50M ZNAK - Nadechnout se
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nemôžem sa zbaviť dojmu, že tvorba PESTILENCE začala vykazovať znaky akejsi rozpoltenosti. Netuším, do akej miery sa Patrick Mameli stotožnil s postavou dogmatického kazateľa z obalu nového albumu. Preto i môj postoj a následné hodnotenie novinky „Doctrine“ pretrváva v nejednoznačnej, doslova schizofrenickej rovine. Keď som kedysi Patricka spovedal pri príležitosti vydania „Resurrection Macabre“, cítil som z jeho slov úprimnú radosť, nie chladný kalkul spojený so znovuobnovením domovskej kapely. Nebudem súdiť, rozporuplné pocity z aktuálnej nahrávky však neskryjem.
Prvá z výrazných zmien sa týka zostavy – okrem samotného Mameliho v nej nenájdeme nikoho spred dvoch rokov. Basgitary sa chopil mág Jeroen Paul Thesseling, činný tiež v OBSCURA, ktorého meno figuruje aj pod míľnikom „Spheres“. Druhú gitaru obstaral ďalší „starý známy“ Patrick Uterwijk a za bicími posedel Yuma Van Eekelen (BRUTUS). Zaostali ambície holandského „dream teamu“ za očakávaniami?
Počiatočné zdesenie z prvého vypočutia albumu už (našťastie) vyprchalo, takže Mameliho vokálny prejav možno hodnotiť s istým odstupom. Spev nečakane dostal punc starej metalovej školy, keď „škatuľkovanie“ malo len okrajový význam. Nečakaným bol iste aj fakt, že z nahrávky začne ryčať reinkarnovaný Martin Van Drunen s koreňmi inšpirácie v tvorbe DEATH. Tak či onak, záleží od vkusu. Komu sa zdal vokál na predchádzajúcom albume príliš deathmetalovo štandardný, snáď ho súčasná podoba nadchne viac.
Popravde, zásadným problémom „Doctrine“ je to, že skutočne silné momenty sa začnú strácať pod nánosom monotónnosti. Nemá význam polemizovať o hráčskych schopnostiach a technickej zručnosti, keďže v prípade PESTILENCE by išlo o činnosť nanajvýš zbytočnú. Po doznení „chorého“ religiózneho intra „The Predication“ dáva úvodný výkrik v „Amgod“ tušiť prítomnosť vyššie uvedených zmien. Album plynie v sekvencii jednoslovne nazvaných skladieb, ktoré prekypujú najmä dychberúcou rytmikou dvojice Thesseling - Van Eekelen.
Netrúfam si zasvätene hodnotiť prínos zvyšnej dvojice z technického pohľadu – po niekoľkonásobnom počutí sa však silno podladené gitary zlievajú v nezáživné riffovanie. Čo sa jednotlivých kompozícií týka, vyčnievajú titulná „Doctrine“, „Absolution“ alebo mnou favorizovaná „Sinister“.
Kapelmajster Mameli nachystal pod hlavičkou PESTILENCE neľahké sústo, o ktorom sa bude v metalovom svete zanietene diskutovať.
Ešte k spomínanej rozpoltenosti – fúzia death metalu s progresívnymi prvkami (džezovými, ak chcete) nepôsobí v tomto prípade príliš celistvo. Nahrávka je neurotická, znepokojujúca, čo jej však na druhej strane pridáva na zaujímavosti. Neviem, možno by skupine prospelo menej sa obhliadať do minulosti, máličko ubrať technických fines a pridať atmosféry. Otázne je, či si kapela, ktorá má na svojom konte klenoty ako „Consuming Impulse“ alebo „Testimony Of The Ancients“, na podobný krok trúfa. „Doctrine“ je dielom, ktorého reálnu silu otestujú až koncertné pódiá. Z dvojice reunionových albumov ten kontroverznejší.
Bude jednoduché odsúdiť nový album PESTILENCE, neľahké ho spoznávať a milovať. Kapela v obnovenej zostave predstavila dielo s vlastnou tvárou, ktorého kvalitu zráža najmä prílišná jednotvárnosť. Pre mňa zatiaľ najdiskutabilnejšia (death)metalová nahrávka tohto roka.
6,5 / 10
Patrick Mameli
- spev, gitara
Patrick Uterwijk
- gitara
Jeroen Paul Thesseling
- basgitara
Yuma Van Eekelen
- bicie
1. The Predication
2. Amgod
3. Doctrine
4. Salvation
5. Dissolve
6. Absolution
7. Sinister
8. Divinity
9. Deception
10. Malignant
11. Confusion
Hadeon (2018)
Obsideo (2013)
Doctrine (2011)
Resurrection Macabre (2009)
Mind Reflections (1994)
Spheres (1993)
Testimony Of The Ancients (1991)
Consuming Impulse (1989)
Malleus Maleficarum (1988)
Penance (demo) (1988)
Dysentery (demo) (1987)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Mascot Records
Stopáž: 39:22
Produkce: Patrick Mameli
Studio: Woodshed Studio
no pani ja som bol nadseny od prveho pocutia, hlavne po tom predoslom sablonovitom comeback pokuse... totalne chore intro a potom technicka palba jak hovado... a ten vokal, ten zabije aj vasho psa... :-)))
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.