PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
SODOM opravdu nepatří mezi kapely, u kterých by jejich fanoušek tápal nad otázkou, zdali se jeho oblíbenci s novou deskou posunou někam jinam nebo jestli setrvají na svém léty vypilovaném militantním thrash metalu. Přestože mají Němci za sebou čtyři sezóny bez jediné studiové nahrávky, novinka začíná přesně tam, kde předchozí bezejmenná fošna skončila. Tenhle robustní válečný stroj má přeci jen už hodně najeto a jeho posádka veteránů je zvyklá na své jisté, takže nemůžeme čekat zázraky. Postačí když bude mapovat dobytá území v místech, kde není terén příliš komplikovaný a přispěje i nějakými účelovými, avšak zajímavými manévry. Všechny moderní hračky se svými mladými posádkami jsou logicky posílány do daleko problematičtějších oblastí. Všichni tedy budou rádi, když se ze své tradiční objíždky vrátí v pořádku, nikoliv odtažení po kusech – „In War And Pieces“ je totiž albem, které snad nemohlo být méně překvapivé.
Je poznat, že se tentokrát ve studiu zvukově nic neošidilo, materiál je vybaven hodně solidním a velmi řízným zvukovým kabátkem, což ostatně považuji za největší klad. Waldemar Sorychta je přeci jen sázka na jistotu. Ovšem to bude v konečném důsledku zhruba tak všechno, protože (stejně jako „Hordes Of Chaos“ od KREATOR) se to letos s nápady moc nedopadlo. SODOM do toho sice řežou hlava nehlava, ale činí tak nejspíš jen z toho důvodu, že se to od nich čeká. Celý materiál mi přijde úplně bez duše, bez záchytné myšlenky, jeden ohraný motiv střídá další, stokrát obehraný hrubozrnný vál se stal smyslem jejich existence, bodem zrodu i cílem. Tvařme se tedy agresivněji než agresivně, možná to pomůže, zařaďme se. Jenže na tohle se dá odpovědět jediným způsobem - tak to tedy ne!
Když před dvaceti lety vyšlo „Better Off Dead“, věděl jsem, že si SODOM za svou novou cestou stojí a že zvolnění a všechny ty obměny, které znamenaly větší různorodost skladeb tohoto netradičního alba, mají svůj smysl. Skutečnost, že se kapela na začátku devadesátých let rozhodla na nějakou dobu nepokračovat ve šlépějích svých úspěšných milníků z konce předchozí dekády - „Persecution Mania“ a „Agent Orange“ jsem vnímal jako sympatickou volbu. Bohužel se brzy veškerá odvaha kamsi vytratila a SODOM se vrátili ke své důraznější a méně nápadité poloze, ve které se pohybují již zhruba osmnáct let, ovšem jen s tím rozdílem, že jim oproti „Blackfire éře“ schází nápady.
Novinka je tradičním albem současných SODOM – uniformní rubanice a klepačky střídají v rychlém sledu jedna druhou, občas je ta která věc obohacená nějakou vyhrávkou nebo akustičtější pasáží, nad vším burácí uřvaný Angelripper, to vše se zde děje dle předpokladů, ale že by se tu nacházel nějaký moment, který by mne zaujal, to říci opravdu nemůžu.
Čekal by snad někdo album, které by kapelu SODOM, po více než dvaceti letech, dostalo znovu do popředí zájmu?
4 / 10
Tom Angelripper
- zpěv, baskytara
Bernd "Bernemann" Kost
- kytara
Boby Schottkowski
- bicí
1. In War And Pieces
2. Hellfire
3. Through Toxic Veins
4. Nothing Counts More Than Blood
5. Storm Raging Up
6. Feigned Death Throes
7. Soul Contraband
8. God Bless You
9. The Art Of Killing Poetry
10. Knarrenheinz
11. Styptic Parasite
Genesis XIX (2020)
Decision Day (2016)
Epitome Of Torture (2013)
30 Years Sodomized (Best Of) (2012)
In War And Pieces (2010)
Sodom (2006)
One Night In Bangkok (2003)
M - 16 (2001)
Code Red (1999)
´Til Death Do Us Unite (1997)
Ten Black Years - Best Of Sodom (1996)
Masquerade In Blood (1995)
Marooned Live (1994)
Get What You Deserve (1994)
Tapping The Vein (1992)
Better Off Dead (1990)
Agent Orange (1989)
Mortal Way Of Life (1988)
Persecution Mania (1987)
Expurse Of Sodomy (EP) (1987)
Obsessed By Cruelty (1986)
In The Sign Of The Evil (EP) (1985)
Vydáno: 2010
Vydavatel: SPV/ Steamhammer
Stopáž: 47:25
Produkce: Waldemar Sorychta
Dát jen 4 body je fakt málo. Dobře se to poslouchá, super zvuk, tu nářez a tuhle pro změnu příjemná melodie. Pro mě tak za...
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.