OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Už roky SYMPHONY X pravidelne okupujú môj prehrávač. Snáď je to preto, že heavy/power v ich progovom ponímaní je po prvé skutočne heavy a po druhé svojím prevedením nedvíha kútiky úst. Nie je vylúčené, že si to aj oni sami uvedomujú, a tak si už za ten čas právom veria. Nechali čakať fanúšika štyri roky, následne vypustili limitku, ktorej stopáž provokatívnym spôsobom len tesne presahuje náplň jedného disku (zrejme nápad Nuclear Blast), a napokon sa neboja celé to odpáliť viac ako desaťminútovou titulkou. Výbornou titulkou, ktorá napriek svalnatému battle refrénu nezachádza za hranicu oddeľujúcu skvele zahraný heavy metal od trápnych póz.
Začali sme teda sľubne, ako však čitateľ správne tuší, tá viac ako osemdesiatminútová stopáž má zbytočné kilá navyše. Popravde, má ich dosť, i keď si to dlhoročný fanúšik kapely odmietne priznať a namiesto toho sa opakovane pokúša preniknúť do tajov jednotlivých kompozícií, pričom v inom prípade by to už dávno vzdal a vpred ho ženie len samotné meno.
Problém nahrávky je v jej technickom perfekcionizme, popri ktorom sa zrejme na niečo zásadné pozabudlo. Produkcia od minula prakticky nedoznala zmeny, zvuková kaša ostáva po vzore „Paradise Lost“ príjemne zahustená, zafarbenie gitár, ktoré si jednoducho nespletiete, bicie sa topia v omáčke riffov, z ktorých vyčnieva znova kraľujúci rýchlik Romeo a jeho tenkostrunná, chladne akademická ekvilibristika. V poriadku. Chýbajú snáď už len dve veci – atmosféra a nápady. Nové, nepočuté, chytľavé.
Darmo sa Russel na promo fotke tvári drsne - je ich pomenej. Ak budem krutý, za hriech okrem úvodnej kompozície stojí už len skvelá balada „When All Is Lost“. Cit pre podobne ladené piesne Američanom nechýba a nad schopnosťou natiahnuť také tracky vysoko nad normál casual pesničkovej hudby, pričom pozornosť neklesá, môže stále majoritná časť ostatného pelotónu škrípať zubami zo spánku. Na druhej strane, oba tieto kusy hrajú síce dobrých 20 minút, vzhľadom na ostatok je to však sakramentsky málo a hlavne - u tejto partie predovšetkým nezvyk.
Vo zvyšných položkách je to už primárne o hobľovaní, kombináciách a variáciách nezaujímavých riffov a prežúvaní toho, čo sme tu už samozrejme mali, a to v lákavejšej forme dobrých 10 rokov dozadu. Sem-tam sa na povrch dostane nejaký ten vkusný spevný refrén, (Russel Allen bez ohľadu na priemernosť inštrumentálnych leitmotívov opäť podáva vynikajúci výkon a počúvať sa ho dá do zblbnutia, a to vlastne aj bez toho, aby stál za mikrofónom nutne u SYMPHONY X), no podobnosť s doterajšou tvorbou je čoraz okatejšia a veľkorysá medzera medzi štúdiovkami tomuto efektu na sile neuberie.
Romeovci tak svoj vlastný tieň neprekročili a myslím, že mnoho priestoru v rámci svojho žánrového piesočku už k tomu ani nemajú. Otázka je, či to vlastne pri hodnotení zohľadňovať. Latka, akú nastavili na prahu nového milénia, je už jednoducho príliš vysoko a súčasné tápanie je v podstate pochopiteľné rovnako ako olympijská periodicita vydávania albumov, ktorú nasadili.
„Iconoclast“ vďaka svojej technickej vypiplanosti možno odporučiť najmä tým, ktorí sa akousi zvláštnou náhodou ešte s tvorbou SYMPHONY X nezrazili. Ostatným stačí strohá informácia, podľa ktorej si aj naďalej spokojne môžu ofukovať skvelý „The Oddysey“, stále jasne svietiaci nad všetkou ich ostatnou tvorbou.
Stále príjemný technický hevík pre žánrovo širšie rozkročených. Ak ale poznáte ostatnú tvorbu, „Iconoclast“ už poznať nepotrebujete.
6 / 10
Russell Allen
- spev
Michael Romeo
- gitara
Michael Pinnella
- klávesy
Michael Lepond
- basgitara
Jason Rullo
- bicie
1. CD 1: Iconoclast
2. The End Of Innocence
3. Dehumanized
4. Bastards Of The Machine
5. Heretic
6. Children Of A Faceless God
7. When All Is Lost
8. CD 2: Electric Messiah
9. Prometheus (I Am Alive)
10. Light Up The Night
11. The Lords Of Chaos
12. Reign In Madness
Iconoclast (2011)
Paradise Lost (2007)
The Odyssey (2002)
Live On The Edge of Forever (2001)
V: The New Mythology Suite (2000)
Prelude To The Millennium (best of) (1998)
Twilight In Olympus (1998)
The Divine Wings Of Tragedy (1996)
The Damnation Game (1995)
Symphony X (1994)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Nuclear Blast Records
Stopáž: 49:55 + 32
Produkce: Michael Romeo
Inu, je to tak. Pokud jste se nějakým nedopatřením k tvorbě těchto Američanů nedostali,„Iconoclast“ vás nezklame. My ostatní však budeme nadále sjíždět vrcholné opusy: „V: The New Mythology Suite“, „The Odyssey“ nebo skvěle zábavnou heavy jízdu „Paradise Lost“. Víc není třeba. Snad jen, přáli byste si slyšet SYMPHONY X ve své nejchladnější, nejakademičtější a nejnudnější podobě.
....odstupom casu po xxx vypocutiach pre mna len priemerny album na SX pomery.....cakal som rozhodne ovela viac. S pociatku som mal dojem ze to bude ok prvy asi 5 vypocuti.....no uz asi 3 tyzdne som to nepocuval teraz vobec....jednoducho tento album sa podla mna SX nepodaril!!!! Su tu v porovnani s ich tvorbou az priliz jednotvarne songy bez nejakych extra momentov prekvapenia. Chybaju mi to songy typu Accolade, Egypt, Divine wings... ci Oddysey, Through the looking glass, Paradise lost....atd. Skoda velmi som sa tesil ale tentokrat ta euforia velmi rychlo opadla!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.