OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Mlhavý jako prapůvodní podstata všeho na Zemi, zachmuřený jako úsvit dávnověku, v němž se zrodil člověk se všemi svými špatnostmi, a také odvahu do žil nalévající v okamžiku, kdy už se zdá, že nic veselejšího se v tomhle slzavém údolí čekat nedá. Takový bývá viking/pagan metal, ona šedivá odnož extrémních kovových hájemství, která se zamračeným výrazem a nenápadnou kapkou lidové moudrosti navrch zpívá nejen hrdinské eposy, ve kterých ne vždy nakonec dobro zvítězí nad zlem. Jakoby tady vlastně byl vždy, aniž bychom si to museli nějak extra uvědomovat, a zejména když na něj začneme zapomínat, přihlásí se s nějakým tím významnějším počinem. Tak tomu ostatně bylo i s letošním albem FALKENBACH „Tiurada“, a tak je tomu i teď, když se po předlouhé odmlce vracejí EINHERJER, kapela podobně méně známá, ale o to však zajímavější na svých nemnoha nahrávkách, včetně té zbrusu nové.
„Norrøn“ je album doslova a do písmene ctící svůj skrznaskrz severský název, tak jak to ostatně bylo vždy v přirozenosti EINHERJER, tentokráte ovšem navíc kompletně v rodné norštině. Svérázným způsobem „einherjarů“ (dle norské mytologie padlých bojovníků, usednuvších po své smrti ve Valhale po bok Odina) oslavuje norskou prehistorii a vytváří tak mnohé barvité obrázky, z nichž přímo čiší chlad oceli, z úst se jim odkrajují obláčky páry a pod nohama vrže věčně zamrzlá zem. Logicky se v tom tedy dá identifikovat leccos, co už kdy nad severní Evropou zaznělo, ale v porovnání se skalní stylovostí, doprovázenou přirozeným charismatem a přemýšlivou zvučností všech nových skladeb (snad jako kdyby se kapela před samotnou přípravou alba odebrala na měsíční rozjímání kamsi daleko do neobydlených oblastí fjordů), to samozřejmě není nic, co by se kapele dalo vyčítat.
Zřejmě i proto můžete mít nad albem pocit, že vás jako neviditelná a starodávná ruka bojovníkova hned od začátku chytne pod krkem jako neposlušné parchantě, a zatímco celou dobu s podivným pocitem netušíte, co všechno od ní ještě můžete očekávat, vtlačí vás v samotném závěru do starého dřevěného křesla a nechá vás zírat do vyhasínajícího ohniště, ze všeho nejvíc toužící si to celé ještě jednou zopakovat. Středobody jsou jasné: úvodní, téměř 13-ti minutový kolos „Norrøn Kraft“, podobný povedenému fantasy románu (neboli řádně dlouhému, rozvrstvenému v několika dějových liniích, a přitom zajímavému každičkou jeho minutkou), emotivní vikingova zpověď ve „Varden Brenne“ a mrazivá polobalada „Balladen Om Bifrost“, ne náhodou dávající vzpomenout slavné „One Rode To Asa Bay“. I ostatní skladby však nesou jasné známky přesvědčivé vize a jejího ještě přesvědčivějšího provedení, takže vzhledem k tomu, že dohromady jich album čítá pouhých sedm, není, myslím, o (mém) závěrečném verdiktu pochyb. Vlastně, proč by vůbec mělo být, u Thorova kladiva.
Písně oceli, chladu a starých severských časů ve svůdném podání znovuzrozených EINHERJER.
7,5 / 10
Frode Glesnes
- kytara, zpěv
Aksel Herløe
- kytara
Gerhard Storesund
- bicí
1. Norrøn Kraft
2. Naglfar
3. Alu Alu Laukar
4. Varden Brenne
5. Atter På Malmtings Blodige Voll
6. Balladen Om Bifrost
North Star (2021)
Norrone Spor (2018)
Dragons Of The North XX (2016)
Av Oss, For Oss (2014)
Norrøn (2011)
Blot (2003)
Norwegian Native Art (2000)
Odin Owns Ye All (1998)
Far Far North (EP) (1997)
Dragons Of The North (1996)
Aurora Borealis (EP) (1996)
Leve Vikingånden (EP) (1995)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Indie Recordings
Stopáž: 41:22
Produkce: Frode Glesnes
Studio: Studio Borealis, Norsko
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.