OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Bostonská päťka MORNE v sebe pojí individuality z rôznych zákutí scény a dnes už, povedzme, kultových kapiel ako napríklad DISRUPT, FILTH OF MANKIND a GRIEF. Hudobná náplň MORNE je ale od vyššie spomenutých spolkov diametrálne odlišná a určite nejde o akýsi chaotický špinavý, bahenný crust. Aj keď je pravdou, že fragmenty a neodmysliteľný vplyv svojej hudobnej minulosti Američania určite neskryjú.
Pätnásť minút slávy a určitú poctu si MORNE vyslúžili už po vydaní svojej prvotiny „Untold Wait“. Dennis Dread vtedy „vypálil“ ich meno na ruku Maxa Necra z obalu posledného albumu DARKTHRONE. Áno, práve títo Američania patria k veľkým obľúbencom dua Fenriz – Nocturno Culto.
MORNE sa na novom albume „Asylum“ našli v pomerne jednoduchých, avšak o to údernejších kompozíciách. Ich hudba sa pohybuje na pomedzí isisovského post-metalu (obdobie „Panopticon“), monolitických gitarových plôch starých NEUROSIS a poriadne chrčivého crustového zvuku.
Plynulé rozvíjanie hudobných nápadov, postupné zhusťovanie atmosféry, zriedkavé zmeny tempa a občasné výkriky slepej agresivity – to sú príznačné črty hudobného prejavu MORNE. Mohutné vrstvenie melódií s miestami takmer heavymetalovým nábojom sa tu kríži s moderným doom metalom a skreslenými sludge gitarami, podporenými majestátnou klávesovou hrou. To všetko je prešpikované snovými ambientnými pasážami, ktoré prichádzajú vždy v tú pravú chvíľu.
Príkladom nech vám je úvodná výpravná hymna „Asylum“, ktorá v sebe kĺbi všetky tromfy MORNE. Od valivého, „primitívneho“ doomového riffovania, cez ambientnú pustinu, citovo vypäté pasáže páchnuce post-rockom až k bezhlavému plieneniu. Sedemnásť minút trvajúci epos je skvelou introdukciou do celej tvorby týchto náladotvorcov a veľkolepou ukážkou ich umenia.
Za zmienku určite stojí aj záverečný klenot „Volition“, v ktorom sa predviedli aj dámy Jarboe a Kim Force. Úvod nesúci sa v klasickom duchu AMBER ASYLUM, obohatený o hlas sirény Jarboe, sa po chvíli zlomí vo vznešenú sludgeovú jazdu plnú feedbacku a nádherných melódií. Urodzené zakončenie vyše hodiny trvajúcej hudobnej púte.
Určite nečakajte, že sa vám krása „Asylum“ zjaví po pár vypočutiach, ja sám som s týmto albumom zažil zopár ťažkých chvíľ. Od prvotného oslovenia moja nálada kolísala medzi rozčarovaním a totálnym okúzlením, až som sa nakoniec poddal. Je to predsa monštruózna porcia muziky a určitý čas trvá, kým ju poslucháč náležite vstrebe. Opätovné ponáranie sa pod hladinu sa však v tomto prípade určite vyplatí, pretože v konečnom dôsledku je „Asylum“ skutočne strhujúce dielo.
V podstate jednoduchá formulka vedúca k hudobnej dokonalosti.
9 / 10
Billy Knockenhauer
- bicie
Ian Shultz
- klávesy, spev
Jeff Hayward
- gitara
Max Furst
- basgitara, spev
Milosz Gassan
- gitara, spev
1. Asylum
2. Edge Of The Sky
3. Nothing To Remain
4. I Will See You
5. Killing Fields
6. My Return
7. Volition
Asylum (2011)
Untold Wait (2008)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Profound Lore
Stopáž: 66:02
Produkce: Ethan Dussault
Studio: New Alliance Studios
Příjemný a pěkně macatý datadisk k "Panopticon". Ono se to ale opravdu poslouchá velmi dobře a tendence přivýrat oči nad zjevnými odkazy k výšezmiňovanému albu ISIS (stačí se jen zaposlouchat do těch hammondů) je prostě silná. Příjemná vzpomínka na období z před nějakých 7 let.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.