Príjemná retro párty. Takto jednoducho by som mohol zhodnotiť koncert kanadských metalových bohov VOIVOD v Košiciach. Osobne som nemal nijaké prehnané očakávania, čo bolo zjavne ovplyvnené faktom, že posledné dve radovky skupiny vo mne vyvolali dosť chladné reakcie. Nakoniec som bol príjemne prekvapený a odchádzal som s nádejou, že VOIVOD aj bez Piggyho a Erica Forresta snáď ešte dokážu prekročiť svoj vlastný tieň.
Bez predkapely, dosť neskoro a pred publikom, ktorého priemerný vek určite presahoval tridsaťpäť rokov, začali VOIVOD pekne zostra. Song „The Unknown Knows“ z albumu „Nothingface“ pomaly rozohrieval zo začiatku utiahnuté a statické publikum, aby ho Voivoďáci rozhýbali a rozkričali aj ďalšími evergreenmi zo svojej skoro tridsaťročnej studnice.
Obrovským prekvapeným pre mňa bolo zaradenie pôvodne Ericom Forrestom naspievanej „Forlorn“, naozaj som neočakával, že na koncerte zaznie niečo z tejto éry. Staronový frontman Snake si túto skladbu prispôsobil svojmu hlasu a výrazu, pričom ale nezvalcoval Ericov feeling.
Po starinkách „Nothingface“ a „Missing Sequences“ korunovali Kanaďania nádielku novým songom z pripravovaného albumu, ten nesie názov „Kaleidos“ a práve po jeho odprezentovaní som znova plný nádejí ohľadom budúcnosti tejto mnou obľúbenej kapely - budem pevne veriť, že sa nesklamem. Výborná skladba plná voivodovskej atmosféry, piggyovských technických vyhrávok i moderného a zároveň „retro“ smerovania. Som naozaj veľmi zvedavý, či tieto moje nádeje budú naplnené, hlavne s ohľadom na fakt, že Piggyho pozostalosť už neobsahuje žiaden materiál, ktorý by mohli použiť.
Samozrejme, že sa počas show našli aj nejaké mierne nedostatky, tieto ale boli dostatočne vykompenzované nasadením kapely, jej výkonom, živelnosťou a radosťou z prijatia publikom, ktoré bolo doslova fantastické. Snake, aj napriek spoločenskej únave spôsobenej absintom, odspieval svoje party na nadpriemernej úrovni. Blacky zase absolvoval technické problémy s aparátom a občasné výpadky z rytmu, všetko ale vykompenzoval svojou pódiovou aktivitou, nepripominajúcou narozdiel od Snakea pokazeného robota. Snáď len jediný fakt nebol vyvážený nijakým plusom - neskorý začiatok spôsobil skrátenie šou o jeden zárez...
Úplný záver koncertu patril songu „Voivod“ („War And Pain“, 1984), prostredníctvom ktorého nám VOIVOD vyrozprávali príbeh upíra menom Voivod, potĺkajúceho sa postapokalyptickým svetom, a samozrejme nemohla chýbať neodmysliteľná hitovka z dielne PINK FLOYD „Astronomy Domine“, ktorá urobila definitívnu bodku za týmto skvelým zážitkom.