OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
DISTURBED se objevili v době, kdy tvrdé rockové scéně vládnul nu-metal, ale házet je do jednoho pytle s trendovými kapelami z té doby by bylo unáhlené. Na to jsou až příliš osobití a především úspěšní. Dodnes neexistuje mnoho metalových kapel, které by stejně jako oni dostaly svá čtyři alba na první místo US Billboard Top 200. Pravdou je, že jejich sláva je především americká záležitost, ale jak jsme se koneckonců mohli přesvědčit loni v Praze, zvládnou celkem bez problémů zaplnit sály i v Evropě.
DISTURBED se pohybují na rozhraní hardrocku, nu-metalu, heavy metalu a jejich nespornou výhodou je, že se jim daří zůstat dobře stravitelnými i pro ne úplně metalové publikum. Kapela se otevřeně hlásí k odkazu legend METALLICA, JUDAS PRIEST anebo PANTERA a na albu je vliv těchto kapel dobře slyšet. Ochranná známka kapely je silný melodický vokál, který kolikrát svádí zařadit kapelu do škatulky heavy metal, ale vtip je v tom, že hudební složka je proti. Kytary fungují se zpěvem v dokonalé symbióze, a jak se klenutý melodický zpěv mění v sekané skoro rapování, tak hudba kapely plynule přechází z hardrockových riffů do ostřejších nu-metalových, nebo někdy i thrashmetalových sekaček. DISTURBED si jedou většinou to svoje střední tempo, které tu přiostří („Never Again“), jinde naopak zvolní („Crucified“) a naplno využívají pěvecký potenciál svého frontmana, který je schopen vyzpívat výrazné melodie, jako je např. refrén skladby „Warrior“.
DISTURBED jsou profíci a svoji hudbu mají zkušeně poskládanou. Kytary mají hutný zvuk, daří se výrazné riffy i sóla, bicí jsou razantní a taktéž s dobrým zvukem. Formálně albu nelze nic vytknout, vše sedí jako přibité, nic nepřebývá, nic nechybí. „Asylum“ je jejich typické album, ze kterého je však cítit už trochu rutina. Kapela se snaží dát fanouškovi přesně to, co očekává a nějaký vývoj či experimenty nepřipadají v úvahu. Osobně s tímto postojem nemám až takový problém, ale deska je tak dost předvídatelná a postrádá momenty překvapení nebo změny. „Asylum“ se tak dost podobá předchozímu „Indestructible“, je stejně kompaktní a žádná skladba nevyčnívá ani nezaostává. Image drsných hochů výstižně doplňují texty plné „chlapáckých“ témat typu „Memories Are Killing Me…..“, „I´m The One With The Warrior Inside…“ anebo „Murder The Beast That´s Been Eating Me Alive.“, které ve spojení s heavy zvukem, motorkami, kůží a řetězy jen upřesňují, kam tito Američané míří. Záleží na vás, jestli to vezmete nebo ne, ale Draiman a spol. se tím určitě netrápí. Ti jsou si zatraceně jistí, že kráčí tím správným směrem.
Typický DISTURBED mix podladěných kytar, hard rocku a heavy metalu, ze kterého je však cítit trochu rutina a kapela se na „Asylum“ začíná opakovat.
7,5 / 10
David Draiman
- vokály
Dan Donegan
- kytara
Mike Wengren
- bicí
John Moyer
- basa
1. Remnants
2. Asylum
3. The Infection
4. Warrior
5. Another Way To Die
6. Never Again
7. The Animal
8. Crucified
9. Serpentine
10. My Child
11. Sacrifice
12. Innocence
Asylum (2010)
Indestructible (2008)
Ten Thousands Fists (2005)
Believe (2002)
The Sickness (2000)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Reprise Records
Stopáž: 47:55
Produkce: Donegan, David Draiman, Mike Wengren
Studio: Groovemaster Studios, Chicago (USA)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.