OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na svém druhém albu jsou EAST OF THE WALL v podstatě novou kapelou. I oni se totiž rozhodli dříve ryze instrumentální hudbu obohatit o vokální projev a přidat se k většině „plnohodnotných“ hudebních těles. A tento fakt jakoby Američané chtěli vykřičet do světa všemi svými schopnostmi a talentem, který už potvrdili i na svých předchozích počinech. Jejich letošní novinka totiž kromě velkorysé stopáže nabízí i více než solidní porci pestré a kreativní muziky.
Kreativita je totiž tím prvním, co vás při poslechu „Ressentiment“ napadne. Skladby doslova hýří myšlenkami, nespokojují se s přímočarým postupem ani sázkou na jedinou ústřední melodickou linku a doslova na vás hrnou příval nových a nových nápadů. Instrumentálně zdatné těleso si na svá bedra naložilo solidní porci, kterou však zároveň především v několika prvních písních zvládá kočírovat s pozoruhodnou jistotou. Nadžánrovost je asi nejvýstižnějším popisem současného počínání EAST OF THE WELL, ale základy jejich hudby jsou stále jasně čitelné. Ačkoliv bych v tomto případě ještě nerad šermoval s výrazy jako „originalita“, způsob jakým si tato v současnosti pětice ochočila vlivy hardcore, screama anebo progresivního rocku, určitě nepatří k dříve příliš často slyšeným. Důraz na instrumentální preciznost zde nenachází protivníka v ostatních faktorech tvořících kvalitní píseň, ale naopak můžeme hovořit o (téměř) dokonalé spolupráci. Schopnost dojmout, ovládnout posluchače podmanivými kytarovými ornamenty a vzápětí jej ostrým riffovým válcem nekompromisně poslat zpátky do reality se zde mísí zároveň s s kompoziční jistotou protřelých mazáků. Svůj podíl na tom má bezpochyby i nový element v hudbě EAST OF THE WALL. Hlasivky dvojice Chrise Alfana a Kevina Conwaye se stávájí její výraznou součástí, ale zároveň svým projevem zbytečně nevybočují z dobře vyladěného orchestru. Vokály taktéž nezapřou ukřičené hardcorové kořeny, ale schopnost tyto organicky propojovat se zpěvnými linkami z nich činí veliký přínos a zároveň i nepostradatelné zákoutí světa zvaného „Ressentiment“.
Až by se soudě dle předchozích řádků mohlo zdát, že album postrádá jakoukoliv slabinku. Zpočátku tomu vše nasvědčuje. Skvělou píseň střídá ještě lepší, nálady se přirozeně přelévají mezi oběma póly emočního spektra a pestré aranžmá (použití latinskoamericky znějících dechových nástrojů v „It´s Always Worthwhile Speaking To A Clever Man“) ještě zvýrazňují celou tu hudební radost. Vše se však trochu zadrhává po doznění instrumentální nostalgie „Maybe I’m Malaised“, po které měla přijít už jen závěrečná „Beasteater“ a dojem by byl téměř stoprocentní. V závěru se totiž přeci jen začíná projevovat syndrom přecenění vlastních (kompozičních) sil. Tempo jakoby najednou uvadalo, jednotlivé skladby ztrácejí emoční náboj a dochází tak k efektu ztráty pozornosti. Je tak trochu ironií, že devítiminutová „A Long Defeat“ (míněno s trochou nadsázky) nezůstává svému názvu nic dlužna. Ne, že by sama o sobě nedokázala nabídnou kvalitu, která je ke slyšení v předchozích minutách, ale právě díky tomu, že už jen víceméně přehrává vše dříve vyřčené, tak trochu ztrácí na výsledku a to je i případ děje následujícího.
Navzdory předimenzované stopáži však můžeme směle hovořit o jednom z nejvýraznějších a zároveň nejnadějnějších počinů letošního roku. Živočišná dravost a melancholická jemnost jdou ruku v ruce s vyššími ambicemi na poli instrumentálním, což ve výsledku dává velmi vyváženou nahrávku, přímo stvořenou pro dlouhodobý poslech a bádání.
EAST OF THE WALL a jejich druhé album nabízí trošičku nevyrovnanou kvalitu, ale ty silnější momenty (a že jich na kolekci není málo) předčí i těch několik málo nedostatků.
7,5 / 10
Matt Lupo
- kytara
Kevin Conway
- kytara + vokály
Chris Alfano
- kytara + vokály
Brett Bamberger
- basa
Seth Rheam
- bicí
1. The Ladder
2. Salieri
3. Fool's Errand
4. Wisp Of Tow
5. Ocean Of Water
6. It's Always Worthwhile Speaking To A Clever Man
7. Fleshmaker
8. Maybe I'm Malaised
9. A Long Defeat
10. Gordian Corridor
11. Handshake In Your Mouth
12. Don't Stop Bereaving
13. Beasteater
Redaction Artifacts (2013)
The Apologist (2011)
Ressentiment (2010)
Split with Rosetta / Year Of No Light (2009)
Farmer's Almanac (2008)
East of the Wall (EP) (2007)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Translation Loss Records
Stopáž: 62:32
Produkce: Will Putney
Studio: The Machine Shop
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.