OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když jsem se na tomto místě zhruba před rokem rozplýval nad druhým albem amerických KRALLICE, dalo se už lehce vytušit, že z této země se zanedlouho přivalí další zdařilá black metalem načichlá kolekce, která navíc potvrdí trend zámořských kapel ochočit si černěkovovové vlivy k obrazu svému. Kdo by to byl ještě před nějakými deseti lety řekl, že podobnou muziku budou produkovat i lidé, kterým jsou ostatní blackmetalové „povinnosti“ cizí. Stačí se podívat na několik fotografií tohoto kvartetu z Philadelphie. Kde jsou pyramidy? Kde je warpaint? Kde jsou pracovní nástroje jako palcáty, sekyry anebo širokopásmové televizní antény?
Zanechme však nadsázky a generalizací. Nikdo sice netvrdí, že black metal byl vždy jen o tomhle, ale těžko by někdo ještě poměrně nedávno tipoval, že kapela vyhlížející spíše na veganské věrozvěsty pravého hardcore bude sypat prvotřídní blackovou nálož. Bylo však jen otázkou času, kdy i tento metalový žánr najde uplatnění mimo své rodné teritorium a fascinace jeho výrazovými prostředky naplno prorazí i do „zahraničí“. Děje se tak už nějakou dobu a WOE jsou jedním z těch výraznějších výsledků tohoto jevu.
A co je tedy příčinou těchto pochvalných slov? Skupina na sebe už dostatečně upozornila před více než dvěma lety, když na svém debutovém albu nabídla slušnou palbu severského střihu. Bylo to sice fajn, ale novinka je ve všech ohledech o třídu dál. Ať už mluvíme o hudební anebo produkční stránce. Co se týče druhého jmenovaného hlediska, zvuk je oproti mírně zahuhlanému předchůdci, jenž nezapřel jasnou orientaci na typický bzučivý sound skandinávských kapel, přeci jen o poznání průraznější, drtivější a čitelnější. Produkce „Quietly, Undramatically“ je prostě více hozena do zemitějšího zvuku současných metalových kapel. Další odklon od žánrového klišé lze jen uvítat, protože materiálu z tohoto alba to velice prospělo.
Ten už totiž není tak zatížen důsledným memorováním blackmetalových vzorců. Ano, skladby sice doslova srší chladnými riffy, jeden zběsilý prasopal za druhým bičuje jejich tempo a dobře zvládnutý typický ječák hbitě vyplňuje veškerý zbylý zvukový prostor, ale i přes své ve většině případů dlouhé stopáže se snaží nenudit repetitivním omíláním pseudohypnotických motivů, ale naopak neváhají promarnit ani jednu z nabízejících se příležitosti ke svému osvěžení. Nebojí se výraznějších melodií (titulní „Quietly, Undramatically“ s výrazným tragickým nádechem) anebo rozehrání komplexnější kompoziční partie ve středním tempu („A Treatise On Control“), aby se vše pěkně sešlo pohromadě v epickém kousku „Full Circle“, jenž nabídne jak pomalejší valivý rytmus, tak i vysokorychlostní sypačky.
Přestože WOE nepracují s blackmetalovými elementy natolik sofistikovaným způsobem, jak to činí již zmiňovaní KRALLICE a místo toho volí tradičnější postupy, dá se říct, že i jim se na jejich druhé album podařilo vtěsnat něco, co se dá nazvat jako vlastní rukopis. Prozatím se sice nejedná o žádné výrazné prvky, činící jejich hudbu nějak výjimečnou či novátorskou a nemám ani pocit, že by na tom Američanům momentálně záleželo, ale feeling jejich snažení začíná pomalu dostávat pěkně zajímavé kontury.
Snad za to může lehký hc odér, jenž se nad „Quietly, Undramatically“ vznáší anebo jiný, hůře specifikovatelný pocit, který toto album v posluchači vyvolává. Jedno je však jisté, bestie byla vypuštěna a zatím se na tomto světě jen tak nesměle rozkoukává. Doufejme, že si ji ještě stihneme patřičně užít, než všichni pěkně v tichosti a beze stopy zmizíme v propadlišti dějin, jak to tak nekompromisně hlásá ideové poselství tohoto zdařilého počinu.
Americký black metal je už nějakou tou dobou svébytnou kovovou subkulturou a tohle album to jen potvrzuje.
7,5 / 10
1. No Solitude
2. The Road From Recovery
3. Quietly, Undramatically
4. A Treatise On Control
5. Without Logic
6. Full Circle
7. Hatred Is Our Heart
Withdrawal (2013)
Quietly, Undramatically (2010)
A Spell For The Death Of Man (2008)
Land of Piss & Poison (split with INTERNAL STRONGHOLD) (2007)
Absinthe Invocation: Five Spells Against God (demo) (2007)
Datum vydání: Úterý, 12. října 2010
Vydavatel: Candlelight Records
Stopáž: 43:11
Jsem moc rád za takovou muziku. Věřím že na živo by to bylo asi neposlouchatelný ale na desce to je super a pouštím pořád dokola.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.