OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Ještě tak dva tři kroky z (deathmetalového) kolbiště tímhle směrem a ARCH ENEMY budou hrát heavy metal. Ale moc pěknej heavy metal.“ pravil kdysi kolega Louža ve svém druhém recenzentském pohledu na album „Doomsday Machine“ a zase jednou měl pravdu. Uplynulo šest relativně dlouhých let, někteří z nás se v mezičase vyvztekali nad nepříliš povedeným albem „Rise Of The Tyrant“ a ARCH ENEMY jsou tady skutečně s takřka čistým heavy metalem, u nějž si přívlastek „moc pěkný“ dovedu vlastně docela klidně představit.
Definovat „takřka“ v naznačených souvislostech dozajista neznamená nic obtížného – Angela Gossow stále chrčí jako o život, koneckonců jako jedno z hlavních poznávacích znamení kapely asi ani nemůže jinak, a na albu samotném se samozřejmě najdou i pasáže, u kterých bychom se o jejich stylovém zařazení mohli delší dobu přít (kupříkladu takové „Cruelty Without Beauty“ či „Cult Of Chaos“). To obojí je nicméně jen drobnou poznámkou pod těžkou kovovou čárou, kterou ARCH ENEMY pěkně po melodicku podtrhli a vlastně i tak trochu oddělili svoji dosavadní tvorbu.
Album „Khaos Legions“ proto je jako ony démonické legie, které vzývá ve svém názvu. Zamračené, heavy metalově přísné a důrazné, ale zároveň se mu častokrát v oku zablyští melodická slza, to když je vnitřně evidentně uspokojeno nad svou rolí rozřešitele všech lidských špatností. Obnáší to pochopitelně spoustu typické Amottovské práce, která znatelně ubrala na své původní naléhavosti a vůbec smrtící charakteristice, a rovněž některé zpěvové aranže postavené tak, aby to vypadalo, že tam Angela vlastně ani moc není. V prvním ohledu to znamená nejednu poměrně solidně vymyšlenou a postavenou skladbu se zvučnými sóly a vyhrávkami („Yesterday Is Dead And Gone“, „Bloodstained Cross“, „No Gods, No Masters“ a vlastně celá více než první polovina alba), v tom druhém myšlenku, podle níž by kolikrát vůbec nebylo na škodu, kdyby zpíval někdo podobně melodicky, jako bratři Amottové sází svá vzpomínaná sóla (i když osobně proti Angelinině „zpěvu“ celkem nic zásadního nemám).
Některé z četných kytarových variací jsou, pravda, někdy možná trošku lacinější, než by bylo zdrávo, a zvláště ke konci hracího času alba se jim stává, že jen odkazují samy na sebe („Vengeance Is Mine“), pročež vypadají poněkud bezradně, ne-li trapně. Po minulém albu to ovšem není nic, co bychom od ARCH ENEMY tak nějak nečekali, přiznejme si to, a navíc nezapomeňme na fakt, že jako celek „Khaos Legions“ tento nedostatek protentokráte dostatečně vyvažuje ostatním slyšitelně výraznějším a silnějším materiálem, než jak tomu bylo posledně.
Recept na úspěch, který Michael Amott vyhmátl už před drahnými léty, tedy stále funguje, jen se slovutnému kytaristovi někdy musí nechat čas, aby sám poznal, že něco je možná špatně a v rámci sebekontroly to také sám napravil, třeba jako v tomto případě příklonem k dávno osvědčené základní heavymetalové nauce.
ARCH ENEMY ustupují dále k čistému heavy metalu, což je s ohledem na minulé album vlastně jen a jen výborná zpráva.
7 / 10
Angela Gossow
- zpěv
Michael Amott
- kytara
Christopher Amott
- kytara
Sharlee D'Angelo
- baskytara
Daniel Erlandsson
- bicí
1. Khaos Overture (Instrumental)
2. Yesterday Is Dead and Gone
3. Bloodstained Cross
4. Under Black Flags We March
5. No Gods, No Masters
6. City Of The Dead
7. Through The Eyes Of A Raven
8. Cruelty Without Beauty
9. We Are A Godless Entity (Instrumental)
10. Cult Of Chaos
11. Thorns In My Flesh
12. Turn To Dust (Instrumental)
13. Vengeance Is Mine
14. Secrets
15.
Will To Power (2017)
War Eternal (2014)
Khaos Legions (2011)
Rise Of The Tyrant (2007)
Doomsday Machine (2005)
Anthems Of Rebellion (2003)
Wages Of Sin (2001)
Burning Japan Live (1999)
Burning Bridges (1999)
Stigmata (1998)
Black Earth (1996)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 54:55
Produkce: Arch Enemy & Rickard Bengtsson
Studio: Sweet Spot Studio, Švédsko
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.