PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Poctivé heavy metalové řemeslo od SAXON potěší v každé době, ale letos musím tuhle legendu obzvlášť pochválit, protože jejich nová kolekce „Call To Arms“ v sobě skloubila všechny klady tvorby těchto nezdolných Britů z jejich nejslavnější éry, tedy z osmdesátých let. Máme zde jak kovovou říznost, charakterizovanou jejich prvními čtyřmi řadovkami (které se staly ve své době doslova pomníkem celého hnutí NWOBHM), tak také hitovou načechranost, reprezentovanou spíše pozdějšími alby, logicky orientovanými na americký trh – tedy jmenovitě nejvíce asi „Innocence Is No Excuse“.
Je sympatické, že na rozdíl od některých předchozích alb zde SAXON nepropadají touze být za velebitele nějakých historických nebo hrdinných událostí (pryč s nějakými erby a rytíři), a zanechávají tuto část své tvorby klidně spát. Tím však nechci říct, že nedojde na žádné rozmáchlejší epické číslo s košatou instrumentální výstavbou. Převládají však bouřlivé vypalovačky, orientované na neradostnou současnost. Soustředění se na řízný heavy metalový flák je totiž pro letošek tím nejpodstatnějším a to je velmi dobře.
Návrat k civilní formě z období alb, jakými byly třeba „Wheels Of Steel“ nebo „Strong Arm Of The Law“, nabízí opravdu valná většina zdejších položek, a byť už nejde o songy tolik spjaté s motorkářskou stylizací, můžu s klidným svědomím říct, že nás novinka spolehlivě přenáší do časů, kdy odevšad duněl heavy metal. Nic není pro SAXON důležitější než chytlavý vál z těžkého kovu, s nerozbitným základem v řízných kytarových laufech a s autenticky vypjatým vokálem Biffa Byforda, gradujícím do výrazného refrénu. Zhmotnění všeho, co mám na mysli, je zde zastoupeno třeba zrovna ve skladbě „No Rest For The Wicked“, které nechybí náboj ani melodické nápady, a platí zcela určitě za jednu z nejpovedenějších položek. Všechny ty plagiáty a revivaly, se kterými se v posledních patnácti letech roztrhl pytel, ať už mám na mysli HAMMERFALL nebo dokonce (bojím se to odporné slovo vyslovit) SABATON, se můžou jít víte co. SAXON je všechny levou zadní školí a ukazují jim, jak se to má dělat.
Podstatnou roli hrají neotřelé melodie, které dělají téměř všechny skladby zajímavé, což hodně potěší. Potencionálních metalových hitovek je tady opravdu mnoho. Již od mohutného úvodu v podobě „Hammer Of The Gods“ je posluchač vržen do nahrávky s neskutečnou vervou, což později stvrzují rychlé a o nic méně energické vánice typu „Surviving Against The Odds“ nebo „Afterburner“. Je jasné, že zápal pro heavy metal a energii se u těchto bezmála šedesátníků nestal ani po třiceti letech jen prázdným pojmem. Fantastické jsou rovněž rozmáchlejší položky typu „Back In ´79“ nebo „Mists Of Avalon“, oplývající výbornou melodikou a košatější instrumentací. Nejepičtější položkou je však titulní flák, začínající pozvolna jako balada a postupně gradující (jeho druhá, orchestrální verze se nachází v závěru alba jako bonus). Naproti tomu „Chasing The Bullet“ je přímočará riffová skladba, stojící na výrazném, strojově přesném kytarovém motivu. Její spřízněnost s novou tvorbou německých ACCEPT se nabízí velmi zřetelně. Varovný song s námětem apokalypsy „When Doomsday Comes“ připomene svými kaskádovými motivy hard rockové mistry z DEEP PURPLE v období jejich návratového alba „Perfect Strangers“ (1984) a není tedy zřejmě žádnou náhodou, že si v něm zahostoval současný klávesák „Párplů“ Don Airey, který v jeho závěru vystřihl bravurní sólíčko.
Znovu je tedy v ovzduší mlhavých britských velkoměst cítit síra. Smog se snáší z oblohy na šedé uniformní uličky jak za časů železné Margarety. Blbá nálada a frustrace ze současné sociálně-politické situace na Ostrovech je mezi tamější omladinou, dělnictvem a nedobrovolnými pobirately podpory na cestě vzhůru. SAXON stvořili jakýsi metalový soundtrack pro nadcházející období a je to soundtrack opravdu pozoruhodný. Jedno z jejich lepších alb. Poctivá práce.
Po nějaké době poměrně civilní a hitový materiál, zaměřený na to nejdůležitější - heavy metalové vypalovačky. Je jich tu požehnaně a navíc opravdu povedených.
8,5 / 10
Biff Byford
- zpěv
Paul Quinn
- kytara
Doug Scarratt
- kytara
Nibbs Carter
- baskytara
Nigel Glockler
- bicí
1. Hammer Of The Gods
2. Back In ´79
3. Surviving Against The Odds
4. Mists Of Avalon
5. Call To Arms
6. Chasing The Bullet
7. Afterburner
8. When Doomsday Comes
9. No Rest For The Wicked
10. Ballad Of The Working Man
11. Call To Arms
Call To Arms (2011)
Into The Labyrinth (2009)
The Inner Sanctum (2007)
The Very Best Of Saxon 1979 - 1988 (Best Of) (2007)
The Eagle Has Landed (Live - Pt.III) (2006)
Lionheart (2004)
Heavy Metal Thunder (Best Of) (2002)
Killing Ground (2001)
Metalhead (1999)
BBS Sessions/Live At Reading (Live) (1998)
Wheels od Steel/Strong Arm of The Law (1997)
Unleash The Beast (1997)
The Eagle Has Landed (Live - Pt.II) (1996)
Dogs Of War (1995)
Forever Free (1992)
Solid Ball Of Rock (1990)
Greatest Hits (Live) (1990)
Rock´N´Roll Gypsies (Live) (1989)
Destiny (1988)
Rock The Nations (1986)
Innoncence Is No Excuse (1985)
Crusader (1984)
Power And The Glory (1983)
The Eagle Has Landed (Live) (1982)
Denim And Leather (1981)
Strong Arm Of The Law (1980)
Wheels Of Steel (1980)
Saxon (1979)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Militia Guard Music, UDR/EMI
Stopáž: 45:38
Produkce: Biff Byford, Toby Jepson
Studio: Chapel Studios Lincolnshire, Brighton Sound Studios, UK
No baví ma to až nezvykle. Toto album má všetko to čo momentálne chýba Iron Maiden.
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.