OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nový pojem na naší těžkotonážní hudební scéně je výsledkem známé a povedené taškařice, jenž se odehrála v řadách legendárního TÖRRu někdy v létě loňského roku. Ota Hereš tehdy z kapely vpodstatě vypoklonkoval Vlastu Henycha, tedy její symbol a více než padesát procent toho, co kdy znamenala, a celé dohromady to znělo jako vtip o tom, kterak KING vyhodil z kapely DIAMONDA.
Vlasta Henych nicméně tuto skutečnost přijal velmi pokorně (tedy alespoň navenek to tak vypadalo) a místo sáhodlouhých řečí velmi sympaticky přiložil ruku k dílu. Výsledkem je projekt či regulérní kapela HENYCH 666 (666 se mimochodem jmenovalo seskupení, z něhož se Henych rekrutoval k pánům kladiva na čarodějnice), který jako úvodní vklad do banku přináší drobné EP s vícevýznamovým názvem „Psychonaut“. Na něm se pak ústřední postava a její spoluhráči (vzešlí z konkurzu) mají především představit a ujasnit tak případnému posluchači obrázek, který by si měl učinit, zaslechne-li právě tohle jméno.
Ze čtyř skladeb obsažených na nahrávce jsou dvě povedenými cover-verzemi („Travestit“ od KURTIZÁN Z 25. AVENUE a „Magické noci“ od THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE), což dozajista vyvolá nejedno rozčarování, neboť kdo by na faktickém debutu očekával z padesáti procent nepůvodní tvorbu, že ano. Zbylé dvě pak představují čerstvou tvorbu, dle všech předpokladů přesně v duchu posledních Henychových příspěvků do rodinné metalové pokladnice TÖRRu (třeba na albu „Made In Hell“).
Tedy kolem a kolem vzato celkem jistě nic zásadního, určitě si říkáte, ale zatímco s vámi souhlasím, musím vzít v potaz ještě několik dalších a stejně důležitých faktů. Přeberu-li si totiž vervu a profesionalitu, s jakou se Vlasta Henych v rámci HENYCH 666 vypořádal se svojí zbrusu novou a především zcela nečekanou hudební rolí, přeberu-li si dráždivou a nesporně zajímavou image, kterou svému projektu vymyslel a do puntíku vypiloval (včetně provedení samotného EP a klipu ke zmíněné skladbě „Magické noci“) a zkonstatuji-li, že minimálně jedna z obou autorských skladeb (titulní věc) nezní vůbec špatně, přicházím nutně k závěru, podle nějž je „Psychonaut“ nepochybně šikovným výkopem a přinejmenším koncert HENYCH 666 (nejlépe klubový) bych si tudíž nenechal ujít daleko raději než současný TÖRR živě někdy v hojně diskutovaném poledním čase na četných tuzemských festivalových zastávkách.
Psychonaut travestit vystupující magické noci za krev aneb nový start Vlasty Henycha.
6,5 / 10
Vlasta Henych
- baskytara
Dr. Kashtan
- kytara
Sushi Katana
- kytara
Adam
- bicí
1. Zakrev
2. Travestit
3. Psychonaut
4. Magické noci
Jen jednou/Oči plný krve (singl) (2016)
Psychonaut (EP) (2011)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Alfedus Music
Stopáž: 13:18
Produkce: Vlasta Henych
Studio: Propast
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.