OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Co je mi známo, tahle kapela byla vždy riffovnice. Nikterak objevná záležitost, ve které šlo hlavně o drhnutí. A bylo jim úplně jedno, že takhle už mockrát hoblovali jiní, mezi jinými svého času grungeová scéna. Zkrátka svoje retro hráli celkem upřímně. Otázku plagiátu či vykrádání tedy řešit nehodlám, byť se nějakým způsobem nakonec promítne i na hodnocení, ale trochu složitěji, níže se k tomu dostanu.
Od minulé desky sice jakýmsi základem výrazu zůstává zemitá všehochuť, celkem umně z tvrdších žánrů smíchaná a zahraná, s poměrně solidní produkcí, ale notně prolezlá různými jinými vlivy. Řekl jsem základ? Ano, a pakliže ďábel sídlí v detailech, slušně si zasedl právě na tuto desku.
Tak předně, je sice hezké, že se kapela snaží o progresivnější vyznění, a kdyby zůstalo jen u rozšíření výrazových prostředků instrumentace, neměl bych nic proti. Dokonce by toho mohlo být na můj vkus ještě více. Vadí mi však, že se kvůli této snaze znepřehlednila kompozice skladeb. Splývají do jednolitého střídání zasekávacích, těžkých více či méně psychedelických pasáží. Momentů nějak vytrhávajících z tohoto kruhu je poskrovnu. Je to nestravitelné, nikoliv kvůli neuchopitelnosti, ale kvůli uskupení, které sice funguje ve prospěch celku, ale pro jistotu musí vše přecpat.
S KING CRIMSON, k jejichž vlivu se také kapela hlásí, a do jejichž teritorií by se, hlavně s aktuálním počinem chtěla vecpat (už jen ten název!), ale nesnese srovnání ani zdaleka. A tak by se dal vyjádřit celý problém aktuální nahrávky, spočívající v tom, že skupina sice učinila jistý posun, ale někam, kde až takoví machři nejsou.
I když věřím, že nahrávka si své příznivce najde, už jen pro tu špetku originality, která spočívá ve snaze sloučit vlivy dvou nesourodých žánrů, nebo kvůli tomu, že EOLB se tu hráčsky poměrně vytáhli, mně to ale díky výše zmíněnému album snesitelnějším prostě neučiní.
Krok těžkotonážníků jinam, a tak trochu vedle.
6 / 10
H. Armstrong
- kytara, vokály
Roland Scriver
- kytara
Neil Mackay Grant
- bicí
Peter Theobalds
- basa
1. As The Earth Forgets Us
2. This Is Not The Way It Was
3. Mouth Of Hats
4. Thee Absurd
5. Senescence
6. Thud
7. Blueshift
8. If Not All
9. Lost In The Etalon
10. Red Grey Eye
Eklectric (2011)
Inside The Difference Engine (2007)
Prologue (2004)
Experiment (EP) (2003)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.