OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jedno ze zvukově nejlépe opracovaných domácích alb na poli moderního death metalu z poslední doby se zrodilo v lůně moravské kapely, která s železnou pravidelností po boku zahraničních spolků devastuje domácí kluby. Oproti ostatním nahrávkám, jež se snaží jít naproti světové deathcorové vlně, je na SMASHED FACE znát jejich brutal-death metalová minulost, která má v současné tvorbě stále nezanedbatelnou roli. I tímto se Fredova bítešská mordparta odlišuje od záplavy mladých deathcorových formací, které se za poslední dobu u nás vyrojily s takovou intenzitou, že by i masařky u čerstvé mršiny mohly závidět.
Jedna z koncertně nejaktivnějších domácích klubových kapel po pěti letech vyjela do studiového boje se sestavou posílenou o druhou kytaru a okatou touhou utrhnout z moderních trendů v rámci svých mantinelů co se dá a musím jedním dechem říci, že se jí to v podstatě podařilo. „Misanthropocentric“ je o poznání techničtější, než jeho předchůdce, neztrácí krok s dobou a zvuk je na úrovni umožňující bez studu prezentovat materiál v zahraničí. Co víc by si česká kapela mohla přát? No, mohla by si například přát stvořit hudebně opravdu silný materiál, který se bude jevit výrazným i v rámci světové scény a to zatím SMASHED FACE chybí.
Pokud bych měl jít do detailů, vše je po formální stránce v pořádku, jen tomu chybí osobitost a originalita. Uvítal bych nápaditější kytarové vyhrávky, jež na „Misanthropocentric“ vypadají až příliš omšele a okoukaně, stejně tak by mi bylo příjemné méně deathcorové breakdownové vaty. Dalším neduhem je stopáž alba, která člověka zdaleka nezasytí.
Jednoznačnými přednostmi jsou pak zvuk, pokus skladby posunout k písničkovější formě, brutal-death metalové srdce, které ještě stále znatelně bije za těmi deathcorovými tričky a kšiltovkami. Osobně jsem si více oblíbil dvě hitovky v závěru alba, které znějí lehce oldschoolověji a odlišněji než zbytek. Obrovskou výhodu vidím v tom, že ani po více než půl roce se mi album zatím nepřejedlo a snaží se okořenit žánr spoustou příjemných žánrových naplavenin.
Mohu směle konstatovat, že současný materiál stojí ve stínu gigantů DESPISED ICON nebo jejich techničtějších klonů. A zaplaťpánbůh, že tu máme kapelu, o které se dá říci alespoň toto. SMASHED FACE vytvořili v rámci světové scény lehce nadprůměrnou nahrávku, to je však stále málo na to, aby pronikli do širšího povědomí mimo domácí hranice, ve kterých už si svůj status dávno vyjezdili poctivým koncertováním.
Nadprůměrné album ve všech stránkách, které se snaží vyrovnat světovým kapelám a v mnoha ohledech se mu to i daří.
6,5 / 10
1. The Day Man Turned to Ghost
2. Breaching the Arctic Seal
3. Until the Indolence Makes Us Dead
4. What Once Burnt
5. The End In Red (An Anatomy of Maya)
6. We Are Drowning As We Reach for Stars
7. Architects of a New Aeon
Misanthropocentric (2011)
Virulent Procreation (2006)
Human : Earth Parasite (2004)
Invaze (demo) (2002)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Shindy Productions / Radiation Noise Productions
Stopáž: 26:09
Produkce: Grapow
Studio: Grapow
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.