OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Klenot v diskografii SLAYER. Poklad medzi koncertnými, nielen metalovými nahrávkami. Album „Decade Of Aggression“ oslavuje o pár týždňov dvadsiate výročie svojho vydania a stále znie čertovsky dobre. Živo, zdravo, dynamicky, vskutku agresívne.
Dva disky, nahrávky z troch koncertov, jedno z najdôležitejších mien metalovej histórie vo svojich umelecky, kreatívne a zrejme aj komerčne najsilnejších časoch. Pre old school fanúšikov SLAYER sa práve týmto živákom končí najzaujímavejšia éra kapely. Zázračná trojica štúdiových albumov „Reign In Blood“ – „South Of Heaven“ – „Seasons In The Abyss“ dostala krvavú čerešničku na riadne mäsitú tortu.
Nazvať prvú polovicu albumu reprezentatívnou by bolo bohapustým zľahčovaním skutkového stavu veci. Veď sa tu pyšne predvádzajú zlaté tehly vytiahnuté priamo zo základov katedrály metalového umenia. Pri prechodoch medzi skladbami ako “South Of Heaven” a “Raining Blood”, “Dead Skin Mask” a “Seasons In The Abyss” či “Mandatory Suicide” a “Angel Of Death” dosahuje poslucháčska rozkoš dlhoročného fanúšika SLAYER obludné rozmery. Potešia dobové perličky – tradične úsporne konferujúci Tom Araya venuje práve “Mandatory Suicide” americkým vojakom z vojny v Perzskom zálive takým spôsobom, až z toho mrazí.
Hoci sú skladby z druhého disku nahrávané na dvoch rôznych miestach (v londýnskom Wembley hrali SLAYER iba pár dní po vydaní „Seasons In The Abyss“), tím štúdiových majstrov okolo Ricka Rubina dokázal parádnym spôsobom docieliť zvukovú ucelenosť celého diela. Rovnako ako kultový živák-neživák „Live Undead“ aj „Decade Of Aggression“ dokonale zachytáva vtedajší status kapely. Z klubovej atrakcie sa stala ťahákom pre štadióny a veľké športové haly.
Budem sa mierne opakovať, použil som to už v inej recenzii staršej nahrávky kalifornských vrahúňov, ale platí to v plnej miere aj v tomto prípade – ak nepoznáte „Decade Of Aggression“ od SLAYER, viete o metale veľké... nič.
Poklad medzi koncertnými, nielen metalovými nahrávkami.
Tom Araya
- spev, basgitara
Kerry King
- gitara
Jeff Hanneman
- gitara
Dave Lombardo
- bicie
1. Hell Awaits
2. The Anti-Christ
3. War Ensemble
4. South Of Heaven
5. Raining Blood
6. Altar Of Sacrifice
7. Jesus Saves
8. Dead Skin Mask
9. Seasons In The Abyss
10. Mandatory Suicide
11. Angel Of Death
12. Hallowed Point
13. Blood Red
14. Die By The Sword
15. Black Magic
16. Captor Of Sin
17. Born Of Fire
18. Postmortem
19. Spirit In Black
20. Expendable Youth
21. Chemical Warfare
Repentless (2015)
World Painted Blood (2009)
Christ Illusion (2006)
Still Reigning (DVD) (2004)
Soundtrack To The Apocalypse (2003)
War At The Warfield (DVD) (2003)
God Hates Us All (2001)
Diabolus In Musica (1998)
Undisputed Attitude (1996)
Divine Intervention (1994)
Decade of Aggression(Live) (1991)
Season In The Abyss (1990)
South Of Heaven (1988)
Reign In Blood (1986)
Hell Awaits (1985)
Live Undead (Live) (1985)
Haunting The Chapel (EP) (1984)
Show No Mercy (1983)
Vydáno: 1991
Vydavatel: American Recordings
Stopáž: 85:28
Produkce: Rick Rubin
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.