Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pro každého interpreta je těžké, když za sebou táhne břemeno svého slavnějšího vzoru a je s ním neustále porovnáván. V případě Američanů CHEVELLE je však povinností zmínit jejich spojování s krajany TOOL. Důvodů je totiž hned několik. Sám frontman Pete Loeffler toto ovlivnění vždy přiznával a v jeho vokálu to bylo cítit až tak moc, že byste ho v některých pasážích jen těžko rozpoznali od samotného Maynarda. Videoklip ke skladbě „Mia" z debutního alba také jako by vypadl z dílny samotných TOOL. A hlavní podobnost je samozřejmě ve vlastním hudebním obsahu prvních desek.
CHEVELLE však za sebou mají dlouholetý vývoj, slušné množství alb a zkušeností na to, aby se ze stínu svého vzoru dokázali vymanit a vytvořit si vlastní tvář. Prozatím poslední počin „Sci-Fi Crimes“ je toho jasným důkazem a to i po stránce úspěšnosti, kdy dosáhl až na 6. místo americké hitparády Billboard. Za tímto úspěchem stojí perfektní hudební náplň, suverénní výkony, skvělá produkce a především obrovská dávka vlastního charisma, které nadobro rozmetalo možnost obviňovat pány z Illinois z napodobování.
A pak ta hitovost. Ze skladeb v dobrém slova smyslu jen stříká. Zůstal osobitý přístup k aranžím, důrazu na změnách dynamičnosti, stále je přítomen temnější odér nálad, ale CHEVELLE jako by vyšli vstříc i posluchačům, kteří chtějí slyšet silné písně bez přebytečných omáček okolo. Důrazné rify, přirozené melodie a refrény, co vám vlezou do hlavy. Výrazný a čistý zvuk vše už jen umocňuje, důkazem budiž singlová skladba „Letter From A Thief". Takový materiál je zajímavý i pro posluchače, kteří TOOL příliš nemusí. To i díky faktu, že Pete téměř úplně opustil Keenanovské manýry a našel polohu jeho hrdlu lépe vyhovující, vokál tak získal jistotu, stal se průbojnější, dominantnější.
Zvuk a produkce alba je samostatnou kapitolou. V dnešní době plné mašinek a studiových vychytávek šli CHEVELLE trochu proti trendu a podle vlastních slov se pokusili nahrát album co nejvíc „na živo“, tedy bez samplů, dodatečných úprav zvuku nástrojů, bez vrstvení některých linek a podobně. Z výsledku je to ostatně cítit, dýchá živočišnou energií, ale obávaná strohost se nedostavuje. Záměr, charakterizovaný slovy: „Chceme znít na koncertech stejně dobře jako z desky“, se povedl aniž by se na studiové nahrávce ztratil byť i jen zlomek kvality. A to vše dokázali jen jako trojice. Zajímavostí může být i to, že tato trojice byla původně čistě bratrská. A když skončil u skupiny nejmladší z klanu Loefflerů Joe, nahradil ho alespoň nevlastní bratr Dean Bernardini.
Z výše uvedeného je zřejmé, že živé hraní bylo pro skupinu vždy samozřejmostí a těžko byste spočítali to obrovské množství koncertů, které bratři za svůj hudební život odehráli. Přitom si příliš nevybírali, s kým se podělí o podium, hráli třeba s kapelami jako MACHINE HEAD, FILTER, AUDIOSLAVE, NICKELBACK, na Ozzfestu a dalších festivalech. Bez problémů letěli do Austrálie, jen aby podpořili vystoupení tamější stylově spřízněné skupiny THE BUTTERFLY EFFECT.
Ale zpět ke „Sci-Fi Crimes“. Předpokládám, že touto deskou CHEVELLE dovršili dlouhé období hledání vlastní tváře a nadobro zpřetrhali pouta ke svému vzoru. Lepší důkaz než to, že si vybudovali velmi silné místo na americké scéně a nemají nouzi o fanoušky, byste asi těžko hledali. Teď nezbývá než čekat na další jejich album. Bude zase o kousek lepší a osobitější? Stoupající kvalita minulých nahrávek by to slibovala.
CHEVELLE na pátém albu nadobro zpřetrhali pouta se svým vzorem TOOL. „Sci-Fi Crimes“ je deska plná energie i melodií, ale především šlapajících přímočarých písniček, které neztrácí ani emotivní podtón předchozích desek. Zřejmě to nejlepší, co Američané zatím stvořili.
1. Sleep Apnea
2. Mexican Sun
3. Shameful Metaphors
4. Jars
5. Fell Into Your Shoes
6. Letter From A Thief
7. Highlands Apparation
8. Roswell
9. Interlewd
10. I Could Sleep Forever
11. This Circus
Diskografie
Sci-Fi Crimes (2009) Vena Sera (2007) This Type of Thinking (Could Do Us In) (2004) Wonder What's Next (2002) Point #1 (1999) The Blue Album (demo) (1996)
DALŠÍ INFORMACE
Vydáno: 2009 Vydavatel: Epic Records Stopáž: 43:29
Produkce: Brian Virtue Studio: Nashville, Tennessee
Hit vedle hitu (úvodní Sleep Apnea je neskutečná) bez ulepené podbízivosti, výborný zvuk a nádech alternativy v takové míře, že neodradí ani uši navyklé na klasický rock.
Kytarista Wes Thrailkill se svými druhy předvádí další instrumentální divočinu, která kromě metalové progrese nabízí i odbočky do mathrocku, djentu, nebo dokonce i elektroniky. Fanoušky kytarových hrdinů typu PLINI určitě potěší.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.