OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Za na první pohled neznámou skupinou LES DISCRETS stojí lidé, kteří se podíleli nebo podíli na kapelách jako AMESOEURS či ALCEST. Pakliže jste se s tvorbou zmíněných již setkali, už asi tušíte, jak aktuální placka LES DISCRETS zní. Pakliže nikoliv, vězte, že kapela patří mezi rozrůstající se „hnutí“ kombinující black metal se zdánlivě kontrastními žánry jako post-rock, shoegaze, či dream pop.
Výsledkem snažení takovýchto seskupení bývá velmi často hudba křehká, introvertní, zasněná a v případě LES DISCRETS tomu není jinak, ačkoliv se od svých souputníků lecčíms liší. Tak předně, black metalu se dává vale, zvlášť vokály jsou cele čisté a výhradně ve francouzštině. Ozvěny černého kovu se tu a tam připomenou v náladách nebo kytarových partech, které svým zastřeným zvukem nechají spíše trochu vzpomenout na OPETH v době "Blackwater Park". A ještě k produkci, té (minimálně v rámci žánru) nelze nic vytknout, vše je čitelné, ne však průhledné.
Co se týče instrumentace, stačí jen podotknout, že co takto atmosférický počin potřebuje - tj. citlivý přístup a skloubení nástrojů do jednoho organického celku a přitom zachování nápaditosti - se zde nachází v míře dostatečné, to je ale vedlejší, neboť hlavní pozitivum tkví jinde. Největší klad totiž představuje právě ona atmosféra celým albem se vinoucí. Je taková sympaticky měsíčkovitá. Cože, nějak to rozvést? Nu dobrá, prostě mi evokuje vycházky při měsíčku, bezprostřední zírání na jeho odraz v jezeře, (dosaď oblíbenou činnost a měsíček) a tak dále...
Ale vážně, nálady byť mnohdy rozličné, hravé a svým způsobem i roztomilé, se po celou dobu nesou ve striktně melancholickém duchu, byť ve rovnání např. s ALCEST působí trošku přeslazeně. Nešvar tkví ale v tom samém. Nevím, nakolik byla monotónnost vyznění cílená, nicméně ani instrumentální stránka věci nepomohla tomu, aby se mi i na poměrně střídmé stopáži, a navzdory přesvědčivosti jednotlivých písní, nezačalo počínání LES DISCRETS zajídat (ani umocnění poslechu širými půlnočními pláněmi nepomohlo). A dost dobře nevím, čím přesně to je. Snad přece jen potřebou větší rafinovanosti nebo pestřejším výrazivem, ačkoliv obé by mohlo do důsledku působit dvojsečně?
Jak jsem již předestřel, jedná se o pocitovku, a tak se k ní také bude přistupovat. Nepochybuji o tom, že někteří půjdou s hodnocením výše než já a celkem je i chápu. Pro mě se tak jako tak jedná o solidní nahrávku od skupiny, která má na víc, a také ho snad někdy i dosáhne.
Velmi dobře zpracovaný náladový počin, trochu selhávající v konceptu.
7 / 10
Fursy Teyssier
- kytary, baskytara, vokály
Winterhalter
- bicí
Audrey Hadorn
- vokály
1. L’ Envol des corbeaux
2. L’ Échappée
3. Les feuilles de l’olivier
4. Song For Mountains
5. Sur les quais
6. Effet de nuit
7. Septembre et ses dernières pensées
8. Chanson d’automne
9. Svipdagr & Freyja
10. Une matinée d’ hiver
Arrietes Oubliées... (2012)
Septembre et ses dernières pensées (2010)
Split s ALCEST (2009)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Prophecy Productions
Stopáž: 43:11
Produkce: Neb Xort
Studio: Drudenhaus Studio
Patrím k tým, o ktorých hovorí Naathir v poslednom odseku. Prenádherná, éterická, zasnená nahrávka. Skúste sa sčajovať a tesne po tom, ako letný dážď dokropí voňavú trávu, vpustite dnu trochu čerstvého vzduchu. Hudba na lenivé popoludnie pomaly ustupujúceho leta, vhodne dokresľujúca onen stav medzi plným vedomím a sladkým snívaním.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.