OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Špína, špína a zase špína. Toto velmi osobité EP se nikdy nesetkalo s jakoukoliv formou hudební hygieny. Lámané bicí, totálně zprzněná basa od člověka, který kdys hrál freejazz a nyní frčí těžko říci na čem. Snad na japonském harsh noisu. Do toho klávesy, které kombinují osmibitové disharmonie s tím nejbrutálnějším noisem, ke kterým nádavkem připočtěte nepříčetné vokály někde mezi dekadentní teatrální poezií, death metalem a psychotickým šílenstvím. CHILD ABUSE jsou krvavou řezničinou provedenou řetězovou pilou, proti které kostkovaná zástěra z jatek nepomůže. Budete pocákaní od hlavy k patě.
Toto je hudba pro několik vyvolených. Opravdu zajímavé rytmy, posypané notnou dávkou matematiky, jsou zachumlány do kabátu z jedových ostnů, které nedovolí vstoupit jen tak někomu. Až to místy působí tak, že Američané důsledně dbají na to, aby nevycházeli posluchačům vstříc. CHILD ABUSE vyžadují odolnost proti noisově rozježeným industriálním stěnám a pokud ji máte, budete odměněni. Pokud ji nemáte, dejte si pro jistotu před jakýmkoliv setkáním s tvorbou tohoto newyorského tria několik tabletek proti bolehlavu.
„Run and Cut“ je v první řadě osobitým spojením noisu, industriálu a mathcore. Občas jako byste slyšeli zfetované MESHUGGAH, kteří narazili do nějaké plechové diskotéky. Kovošroťácké taneční smyčky, které vás rády vyhodí ze zaběhnutého rytmu, vazbení, kvílení a netradiční experimenty se všemi barvami hlukové dekadence. Mnohokrát jsem si vzpomněl na kontroverzní zvrácené remixy na desce „Pain Remixes To Known“ od EPHEL DUATH, ale toto dílo je oproti tvorbě CHILD ABUSE zvukovou aristokracií, která si libuje v konvencích a uhlazenosti.
Pro mě tento materiál naprosto famózně hudebně (hlukově, chcete-li) zachycuje destruktivní myšlenky a okamžiky. Dejte si v pětihvězdičkovém hotelu lajnu kokainu, zapijte ho několika panáky absintu, vezměte si těžkou palici a pusťte se do likvidace interiéru ve stylu velkých rockových hvězd. Není lepší zvukové kulisy, kterou si můžete pustit. Tohle je devastační martyrium par excellence.
Totálně devastační, rytmicky lámaný noisecore, který vás popadne za nohy a bude vás vláčet po pokoji, dokud nevypustíte (d)uši.
8 / 10
Oran Canfield
- bicí
Luke Calzonetti
- klávesy, vokál
Tim Dahl
- baskytara
1. Hold This
2. Bebe
3. Cut And Run
4. Opportunity Zone
5. Financial Burden
6. Froze Toes
Cut and Run (2010)
Child Abuse/Miracle of Birth split Child Birth (2008)
Child Abuse (2007)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Lovepump United Records
Stopáž: 29:08
Produkce: CHILD ABUSE
jed.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.