OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zodpovědně musím hned zkraje uvést, že když jsem se kdysi na stránkách naší metalové metropole rozepisoval o „Ztracené tváři“ alias praktické prvotině moravských HYSTERIA, viděl jsem v duchu všelijaké scénáře dalšího vývoje kapely, jen ne ten, který vyvrcholil na jejím již třetím plnohodnotném počinu „Zeptal jsem se Krista“. Tady už totiž definitivně jde o něco úplně jiného (minulé album „Prodavač stínů“, které bylo rovněž o další kvalitativní krok vpřed, to mimochodem naznačilo poměrně razantně), než jen o mládežnické metalové koketování, dobré akorát tak k naplnění kulturáku v sousední vesnici, třebaže poctivě myšlené a zrovna tak provedené. Tváří v tvář Kristovi, kdo by to byl řekl, je HYSTERIA jednoznačně dospělým jedincem heavy metalové druhu, který má jasnou vizi, všechny prostředky k jejímu dosažení a nakonec také výsledek, který tomu do posledního detailu odpovídá.
Jinak snad ani na tohle album, které si po lyrické stránce naprosto kouzelným způsobem („Při výrobě tohoto CD nebyl zraněn žádný Ježíš Kristus, ani jiné zvíře“) bere na mušku křesťanství a náboženství jako takové, nahlížet nelze. Tedy samozřejmě, jedna podmínka by tady byla – náklonnost k temnějšímu, melodickému heavy metalu jako takovému. Pokud to ovšem takto máte zařízené, pak nemůžete sáhnout vedle. HYSTERIA na sklonku roku 2010 vysypala z kostelní pokladničky devět jiskřivých tutovek (jen bonusová „Stmívání (Sága mrtvých očí)“ mi mezi ně jaksi nezapadá), jež se bez výraznějších obtíží vyšvihnou nad více než nadpoloviční většinu toho, co letos povil melodický metalový trh, a to se v tomhle prohlášení nehodlám omezovat jen na domácí luhy a háje. Všechny (ne)vyjmenované skladby přímo dýchají přirozeně obrovským epičnem, jež podepřeno odpovídajícně průrazným a hřmotným zvukem z bzeneckého studia Shaark maluje před posluchačovýma ušima opravdový dramatický zážitek. Jakoby kapela do tu více a tu méně klasických riffů, působících jako slušně výživné podhoubí, ládovala silně magnetizující náboje, po jejichž iniciaci teprve dochází k zásadnímu a finálnímu účinku. Dva z nejvýznamnějších argumentů, jimiž je tenhle proces posvěcen, jsou od začátku naprosto jasné: Atamanovy klávesy, nezřídka evokující „titánskou“ atmosféru NIGHTWISH („Proklínám“, „Válka mi nestačí“ nebo titulní věc alias nejdůležitější moment na albu), a bohatýrský zpěv přiměřeně středopolohového Richarda Mastila, který tomu všemu navíc dodává jakýsi trefně naordinovaný „kazatelský“ rozměr. Ten je ostatně naprosto perfektní přidanou hodnotou celé nahrávky, připomeneme-li si ještě jednou její antináboženský koncept a fakt, že to je právě zmíněný zpěvák, kdo stojí za všemi pozorného přečtení hodnými texty.
Pro názornou ukázku toho, že někdy platí i přímá úměra mezi vyšším pořadovým číslem alba té které metalové skupiny a hodnotou jeho obsahu, zkrátka není nutné chodit nijak zvlášť daleko a navíc nejen o tom (což mu budiž přičteno rovněž ke cti) je právě „Zeptal jsem se Krista“. Je proto určitě škoda, že právě v těchto dnech se Richard Mastil rozhodl HYSTERII opustit, pročež nám ostatním nezbývá než symbolicky doufat, že po jeho nástupci se kapela nebude ptát právě Krista.
Tváří v tvář Kristovi je HYSTERIA jednoznačně dospělým jedincem heavymetalového druhu, který má jasnou vizi, všechny prostředky k jejímu dosažení a nakonec také výsledek, který tomu do posledního detailu odpovídá.
7,5 / 10
Richard Mastil
- zpěv
Ataman
- kytara, klávesy
Petr Procházka
- kytara
Dongus
- baskytara
Jan H.H. Botek
- bicí
1. Vysvobozená
2. Cítím lásku tvou
3. Právo žít
4. Proklínám
5. Rudá nemoc
6. Válka mi nestačí
7. Věčné světlo
8. Miluj své bližní
9. Zeptal jsem se Krista
10. Stmívání (Sága mrtvých očí)
Zeptal jsem se Krista (2010)
Prodavač stínů (2007)
Ztracená tvář (2004)
Poslední večeře páně (EP) (2002)
Vydáno: 2010
Stopáž: 46:08
Produkce: Ataman
Studio: Shaark, Bzenec
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.