OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jsem rád, že mohu na tomto serveru přinést následující zvěstování: britský fenomén progresivního metalcoru SIKTH má plnohodnotné pokračovatele! A nepochází ani z Anglie, ani ze Skotska, ani z Walesu jako většina kapel, které se pokoušely v minulosti šlapat dál cestou padlých velikánů, nýbrž jsou z východního pobřeží Spojených států amerických a ke cti jim lze připočíst i to, že na nit navázali přesně tam, kde se jejich předchůdcům roztřepila. Stejně jako britská předčasně zesnulá hvězda, i PERIPHERY tvoří své zvukomalby z velmi pestré a přece nepřeplácané palety barev. K nalezení jsou odkazy na švédské nestory matematického válcování, novodobý metalcore, neoprog, ale i klasičtější formy progresivního metalu. To vše má vlastní tvář, vlastní nápady, zajímavou rytmiku i neprvoplánové melodické motivy. Za zmínku stojí i zpracování zvuku, nespočet drobných kudrlinek, které dotvářejí mistrovské dílo a dodávají mu působivost i pod drobnohledem.
PERIPHERY nenechali nic náhodě. Jejich debut dokáže oslovit příznivce melodického metalu, moderního technického extrémního běsnění i studenty lámané matematiky. Na debutové album naprosto fantastický sebevědomý výkon od kapely, která může stavět jak na perfektní instrumentaci, tak na skladatelském talentu. Dominantou alba je jednoznačně střídání melodických a extrémních vokálů. PERIPHERY jsou jedna z mála kapel, ve které dva úhlavní nepřátelé – melodický vokál a metalcoreový žánr – žijí v míru a nejen to. Oni i spolupracují pro dobro věci. Podobná paralela jako u vokálu se bez debat dá přišít i kytarové práci, která mě baví především svoji pestrostí a schopností i technicky složité pasáže servírovat s grácií a přístupností. Ani se nelze podivovat tomu, že se toto album stává záhy po vydání bestsellerem v kategorii Hard Rock & Metal na portálu Amazon.
Klipovka „Icarus Lives!“ je dobrým příkladem toho, jak mladí Američané dokážou do nepravidelného sekání doaranžovat slaďoučké popěvky i citlivou kytaru takovým způsobem, že celek nepostrádá tah na branku, zachovává si epičnost a stále je poznat, že se jedná o jednotnou tvář kapely, nikoliv o žánrový účelový slepenec, který drží pohromadě jen silou vůle. Lze se jen sklonit a držet palce do budoucnosti. Nechť je jejich započatá cesta delší, než pouť jejich předchůdců.
Mladý debutující lídr progresivního metalcoru z Marylandu, který dokáže za správný konec uchopit jak nepravidelné sekanice, tak epické náladové pasáže s konejšivým melodickým vokálem.
8,5 / 10
Spencer Sotelo
- vokál
Misha
- el. kytara, programování, produkce
Tom Murphy
- baskytara, vokály
Alex Bois
- el. kytara, vokály
Matt Halpern
- bicí
Jake Bowen
- el.kytara
1. Insomnia
2. The Walk
3. Letter Experiment
4. Jetpacks Was Yes!
5. Light
6. All New Materials
7. Buttersnips
8. Icarus Lives!
9. Totala Mad
10. Ow My Feelings
11. Zyglrox
12. Racecar
Vydáno: 2010
Vydavatel: Sumerian
Stopáž: 72:52
Produkce: Periphery, Matt Murphy
To já jsem velmi spokojený. PERIPHERY mě na ploše své nové desky o svých schopnostech přesvědčili. Jejich hudba nenudí a z mého pohledu nepůsobí zbytečně překomplikovaně - v jednotlivých motivech není těžké se zorientovat, ba co víc, mnohé z nich jsou chytlavé a v kontextu té které skladby i organicky propojené. Delší hrací plocha by mohla být menším varováním, ale Američané si i s touto výzvou poradili s grácií, o čem svědčí pestrá závěrečná patnáctiminutová kompozice, která je vším možným, jen ne natahovanou exhibicí na závěr. Moc fajn deska!
Nováčci PERIPHERY na debutovém „s/t“ zcela podlehli trendu math-metal-prog komplikovanosti a snaží se ohromit náročnými kytarovými riffy, sekaným rytmem a kombinací řev/melodický zpěv. Jejich snaha je však smutným důkazem toho, že složitost nemusí být vždy progres a správná cesta. První dvě skladby vás možná přibijí k zemi a donutí otevřít ústa, ale po dvaceti minutách zjistíte, že PERIPHERY točí ty samé riffy stále dokola a stále stejně kombinují oba zpěvy. Tento fakt by byl možná akceptovatelný u EP, ale na ploše velmi dlouhých 72 minut začne být nepříjemný a desku jako celek dělá obtížnou na poslech. Hudba PERIPHERY se až příliš opakuje, je zbytečně vyhrocená až překombinovaná a postrádá jakékoliv zapamatovatelné pasáže. Ano, občas probleskne výrazný, či melodický motiv, ale ten vzápětí opět zatluče zuřivé riffování. Zájemcům o podobnou hudbu bych doporučil raději poslední alba kapel AFTER THE BURIAL nebo THE BLED, která operují v podobném stylu a jsou mnohem lépe stravitelní.
Troška vaty, kapka otravných vokálních partů (na nové desce je to už o něco lepší), ale také kupa výborných nápadů a parádního muzicírování! Nejlepší songy: Light, Racecar, Totla Mad či The Walk
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.