OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Duch COIL naďalej prežíva aj po smrti oboch hlavných protagonistov skupiny. Rok po skvelej nahrávke tribute projektu THIS IMMORTAL COIL vychádza ďalšia nahrávka, pri ktorej popise sa pojmu COIL nedá vyhnúť.
Pôjde však len o zmienku letmú: Ossian Brown a Stephen Thrower sa v zostave COIL minuli a pod hlavičkou CYCLOBE majú za sebou dostatočne dlhú históriu, aby sa dalo povedať, že obstoja aj sami o sebe. Štvrtý počin projektu rozohráva rafinovanú hru syntezátorov, počítačom generovaných zvukov a živých, nezriedka exotických nástrojov v podaní hostí: čelistu Johna Contrerasa (CURRENT 93, BABY DEE, NURSE WITH WOUND), Thighpaulsandru (syntezátor/klavír), hráča na píšťalu duduk Michaela J. Yorka či Cliffa Stapletona s verklíkom(!). Poslední traja menovaní v rôznych etapách pôsobili v – a je to tu znova a naposledy – COIL.
„Wounded Galaxies Tap At The Window“ je mimoriadne ľudský, hrejivý album. Poslucháča postupne a pomaly obklopí zvukovými scenériami, ktoré dokážu vyvolať konkrétne pocity a navodiť doslova viditeľnú atmosféru. Exotické harmónie ťažiskovej, sedemnásťminútovej skladby „The Woods Are Alive With The Smell Of His Coming“ pripomenú pinkfloydovskú „Ummagummu“. Plynulá gradácia – od tichého, ambientného začiatku až po kakofonický violončelový klimax – robia z kompozície celok, ktorý obstojí aj mimo kontextu nahrávky; konieckoncov premiérovo odznela v priestoroch galérie The Tate Gallery v cornwallskom prístave St. Ives.
CYCLOBE svoj album štrukturujú podobne ako žánrovo odlišní, no ideovo spriaznení ASVA na „What You Don’t Know Is Frontier“. Až do polovice druhej strany ide o živú inštrumentálnu hudbu so zreteľným psychedelickým dedičstvom, zaobaleným do moderného zvukového prevedenia. Brown a Thrower excelujú v skladateľskom umení, takže ani pasáže zaraditeľné do škatuľky „ambient“ neskĺzavajú k repetitívnosti. Druhým vrcholom – a ďalším mimovoľným styčným bodom s ASVA – je skladba „Sleeper“, (rano)kingcrimsonovsky rozdelená na tri časti so samostatnými názvami. Po kľudnom klavírnom úvode prichádza vrchol s Brownovým, žensky pôsobiacim spevom v neznámom jazyku, vynárajúcom sa akoby odnikadiaľ a opäť miznúcom, zanechávajúc ťažko popísateľný nepozemský pocit. Ako imaginárny soundtrack k Bradburyho „Marťanskej kronike“.
Titulná pieseň uzatvára jednu z najpôsobivejších nahrávok roku 2010. Nahrávku, ktorá si nevyžaduje zaradenie do žánrového kontextu a následné analýzy. Jediným účelom recenzie je vyvolať čitateľov záujem: obrazy, ktoré „Wounded Galaxies Tap At The Window“ dokáže nakresliť, sú individuálne a nepopísateľné. Ich cena je pritom zanedbateľná: necelá trištvrtehodina nerušeného, sústredeného posluchu.
Foto: Ruth Bayer (1), autor (1)
Pôsobivá, snová hudobná ponad vrstvy zvukov a melódií.
9 / 10
Ossian Brown
Stephen Thrower
+
John Contreras
- violončelo
Cliff Stapleton
- verklík
Michael J. York
- duduk, píšťaly
Thighpaulsandra
- klavír, syntezátory
1. How Acla Disappeared From Earth
2. The Woods Are Alive With The Smell Of His Coming
3. We'll Witness The Resurrection Of Dead Butterflies (Three Moons)
4. Sleeper (The Blue Towers, The Copper Bells; Ghost Ribbon; The Unknowable Index)
5. Wounded Galaxies Tap At The Window
Wounded Galaxies Tap At The Window (2010)
Paraparaparallelogrammatica (2004)
The Visitors (2001)
Luminous Darkness (1999)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Phantomcode
Stopáž: 44:30
Obal: Fred Tomaselli
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.