OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tato malá doommetalová renesance, jak ji předvádějí hlavně kapely ze zámoří, nepřestává být zajímavým fenoménem. Už to trvá nějaký ten rok a vypadá to tak, že potenciál této epochy se stále ne a ne vyčerpat. Samozřejmě, že zde nehovoříme o nějaké revoluční vlně, ale i tak lze nástup skupin míchajících doommetalové kořeny se sludgemetalovým bahnem označit jako pozoruhodnou odpověď na otázky související s vyčerpáním některých žánrových studnic.
U zrodu tohoto „hnutí“ stála i tato v současnosti šestičlenná ekipa pocházející ze severoamerického jihu. RWAKE počátky svojí existence datují do období poloviny předminulé dekády, tedy do doby, kdy se současná podoba zvuku neurvalých amerických kapel teprve formovala pod taktovkou tehdy již zavedených jmen jako EYEHATEGOD, BUZZOV-EN anebo TODAY IS THE DAY. Těmto se dnes arkansaská šestice může směle postavit čelem. Ba co víc, její páté studiové album má dostatek munice na to, aby zaujala čelné palební pozice svého žánru.
Přitom k tomu, jak už to v těchto sférách chodí, nepotřebuje žádné extra originální nápady ani postupy. RWAKE však o to důsledněji trvají na hodnotách, které velice dobrým způsobem prezentovalo už předchozí album „Voices Of Omens“ z roku 2007. Ty spočívají logicky v důrazu na střední tempa, při kterých vynikne nátlaková taktika mohutných kytarových riffů, které se však letos ještě ve větší míře těší společnosti melodických motivů a nezřídka i kytarových sól. Druhá polovina závěrečné „Was Only A Dream“, jíž vyplňuje skutečně rozsáhlý kytarový motiv, představuje asi nejvýraznější příklad větší inklinace skupiny k melodiím.
Ony melodie jdou však ruku v ruce s celkově truchlivou atmosférou, která kromě zmiňovaných středních temp asi nejvíce vystihuje podstatu „prapůvodního“ doom metalu. Beznadějný a zoufalý vokál pak vše ještě výrazněji posouvá blíže k vnitrozemí tohoto letitého metalového subžánru, aby pak díky nespornému „jižanskému“ feelingu opět vše nabralo kurz směrem zpět. Prakticky se dá prohlásit, že na ploše „Rest“ probíhá takový mikrosouboj o dominanci nad dodávkami jeho výrazových prostředků.
Pozitivní na tom všem je, že se tak neděje na úkor kompaktnosti hudby RWAKE. Ti mají totiž od počátku vše velice dobře promýšlené. Šikovně střídají tklivé a naléhavé momenty, aby pak vzápětí jako například ve skladbě „The Culling“, začínající uklidňujícím uvolněným a postupně se rozvíjejícím motivem, což zpočátku budí dojem spíše klidnější instrumentálky, nástupem další várky hbitých kytarových riffů rozmetali vše na prach. Tady však neprobíhá žádná rafinovaná hra kontrastů, ale naopak vše se navzdory předchozímu tvrzení děje tak nějak přirozeně a bez důrazu na manipulaci s posluchačem.
Postupná výměna „špíny“ a neohrabanosti za fešnější fasádu v podobě naléhavých emocí jdu skupině rozhodně k duhu. V jejich podání nemůže být o nějakém šlápnutí vedle ani řeči. RWAKE si jako mnozí jiní procházejí přirozeným vývojem, kterému navíc nehodlají klást žádné překážky. Po 4 letech čekání se jim podařilo nabídnout promyšlené dílo, které zajímavým a nebojím se říci, že i trochu neotřelým způsobem kombinuje doomovou zasmušilost s typickým americkým neotesaným metalem. „Rest“ tak má dost schopností nabídnout dlouhodobější poslech, jenž se neomezuje pouze na období zvýšeného (a nutno říci, že i filadelfským vydavatelem šikovně živeného) zájmu o podobný druh hudby.
Sludge/doom metal made in USA, kterému nechybí slušná atmosféra ani pravidelná dávka emocí.
7,5 / 10
C.T.
- vokály
Gravy
- kytara
Kiffin
- kytara
John Judkins
- basa
Jeff Morgan
- bicí
B.
- klávesy, vokály, samply
1. Souls Of The Sky
2. It Was Beautiful but Now It's Sour
3. An Invisible Thread
4. The Culling
5. Ti Progetto
6. Was Only A Dream
Rest (2011)
Voices Of Omens (2007)
If You Walk Before You Crawl, You Crawl Before You Die (2004)
Hell Is A Door To The Sun (2002)
Absence Due To Projection (1999)
Xenoglossalgia (demo) (1998)
Suicide: The Quest For Oblivion (demo) (1997)
Na tuhle muziku jsem nedávno narazil náhodou, zalíbila se, koupil jsem, spokojenost, veliká.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.