OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nová deska ambiciózních Švédů nemůže nikoho překvapit, protože IN FLAMES pokračují v nastoupené cestě ozdobené celou řadou nadprůměrných alb velmi sebejistě už po mnoho let. Z toho rovněž vyplývá skutečnost, že se záměrně otevírají stále širšímu zástupu posluchačů, kteří se již dávno nemusí rekrutovat pouze z řad metalových fanoušků. Doby, kdy göteborští patřili k vůdčím představitelům melodické větve severské deathmetalové školy jsou již dávno minulostí, a tak s novinkou dostáváme skladby nepříslušící striktně k nějakému pevně ukotvenému metalovému subžánru, který je charakterizován pevně danými a po léta neměnnými pravidly. Naopak, jde o moderní eklektický materiál, kterého jasným posláním je bavit chytlavými rockovými songy a bombasticky vystavěnými aranžemi. Z tohoto důvodu nepřekvapí, že právě letošní album obsahuje zřejmě nejpřístupnější materiál v dosavadní historii IN FLAMES.
Pokud znáte jejich poslední řadové desky, nebude pro vás novinka žádným překvapením. Rozdíl je pouze v navýšení chytlavých refrénů, úbytku metalové natlakovanosti a naopak ve zvýraznění vzdušných kytarových vyhrávek ve středních tempech, popřípadě klávesových ploch. Již pilotní singl „Deliver Us“ vládne velkým hitovým potenciálem a zbytek nahrávky mu zdárně sekunduje. Lídr plamenů Anders Fridén již zcela opustil svou agresivnější vokální polohu a v podstatě zde celou novinku svým typickým chraplákem odzpíval. Gelotteho kytarové vyhrávky jsou přehlednější, což vůbec není na škodu, protože právě co se týče kytar mě celé album přijde hodně zajímavé a řekl bych jaksi pročištěné od zbytečností. U IN FLAMES už se totiž dávno splašeně nependluje od jednoho motivu ke druhému, ale staví se na jednom nebo dvouch výrazných, které se plynule rozvíjí v průběhu songu. Veškeré aranže, ať už kytarová sóla, vyhrávky nebo časté synťákové podkresy, mají svůj smysl a dané místo. Je zřejmé, že nové skladby jsou jako dělané pro potřebu koncertů, protože jejich odlehčení má za následek i možnost jejich snadnějšího rozlišení, takže kýžený efekt, kdy písně vrcholí v mohutných refrénech se naživo dostaví zcela spolehlivě s nebývalým hitovým potenciálem.
Je zde celá řada pozoruhodných skladeb. Singlový výkop „Deliver Us“ vládnoucí silným refrénem jsem již zmínil, ale třeba takové „All For Me“ nebo „The Puzzle“ za ním ve své bombastičnosti určitě nezaostávají. Zabijácký je panoramatický kytarový nástup do „Rope“, nebo závěrečné dvě položky „A New Dawn“ či „Liberation“, které rozhodně platí za jedny z nejchytlavějších skladeb od IN FLAMES vůbec. První upoutá tahem na branku a nosnou kytarovou vyšívánkou jak od IRON MAIDEN, posléze však i přechodem do své symfoničtější druhé části a druhá - vzdušná věc s tesknou atmosférou a výtečnou gradací odhalí nové horizonty tvorby IN FLAMES. Ty horizonty, o kterých se mnozí metaloví příznivci neodvažují ani uvažovat, mají totiž název LINKIN PARK. To ovšem není ani zdaleka všechno, je zde totiž celá řada nadprůměrných položek, mezi kterými si lze vybrat své favority.
Z mého pohledu jde o velmi povedené heavymetalové album, ke kterému IN FLAMES už po léta tak nějak přirozeně spěli. Netvrdím, že „Sounds Of A Playground Fading“ je nejlepším materiálem v diskografii Švédů, protože mám rád rovněž starší alba jako „Reroute The Remain“ nebo „Come Clarity“ (a vlastně i předchozí desku), ale novinka je jasným, a dalo by se říct i stoprocentně logickým krokem po vývojové linii, kterou si přirozeně vytyčují. Z mého pohledu tedy spokojenost – povedené a velmi barvité album evropské heavymetalové školy. Stadióny čekají…
Bombastická heavymetalová jízda s nemalým hitovým potenciálem. IN FLAMES jsou zkrátka již dávno kapelou, která se snaží čím tím dál více otevírat širokému (nejenom metalovému) publiku.
8 / 10
Anders Fridén
- zpěv
Björn Gelotte
- kytara
Peter Iwers
- baskytara
Daniel Svensson
- bicí
1. Sounds Of A Playground Fading
2. Deliver Us
3. All For Me
4. The Puzzle
5. Fear Is The Weakness
6. Where The Dead Ships Dwell
7. The Attic
8. Darker Times
9. Ropes
10. Enter Tragedy
11. Jester´s Door
12. A New Dawn
13. Liberation
Foregone (2023)
I, The Mask (2019)
Battles (2016)
Siren Charms (2014)
Sounds Of A Playground Fading (2011)
A Sense of Purpose (2008)
The Mirror's Truth (single) (2008)
Come Clarity (2006)
Take This Life / Leeches (single) (2006)
Used & Abused - In Live We Trust (DVD) (2005)
Soundtrack To Your Escape (2004)
The Quiet Place (single) (2004)
Trigger (MCD) (2003)
Reroute to Remain (2002)
Cloud Connected (single) (2002)
The Tokyo Showdown (live) (2001)
Clayman (2000)
Colony (1999)
Whoracle (1997)
Black Ash Inheritance (MCD) (1997)
Live & Plugged (VHS) (1997)
The Jester Race (1996)
Subterranean (MCD) (1995)
Lunar Strain (1994)
Demo 93 (demo) (1993)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 53:58
Produkce: Roberto Daghi, Anders Fridén
Studio: IF Studios, Gothenburg, SWE
IN FLAMES v aktuálním rozpoložení, to je svižná heavy jízda s jednou hitovicí za druhou. Jistě, žádné velké umění, na nějaké mnohočetné opakované poslechy je taktéž neužije, ale nechat si tuhle vyrovnanou sbírku jednou za čas prosvištět hlavou prostě nemůže uškodit. Takovéhle IN FLAMES beru...
Aktuální tvorba IN FLAMES zaráží vztyčený prostředník hluboko do řiti všem pochybovačům, kteří by snad ještě dnes měli kapelu za death metalové těleso. Přesto se jí nějakým způsobem daří držet harmonií provázející band už od počátků existence. A to i přes odchod klíčového zakládajícího člena. Jesperův odchod paradoxně pomohl vyčistit zvuk od zbytků extrémně metalového bordelu, což má za následek, že kapela hraje maidny více, zřetelněji a radostněji než kdy dříve. Hudební změny jsou jako obvykle spíš evoluční, než revoluční. I když perličky by se našly. Například symfonický orchestr ve skladbě "A New Dawn" dává velký příslib do budoucna, protože kapela s ním zní překvapivě úplně skvěle. Závěr je tedy pozitivnější než HIV. Mám to štěstí, že dospívám společně s kapelou, takže z mého pohledu IN FLAMES ani tentokrát nezklamali. Do budoucna nezbývá než kapele fandit, aby svým prostředníkem řádně zalomcovala.
To co dělávalo tuhle kapelu zajímavou, je pryč. Je z nich obyčejná stadiónová halekačka. Zpěvák mě vyloženě irituje. Asi holt chtějí víc vydělávat. Vyprchala ta energie. Vyprchal ten náboj. Zůstaly jen ukníkaný popěvky. Je na ně hodně smutný pohled.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.