OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Frontman kultovních finských street rockerů HANOI ROCKS Michael Monroe je nezdolný rock´n´rollový nezmar, který se za těch třicet let na scéně (a to i v časech nečinnosti jeho mateřské kapely) nikdy nezastavil. Nezůstal stát někde v rohu se založenýma rukama a vždy se snažil vydávat stále nové nahrávky, ať už s obskurními projekty, jakými byly v devadesátých letech jeho další kapely DEMOLITION 23 (syrový newyorský punk z pětadevadesátého) a JERUSALEM SLIM (dozvuky glamrockových romancí o čtyři roky dříve), nebo pod visačkou vlastního uměleckého jména jako sólová alba. A že jich má opravdu požehnaně. To letošní přináší znovu porci řádně nabroušeného pouličního bigbítu šmrncnutého punkem, jak jinak. A svou účastí jej podpořila taková esa, jakými jsou Ginger (ex-THE WILDHEARTS), Steve Conte (NEW YORK DOLLS) nebo jeho spoluhráč z dnes už znovu mrtvých HANOI ROCKS, Sami Yaffa (dnes rovněž NEW YORK DOLLS).
Třináctka řízných punk rockových vypalovaček se nese v obligátním stylu, v němž se všichni zmínění pohybují odjakživa. Všechny zdejší skladby vykazují standardní formu a utvářejí sbírku silných pub rockových hymen. Hitové ambice mají zejména skladby jako „´78“, „Superpowered Superfly“ nebo „All You Need“. Materiál působí semknutě, uceleně, není rozmělněn žádným akustickým cajdáčkem (nejumírněnější položkou je zřejmě „Gone Baby Gone“ s pěveckou spoluúčastí jakési Lucindy Williams) a naopak všechny songy působí velmi přímočaře se silou nekompromisního útoku na solar. V „Later Won´t Wait“ dokonce dostane prostor Monroeův oblíbený saxofon, jak se už tradičně po malých dávkách děje na každé Michaelově nahrávce počínaje milníkem sleaze rockové scény osmdesátých let, jakým tehdy bezesporu bylo čtvrté řadové album HANOI ROCKS „Back To Mystery City“. Svou domovskou kapelu nejvíc Monroe vystihuje ve skladbě „Center Of Your Heart“, které nechybí typická poetika nezdolných rock´n´rollových tuláků. Navíc v následné „Debaucherry As A Fine Art“ si jen tak mimochodem zahostuje osoba z nejpovolanějších, a sice Lemmy Kilmister (i když je pravda, že zde není příliš slyšet).
Celkově vzato platí „Sensory Overdrive“ za semknutou punkovou nakládačku evropského street rockového střihu, která nemusí chodit pro typické melodické náměty příliš daleko. Všichni přítomní jsou v dané škatulce zkušenými harcovníky a navíc ikonami stylu. Jsem rád, že Michael po opětovném rozpadu jeho HANOI ROCKS nelenil a znovu se pustil do víru vytrvalého koncertování a skládání pouličních nášlehů. Nezbývá než mu popřát mnoho zdaru a dodat, že tahle deska je prostě povedená.
P. S. Nejnovější informace z tábora kapely hovoří o tom, že před třemi týdny nahradil kytaristu Gingera (pro nadcházející turné) dobře známý skandinávský potetovanec, střelec a pásek Dregen (BACKYARD BABIES) a reference na právě proběhlé koncerty jsou více než příznivé.
Další porce poctivého pouličního punk rocku od nezdolného Michaela Monroea, kultovního frontmana neméně skvělých a dnes již znovu neexistujících HANOI ROCKS.
7 / 10
Michael Monroe
- zpěv
Steve Conte
- kytara
Ginger
- kytara
Sam Yaffa
- baskytara
Karl Rockfist
- bicí
1. Trick Of The Wrist
2. ´78
3. Got Blood?
4. Superpowered Superfly
5. Modern Day Miracle
6. Bombs Away
7. All You Need
8. Later Won´t Wait
9. Gone Baby Gone
10. Center Of Your Heart
11. Debauchery As A Fine Art
12. Another Night In The Sun (bonus)
13. You´re Next (bonus)
Sensory Overdrive (2011)
Another Night In The Sun: Live In Helsinki (2010)
Whatcha Want (2003)
Take Them And Break Them (2002)
Life Gets You Dirty (1999)
Peace Of Mind (1996)
Not Fakin´It (1989)
Nights Are So Long (1987)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Spinefarm Records
Stopáž: 32:58
Produkce: Jack Douglas
Studio: Swing House Studios, L.A.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.