Kapela mění své zabarvení jak chameleón, úspěšně proplouvá mezi hudebními styly a úžasným způsobem míchá melancholický popík a zatěžkané HC. Napadá mne označení „hardcoreová verze“ MUSE, s trochou inspirace FAITH NO MORE, možná i WALTARI. Ale neřešme škatulky, hlavní je beztak nakonec kvalita.
Tuto sbírku plnou zvratů a emocí otevírají spíše tvrdší kusy. Hutná a táhlá „Exist Underground“ a úderná „Sparks It Will Rain”. Počínaje třetí skladbou se však začínají dít úžasné věci a přechod z nařvané sloky do melodického refrénu v „Cinema“, gradující kolotoč „Pamplemousse“ nebo parádní balada „Are You Anywhere?“ podsouvají dojem skutečně „velké“ nahrávky. Pod vlídnou slupkou melodického zpěvu a vcelku jednoduchých kytar neustále tepe hardcorová energie, která tu více, tu méně vystupuje na povrch. POISON THE WELL na aktuálním albu častěji nastavují svoji přístupnější tvář, zejména strhující „Antarctica Inside Me“ dokazuje, že kapela by se v klidu mohla živit sofistikovaně udělaným poprockem, ale i přes znatelný rozvoj popové stránky věci zůstávají POISON THE WELL stále hodně živá a energická kapela, což dokazují výborná „Exist Underground“ nebo metalcorové výpady „Celebrante The Pyre“ a „Makeshift Clay You”. Novinkou je akustická kytara s perkusemi v nečekaně odlehčené „latino“ skladbě „When You Lose I Lose As Well”. Klávesy jsou, ale zůstávají schované v pozadí a jsou využívány pouze decentně pro dokreslení. V klidných i v tvrdších polohách jsou POISON THE WELL stále dostatečně naléhaví, ale musím konstatovat, že v minulosti zněly tvrdší skladby v jejich podání více zajímavě. Auru zvláštnosti této kapely podtrhují trochu podivínské avšak úderné texty zabývající se popisem životních peripetií autora a taktéž jim nelze upřít nezanedbatelný podíl na její výjimečnosti.
POISON THE WELL samozřejmě neobjevili Ameriku, ani nevymysleli nic, co bychom nikdy dřív neslyšeli. Mají však velmi dobře zmáknuté střídání zdánlivě nesouvisejících směrů a kombinace melodického popíku s hardcoreovými šlichtami zní v jejich provedení velmi zajímavě. Albu „The Tropic Rot“ nelze upřít silné skladby s povedenými hudebními nápady. Vydařil se zejména zasněný melodický zpěv, který album vyloženě táhne. Škoda veliká, že se jedná o zřejmě úplně poslední desku této pozoruhodné party, která se mimochodem před časem objevila v Praze po boku THE DILLINGER ESCAPE PLAN, neboť kapela letos v dubnu oznámila ukončení své téměř patnáct let trvající kariéry.
Come now stupid man you´ve been down there long enough.
Let´s go do something with the day, you have hours and hours till night comes.
POISON THE WELL natočili opět velmi hravé, pestré a těžko uchopitelné album, které navazuje na jejich předchozí nahrávky a v mnoha ohledech je překonává.
8,5 / 10
Brad Clifford
- kytara
Bradley Grace
- basa, kytara, doprovodné vokály
Chris Hornbrook
- bicí
Jeff Moreira
- zpěv
Ryan Primack
- kytara, klávesy
1. Exist Underground
2. Sparks It Will Rain
3. Cinema
4. Pamplemousse
5. Who Doesn't Love A Good Dismemberment
6. Antarctica Inside Me
7. When You Lose I Lose As Well
8. Celebrate The Pyre
9. Are You Anywhere
10. Makeshift Clay You
11. Without You And One Other I Am Nothing
The Tropic Rot (2009)
Versions (2007)
You Come Before You (2003)
Tear From the Red (2002)
Distance Makes the Heart Grow Fonder (Re-Release) (2001)
The Opposite of December…A Season of Separation (1999)
Distance Only Makes the Heart Grow Fonder (1998)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Ferret Records
Stopáž: 47:20
Produkce: Steve Evetts
Studio: Casstle Oaks Production, Candy Shop Studios (USA)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.