OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kurva drát!!! Palba už od začátku! Rychlost a brutalita je pro tuhle jihoamerickou bandu naprostou prioritou. Aktivní kulometná hnízda hlídající plantáže koky v jejich rodné Kolumbii jsou zřejmě čtyřem šílencům z Internal Suffering vděčnou inspirací. Hrozně rychlé bicí a kanální vokál Fabia mi připomínají americké Devourment, ale kytaru a basu mají I.S. zřejmě lepší. Je to tedy řádná kanálnost, to je bez debat. Ale chybí mi tu trocha variability a proměnlivosti nálad. Nebudu se hádat o tom, že občas Interna Suffering vybalí naprosto super motiv, jenže když to potom zanikne v další monotónní palbě bicích, tak to prostě nezanechá dojem, ale jen chaos. Jistou dobu po puštění CD jsem se klepal a chytal ultrarychlé rytmy, ale pak jsem se ztratil. Probudil mne až čtvrtý song Daemons Awakening, kde se objevují fakt dobré pasáže. Ale čtvrtina je trochu málo, ne? Další věc vybočující z řady je až šestá a tak dál... Prostě mám pocit, že kdyby z celkových deseti skladeb, které se na Supreme Knowledge Domain nacházejí, vybrali Internal Suffering na album řekněme sedm, určitě by to věci prospělo. Takhle je album podle mne moc dlouhé. Ačkoli jsem myslím v tomto směru otrlý, nevydržel jsem to poslouchat do konce. Vinu na to má jistě i zvuk, který není zrovna nejlepší. Je to hodně přebasované, trochu zahuhlané a z bicích vyčnívá čína. Prostě aby se to dalo poslouchat a nechrochtaly vám přitom bedny, je třeba přinejmenším srazit basy a pohrát si s ekvalizérem. Nechápu, že když už si dají Repulse tu práci a hledají si do své „stáje“ kapely z Kolumbie a Mexika, proč jim alespoň nezaplatí pořádné studio, aby to za něco stálo. Internal Suffering rozhodně nejsou špatná kapela. Jen potřebují trochu vyzrát a mít lepší produkci desky. Mimochodem, pokud někdo získal dojem, že I.S. jsou další gore kapelou, je na omylu. Songy s názvy Outside Dwellers, Beyond The Mystic Portal Of Madness, Evil Sorcerers nebo Enter The Gate Of Death poukazují na to, že Internal Suffering se upsali okultnímu tajemnu, nikoli cákající krvi. Což je jistý rys originality, i když... Celkově mě tedy Supreme Knowledge... moc nepřesvědčilo. Ale pokud budou mít Internal Suffering příště lepší zvuk, je možné, že příznivce hyperrychlého death/grindu posadí na prdel.
7 / 10
1. Mighty Triumphant Return
2. Valley of The Impaled
3. Evil Sorcerers
4. Daemons Awakening
5. Outside Dwellers
6. Threshold Into The Unknown
7. Enter The Gate of Death
8. Beyond The Mystic Portal of Madness
9. Supreme Knowledge Domain
10. Summoning The Ancient Ones
Rituals (2023)
Cyclonic Void Of Power (2016)
Awakening Of The Rebe (2006)
Choronzonic Force Domination (2004)
Chaotic Matrix (2002)
Unmercyful Extermination (2001)
Supreme Knowledge Domain (2000)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.