OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dvouletý emitační cyklus by mohli v Nuclear Blast prohlásit standardním jízdním řádem pro většinu svých schovanců, čítaje i švédské glam-rock-metalové rozjuchance HARDCORE SUPERSTAR. Těm se minulý rok po povedeném předchůdci „Beg For It“ dokonce podařilo předložit novinkovou placku o půl roku dříve, tak aby si fanoušci mohli od listopadu svěží arsenál jedenácti písní pořádně naposlouchat pro silvestrovské mejdany nebo potěšit ostatní milovníky divoké muziky energickým dárečkem pod Vánočním stromečkem. O taktických záměrech všech zúčastněných můžeme samozřejmě dlouho polemizovat. Svojí trošku do mlýna bych viděl asi takto.
Objektivně, a velmi pečlivě jsem vážil toto slovo, kapele po návratu v roce 2005 nemůže nikdo upřít obrovské nasazení a explozi kreativity, jež je schopna přenést do drážek nosičů ve velmi dobré a hlavně po celých šest let i konstantní kvalitě. Ať chceme nebo ne, tak podobný fakt svědčí o tom, že seveřanům neschází skutečný apetit, nikoliv k destrukcím, ale k hraní, jít do věcí po hlavě, resp. pořádně se prodat, a to nemyslím nijak škarohlídsky nebo negativně, spíše v tom smyslu, že Jocke, Vic, Martin a “ADDE” prostě mají to štěstí a mohou spojit příjemné s užitečným, což i naplno dělají a já jim fandím. Nakonec, co tu budu zastírat, potom co jejich krajané CRASHDIET vydali „Rest In Sleaze”, tak v tomto ranku není skupiny, jež by mě dělala větší radost.
V recenzi na minulé album jsem káral příliš dlouhou stopáž tlumící živočišnost materiálu, která je asi nejočekávanější z glamových veličin. Nádherným „vintage” grafickým zpracováním vybavené „Split The Lip“ se v tomto směru poučilo. Já bych však krátil ještě více a budu hned konkrétní. Jedná se o kotlíkovou odrhovačku „Here Comes That Sick Bitch“. Tuto skladbu bych rovnou vypustil nebo jí v potu tváře snesl u nějakého singlu. Zpěv doprovázený pouze španělkou měl asi za účel nabídnout jak výdech po excelentních prvních šesti torpédech, tak i nádech pro zbytek velmi rázného hudebního menu. Osobně bych posluchače vůbec nešetřil a raději bych ho ve zběsilém tempu skladeb předešlých udržoval pořádně žhavého.
„I’m on my way, I need it now
Last call for alcohol.
My limitation, my only sin
Last call for alcohol“
(„Last Call For Alcohol”)
Přesně tak, macho texty, snadné nápěvy a refrény, skákající rozchechtané fanynky, hrozící paroháči, učůrávající davy pod pódiem, no limits! I vy budete mít jedinečnou šanci na čtyřicet minut obout rebelskou obuv, na všechny kolem vyplazovat jazyk a obouruč tasit neslušná gesta zaběhlým pořádkům. Komando v čele s opět vynikajícím Bergem za mikrofonem svým vyšlechtěným glam-how a masivním zvukem musí rozehřát snad i frigidní eskymačku. Kromě zmiňovaného utahaného omylu na zastávce šest se všechny vály řítí rychlostí Pendolína, které je zpomalováno pouze ojediněle a tentokrát s manažery dojede na čas. V konečné stanici „Run To Your Mama” vkusně doprovázené piánem, je potom předložen corpus delicti, že umění produkovat i pomalejší věci s půvabem a grácií není svéráznými tvrďákům cizí. Zároveň je nabízena odpověď pro ty, kdo mají problém s výše uvedenými postoji.
„Run to your mama, ‘cause you can’t stand the road
You better run and leave us alone, run to your mommy before you lose control
Run and leave us alone”
(„Run To Your Mama”)
HARDCORE SUPERSTAR i letos dokázali vyprodukovat parádní glamovou flákotu. Pokud hodnotím osmi a půl body, tak se jedná o nejzaslouženějších osm a půl bodů, jaké jsem kdy udělil.
Ale i tak, „Kdo z vás to má?”
Parádní a velmi vysoký glam/rock/metalový standard.
8,5 / 10
Jocke Berg
- zpěv
Vic Zino
- kytara
Martin Sandvik
- basa, zpěv
Magnus “ADDE” Andreason
- bicí
1. Sadistic Girls
2. Guestlist
3. Last Call For Alcohol
4. Split Your Lip
5. Moonshine
6. Here Comes That Sick Bitch
7. What Did I Do
8. Bully
9. Won't Go to Heaven
10. Honeymoon
11. Run To Your Mama
Split Your Lip (2010)
Beg For It (2009)
Dreamin´In The Casket (2007)
Hardcore Superstar (2005)
No Regrets (2003)
Thank You (For Letting Us Be Ourselves) (2001)
Bad Sneakers And A Piňa Colada (2000)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 40:58
Produkce: Tobias Lindell
Prakticky neopočúvateľná hudba .
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.