OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Důvodů k sepsání recenze na „Live At The Aragon“ jsem měl hned několik. Ten nejzásadnější se však pojí k letošnímu září, přesněji k dvacátému sedmému dni tohoto podzimního měsíce, termínu vydaní „The Hunter“ - páté řadovky MASTODON. Američané se za více než dekádu vyprofilovali ve žhavou kometu a těžko přehlédnutelnou kometu metalového nebe, což samozřejmě bedlivě mapovalo i magické oko redakční. Berte tedy tyto řádky jako mírné vyjádření fanouškovského očekávaní, nebo vám je dovoleno si článek předčasně spojit s právě probíhající sérií sobotních recenzí na klasické metalové „živáky“ na zdejším serveru. Konečně vám nemůžu ani upírat, a naopak podporuji, současný pocit „přemastodonována“.
Soustřeďme na obsah DVD disku, pořízeného již v říjnu 2009 v chicagském Aragonu. Tehdy ještě žhavá novinka „Crack The Skye“ je zde „pinkfloydovsky“ přehraná v plné parádě, píseň po písni, přesně dle padesátiminutové studiové předlohy a z alb předešlých je téměř rovnoměrně doplněna čtyřmi skladbami. Vše zakončuje parádně vyztužený cover „The Bit“ od krajanů MELVINS.
V případě, že vlastníte DVD bonusovou verzi některého z řadových alb, byste měli pozbýt jakýchkoliv obav z kvality i obsahu tohoto záznamu. I teď se jedná o prvotřídně odvedenou práci, která zcela určitě nepůsobí jako laciný a odfláklý útok na vaši peněženku s logem kapely. Neodvažuji se však říci, zdali se jednalo přímo o záměr skupiny (titul se neobjevuje v diskografii na jejich oficiálních stránkách). Nicméně se jednalo o záměr povedený a pro příznivce jistě zajímavý, a to hlavně z důvodu pozice headlinera ve středně velkém koncertním sále pro MASTODON nanejvýš vhodném, avšak, jak známo, ne příliš obvyklém.
Vizuální stránka působí příjemným dojmem neopomenutí ničeho podstatného pro nasnímání střídmé show prosté „jidášských ohňů“, ostrých nasvícení a ostatních velkolepých efektů. Je nám nabízen dostatek různých záběrů vyrovnaně a klidně sestříhaných do poutavé podívané neopomíjící diváky, prostřihy na promítací plátno a detaily práce všech muzikantů, přičemž trojce struníků se dostává pochopitelně více prostoru. Režie také ctí pohledy na zpěváky v akci, stejně tak sleduje výkony jednotlivých aktéru při jejich, nechci přímo říci sólových, partech. Kvarteto s publikem nenavazuje vůbec žádný verbální kontakt, žádné burcování během skladeb ani mezi nimi se nekoná. O jedinou slovní stručnost se postará bubeník Brann Dailor, jenž úplně na konci setu, již po odchodu zbytku ansámblu, poděkuje: „Thank you Chicago“.
Někdo okecává, druhému holt stačí jenom ohrávat a ještě si to užít, jak vidno hlavně na razantních gestikulacích „middlemana“ Sanderse a pekelných pošklebcích Hindse, párkrát spojených s krok sun krok poskoky, jednou dokonce s výskokem na Dailorovu bicí artilerii. Atmosféru se, dle reakcí z pod pódia, navodit povedlo a „komunikace“ zvláště pak nenarušovala celistvost koncepce „Crack The Skye“, jež během dvou let dozrála ještě do větší krásy. Kvalita zvuku určitě není stoprocentní, ale bez debat se jí podařilo zaznamenat věrohodnost koncertu, čemuž přičítám vůbec největší váhu. Všechny nástroje jsou nazvučneny ostře, velmi čitelně, natolik přesně, aby se v rámci možností netloukly. Harmonie mezi hutností rytmiky a řízností kytarové rifárny, průvodní to znak tělesa, je uchována skoro ve studiové podobě. Hudební podklady bez koncertních experimentů jsou bezchybně předkládány in natura.
Dostáváme se k jedinému problému nahrávky, který bych však viděl ze dvou úhlů. Špatné světlo může vrhat živé provedení zpěvů, zvláště pak uhlazenějších, melodičtějších poloh. Nutno přiznat, v těchto se všichni tři protagonisté, Bill Kelliher pouze coby doprovod, dosti topí, nejvíce snad v úplně první „Oblivion“ a trošku trvá, než si na tento stav přivyknete. Zpěv se kolikrát ztrácí za masivní hudební vlnou. Děje se tak kvůli neschopnosti dosáhnout kvalit vyšších, čistších pozic zaznamenaných na studiových discích. Bavíme se samozřejmě hlavně o albu „Crack The Skye“. Podobnou neřestí - značnou rozdílností, trpí i barvy vokálů. Zvláště pak Brent Hinds se kolikrát mění v rozporuplného provokativního kníkala.
Podívejme se však na tento fakt trošku jinak. Dobré světlo nenuceně říká, že nedokonalost vždy nemusí být nutně na škodu. I díky strhujícímu provedení hudební látky jsem poměrně dosti rychle došel názoru, že vokály právě v této „syrově živé podobě“ dávají skladbám trošku jinou dimenzi. Ještě více psychedeličtější, bolestivější, naléhavější. Důkazem o tomto přesvědčení budiž i naprostá spokojenost s několika soustředěnými poslechy totožného CD.
Suverénní a přesný Dailor, ve figuře i na vokálech vyšponovaný Hinds, rychlý na pražcích, stejně jako nahrbený Kelliher, široce rozkročený a mírně zakloněný Sanders dohušťující ovzduší, všichni formující masivní vesmírnou bouři. To jsou fragmenty oblíbené „The Last Baron“ zanechané v mojí myslivně.
MASTODON prostě i tímto počinem dokázali zaujmout moje sluchovody.
PS: DVD obsahuje i samostatnou filmovou produkci „Crack The Skye“ promítanou při koncertech - jak moc se trefilo do vaší představivosti spojené s hudebními poklady, nechávám na individuálním úsudku.
MASTODON live!
9 / 10
Troy Sanders
- basa, vokály
Brent Hinds
- kytara, vokály
Bill Kelliher
- kytara, doprovodné vokály
Brann Dailor
- bicí, vokály
+ koncertní hráč:
Derek Mitchka
- klávesy
1. Oblivion
2. Divinations
3. Quintessence
4. The Czar
5. Ghost Of Karelia
6. Crack The Skye
7. The Last Baron
8. Circle Of Cysquatch
9. Aqua Dementia
10. Where Strides The Behemoth
11. Mother Puncher
12. The Bit (MELVINS cover)
Emperor Of Sand (2017)
Once More 'Round The Sun (2014)
Live At Brixton (2013)
The Hunter (2011)
Live At The Aragon (Live) (2011)
Crack The Skye (2009)
Blood Mountain (2006)
Call Of The Mastodon (2006)
Leviathan (2004)
Remission (2002)
Lifesblood (EP) (2001)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Reprise Records
Stopáž: 73:40
Produkce: Devin Sarno
presne tak...spev je trosku divny v skladbach z poslednej radovky, ale ked uz si clovek na to zvykne tak je to vpohode. Mastodon je proste KLASA!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.