MOGWAI - The Bad Fire
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Navázat po dlouholeté pauze na přetrženou nit je vždy těžké. Něco o tom vědí i dánští thrashmetalisté z ARTILLERY. Kapela známá svým chlapáckým přístupem a nemalým tahem na branku, která v hloubi osmdesátých let napomáhala rozvíjet evropskou metalovou scénu i mimo Britské ostrovy. Když si po mnoha letech pustím některé z jejich starých alb, je jasné že tyto nepatří mezi výtvory, které by do současnosti přežily bez náznaku opotřebovanosti (proti kapele vždy hrála určitá bezvýraznost skladeb nebo chcete li metalová tradičnost, navíc ten dobový plochý zvuk), i přesto však musím říct, že stále existuje mnoho fanoušků, kteří se k odkazu teutonských dělostřelců stále hlásí.
Minulé album vykazovalo mnoho pozitivních vlastností, a tak se v souvislosti s ním mezi metalovými pamětníky hovořilo o velmi povedeném comebacku, hodném starých mistrů vyznávajících klasické speed/thrash pojetí. Letošní nahrávka „My Blood“ se ze všech sil snaží uspokojivý standard předchůdce zopakovat. Musím říct, že se znovu jedná o patřičně nadupaný metalový válec, pohybující se s typickou zatěžkaností na pomezí heavy a thrash metalu. Co do tvrdosti a energie je dnes kapela srovnatelná třeba s tvrdšími momenty tvorby německých ANGEL DUST nebo RAGE. Tedy ani ne thrashový výplach po vzoru třeba KREATOR a ani melodický metálek po vzoru hřejivých germánských kolovrátků.
Co do nápaditosti skladeb však ARTILLERY přeci jen v mnohém za oběma zaostávají.Vlastně i v porovnání s minulou deskou se trochu paběrkuje – problém však nevidím v energii, nasazení, zvuku, ani hráčských výkonech, to vše totiž odpovídá kvalitativnímu standardu předchůdce, nýbrž v samotných skladbách a nápadech utvářejících je. Těch několik blízkovýchodních a orientálních kytarových motivů, stejně tak jako mistrných sól, která se bleskurychle proženou nad hutným riffovitým válem, pro mne nikdy nebudou znamenat věc, ze které bych se posadil na zem. Obzvláště ne v roce 2011. Pro kapelu o to větší škoda, protože právě těchto několik kytarových vyhrávek se ukázalo jako nejvýraznější motivy nahrávky.
ARTILLERY tedy nahráli vcelku dobrou metalovou desku, přičemž jediné, co o ní můžu říct a čeho se můžu chytit je skutečnost, že na mě působí jako nějaký univerzální vzorek metalu staré školy. Třeba jako ARAKAIN. Chcete metal? Tak tady jej máte v dobrém balení. Kytarové riffy duní, sóla kvílejí, bubeník je dvoukopáková mašina a zpěvák ždímá hlasivky co mu síly stačí. Nic víc, nic míň. Kvalitní řemeslo, ale nechápu k čemu? Opravdu po mě nechtějte, abych tady mluvil o nějaké originalitě, přínosnosti nebo dokonce lahodném potěšení. Prostě deska letité kapely nahraná pro skalní.
Nové album ARTILLERY - univerzální vzorek metalu. Pamětníky potěší.
5 / 10
Soren Adamsen
- zpěv
Michael Stützer
- kytara
Morten Stützer
- kytara
Peter Thorslund
- baskytara
Carsten Nielsen
- bicí
1. Mi Sangre (The Blood Song)
2. Monster
3. Dark Days
4. Death Is An Illusion
5. Aint Giving In
6. Prelude To Madness
7. Thrasher
8. Warrior Blood
9. Concealed In The Dark
10. End Of Eternity
11. The Great
My Blood (2011)
When Death Comes (2009)
One Foot In The Grave, The Other One In The Trash (DVD) (2008)
B.A.C.K. (1999)
By Inheritance (1990)
Terror Squad (1987)
Fear Of Tomorrow (1985)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Metal Mind Productions
Stopáž: 53:35
Produkce: Soren Andersen
To (recenze) je pravda, ostatně je to tak zjevný, že by asi byl problém napsat k albu něco jinýho nebo něco navíc. Přemýšlel jsem nad tím vším, když to vyšlo. A asi je stejně dobře, že takový kapely jsou. Do transu z toho nepadnu a kdoví, jestli si to ještě kdy pustim, ale jako otisk starejch časů, nakonec…
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!