OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Už to tak bude - LIMP BIZKIT na své nové desce konečně vybředli z krize. Novinka „Gold Cobra“ totiž nabízí valnou část všeho, co si jen každý správný fanoušek druhdy populárních bořičů všemožných rockových charts může přát. Samozřejmě, včetně nejhustější koncentrace slov „fuck“ a „shit“ v úseku necelé hodiny hudby. Síla nové nahrávky však tkví zejména ve skutečnosti, že se Sušenkám konečně po jedenácti letech podařilo nahrát sbírku silných a hlavně zábavných skladeb, která je, jako již tradičně, naprostou typickou ukázkou jejich stylu. Naposledy jsem byl totiž podobně spokojen hodně dávno, konkrétně u alb „Significant Other“ a „Chocolate Starfish And The Hot Dog Flavored Water“.
Neochabující Durstova stylizace do role „vychytanýho“ macho frajírka, v kombinaci s jeho kníkavým hip-hopovým projevem, který již tradičně střídá s melodickými refrény, se tedy letos znovu dostala do pořádných obrátek. Až si říkám, že to celé musí být prostě a jednoduše nadsázka. Je zde všechno s čím v minulosti kapela tak ráda zacházela – vytuněný auťáky, nahý holky, zbraně, drsný hlášky, žrádelny plné nezdravé kalifornské stravy i hromada pitomců v kšiltovkách, chodících po ulici jenom pro to, aby ukázali svoje nový značkový ponožky.
Opravdu věřím, že všichni členové téhle kapely se musí hodně bavit na úkor těch, kteří jim to celé žerou i s navijákem. Vždyť o co jde? LIMP BIZKIT byli vždycky hlavně zábava a až potom to ostatní, takže představa smějící se kapely v teple prostorné kanceláře svého vydavatelství, plácajících si s týmem vykutálených manažerů, u mne v jejich případě doznává reálných obrysů. „Gold Cobra“ je typické americké album, jak jinak, a já Spojené státy dohnané ad absurdum, tak jak je představují právě LIMP BIZKIT ve svých singlem, prostě uznávam. Ne, že bych tam chtěl někdy žít, ale baví mě to celé pozorovat. Američané jsou podle mě ty nejzábavnější postavičky, které chodí po téhle planetě a navíc o tom vlastně dost možná ani nevědí. I když v některých extrémních případech je to spíše taková ta zábavnost, na jejímž pozadí cítím spíš smutek ze stavu tamních věcí. Kdo nevydělává prachy je prostě divnej, kdo se neumí prodat, NEJEDE!!!
Novinka „Gold Cobra“ dost možná nebude trhák, vlastně si myslím, že se LIMP BIZKIT po stránce úspěšnosti na vrchol už zřejmě nikdy nevrátí (případ amerických idiotů z GREEN DAY se pravděpodobně nestane), ale aspoň působí semknutě, uvěřitelně a nabízí celou řadu povedených vypalovaček. Kytarista Wes Borland už je znovu pár let ve hře (navíc letos v doslova zabijácké masce) a já myslím, že jeho účast byla vždy pro fungování této party nutnost. Bez něho to prostě nikdy nebylo ono. Jeho typicky hutné sekané riffy nebo kvákavé tóny prohnané mašinkami jsou nedílnou součástí soundu LIMP BIZKIT.
Mám tedy velkou radost, že se neopakoval případ minulé, takřka bezhitové desky, která na mě působila jenom jako nějaký prapodivný souhrn odřezků, který se nestihl zveřejnit a udat v přijatelné formě kdykoliv předtím. „Gold Cobra“ je sebevědomým albem, kde naleznete řadu výrazných hymen v čele s tou titulní. Ještě nedávno bych nevěřil, že to v souvislosti s touto kapelou ještě někdy napíšu, ale je to tak - dobrá práce.
Semknuté a hitovkami nabušené album od typických LIMP BIZKIT. Nejlepší věc jakou tahle kapela za posledních deset let nahrála. Velké překvapení - žraločí útok zahájen.
7 / 10
Fred Durst
- zpěv
Wes Borland
- kytara
Sam Rivers
- baskytara
John Otto
- bicí
DJ Lethal
- dj pult, samply, klávesy,
1. Introbra
2. Bring It Back
3. Gold Cobra
4. Shark Attack
5. Get A Life
6. Shotgun
7. Douche Bag
8. Walking Away
9. Loser
10. Autotunage
11. 90. 2. 10
12. Why Try
13. Killer In You
Gold Cobra (2011)
The Unquestionable Truth Pt.1 (2005)
Results May Vary (2003)
New Old Songs (2001)
Chocolate Starfish And The Hot Dog Flavored Water (2000)
Significant Other (1999)
Three Dollar Bill Y´All (1997)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Universal Music/ Interscope/ Polydor
Stopáž: 49:38
Produkce: Fred Durst, Wes Borland
„Gold Cobra“ není nikterak přelomová deska, dokonalé je však její načasování. V dnešní době, kdy tvrdé muzice dominuje smrtelně vážný metal nebo složité a naštvané metalcore přišli LIMP BIZKIT s jednoduchým, často vtipem odlehčeným mixem metalu a hip hopu, čímž dokonale vyplnili mezeru na trhu.
Freddy D ze sebe sype hip-hopové hlášky s úžasnou pohotovostí, ale na druhou stranu umí i vyzpívat melodii, což zvládne málokterý rapper. K tomu našlapaná rytmika a Borlandova kytarová kouzla, vysmáté ksichty a vztyčený prostředník, prostě Limp Bizkit, tak jak jsme je měli vždycky rádi.
LIMP BIZKIT hrajú strašne gýčovú hudbu a Durstove texty sú prevažne hlúpe. Čo tam však po tom, keď výsledok je nápaditý a hlavne neskutočne zábavný? Síce sa nejedná o najlepšiu nahrávku kapely, no na miesto na hudobnom Olympe roku 2011 to určite stačiť bude.
Najlepšie skladby: "Gold Cobra", "Autotunage", "Why Try".
No musim rict, ze navrat Wese Borlanda je znat. Hned je ta hudba lepsi, kraci v podobnych kolejich jako "Chocolate Starfish...", ma potencial, ale stary dobry zminovany album to holt neni. Treba tam bude to dalsi...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.