OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Americký hardrockový kvartet MR. BIG získal věhlas na počátku devadesátých let zejména díky svému velmi úspěšnému druhému albu „Lean Into It“ (1991) a hlavně díky baladické skladbě „To Be With You“, která se na něm nachází. Jenže ono ve skutečnosti v jejich případě nešlo o nějakou povrchní jednosezónní hitparádovou šarádu, ale o skupinu naprosto mimořádných muzikantských es s bohatými zkušenostmi na scéně, kterým se podařil průlom díky skladbě, která ne zcela přesně reprezentovala jejich tvorbu. Z tohoto důvodu vnímám jejich boom na počátku devadesátých let jako poměrně nešťastný, protože řadu lidí tenkrát odradil právě přeslazený cajdáček a dodnes vůbec netuší jak dobrou muziku MR. BIG hráli.
Pravdou je, že všichni čtyři členové už tenkrát patřili k absolutní světové špičce a rovněž samotné album stálo rozhodně za víc, než za letmý poslech kvůli nějakým světoznámým singlům. Nedávno jsem si jej pouštěl a potvrdil jsem si, že jde o nahrávku, která si i po dvaceti letech udržela vysokou kvalitu a stále patří k tomu nejlepšímu, co v hardrockové muzice v té době vycházelo.
Po dalších dvou o něco méně vydařených, ale rovněž i o něco méně úspěšných albech – „Bump Ahead“ (1993) a „Hey Man“ (1996), se MR. BIG na několik let rozpadli, aby se v roce 1999 znovu dali dohromady, ovšem již bez kytaristy Paula Gilberta, kterého zlákala kariéra sólového muzikanta, a kterého v řadách kapely nahradil další virtuóz - Ritchie Kotzen. Období s ním bylo ozdobeno dalšími dvěma nahrávkami, které si získaly pozornost snad jen v Japonsku, kde měla skupina vždy nejsilnější pozice. Před několika lety se však do sestavy znovu vrátil ztracený syn Paul Gilbert, a tak se v průběhu roku 2010 šlo po mnoha letech do studia, aby již s ním vznikla nová nahrávka původní sestavy MR. BIG, první po dlouhých čtrnácti letech.
S albem „What If“ dostanou všichni příznivci fachmansky zahrané hardrockové hudby přesně to, co žádají. Nejde sice o nahrávku, která by, díky skladbám na ní obsažených, nějak zásadně vyčnívala nad ostatní alba známých hardrockových kapel vydávajících v posledních letech, ale MR. BIG přišli s poměrně solidní kolekcí dobře poslouchatelných žánrových skladeb, které je plně charakterizují a hlavně nepodlézaji laťku nastavenou jejich předchozí tvorbou. Prostě, ten kdo je měl rád před lety, bude s novým materiálem spokojen i nyní. Eric Martin je tradičně díky svému bluesově nakřáplému hlasu rozpoznatelný od prvních momentů, stejně tak instrumentální mistrovství pánů Sheehana, Torpeye a Gilberta dodalo skladbám patřičný odpich.
Na MR. BIG se mi vždy líbilo, že ačkoliv kdokoliv z členů mohl ve skladbách zapnout na vyšší obrátky, vždy se u nich makalo ve prospěch songů, nikoliv nějakých instrumentálních chlubičských exhibic, které by celý materiál zbavily svěžesti a přímočarosti. Přehlednost a snadná poslouchatelnost nade vše. Naštěstí si i nyní jejich songy udržují tento ráz a hlavně baví. Jsou zde jak hutnější riffové věci, rychlejší boogie vypalovačky, ovšem i nějaká ta balada. Materiál si udržuje po celou dobu vzácnou vyrovnanost a tudíž je na každém, kterou ze skladeb bude favorizovat. Podle mého jde o velmi slušné hardrockové album zkušené a instrumentálně nabušené kapely, která se rozhodně nechystá hodit ručník do ringu. Na to mě materiál Američanů překvapil zdravým tahem na branku a životaschopností.
Solidní hardrockové album od v původní sestavě znovusjednocenných MR. BIG.
7 / 10
Eric Martin
- zpěv
Paul Gilbert
- kytara
Billy Sheehan
- baskytara
Pat Torpey
- bicí
1. Undertow
2. American Beauty
3. Stranger In My Life
4. Nobody Left To Blame
5. Still Ain´t Enough For Me
6. Once Upon A Time
7. As Far As I Can See
8. All The Way Up
9. I Won´t Get In My Way
10. Around The World
11. I Get The Feeling
What If... (2010)
Actual Size (2001)
Get Over It (2000)
Hey Man (1996)
Bump Ahead (1993)
Lean Into It (1991)
Mr. Big (1989)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Frontiers Records
Stopáž: 46:38
Produkce: Kevin Shirley
Ale coze nam to sem na metalopolis zabludilo?...:) Ako pise pan kolega podo mnou, setrit bodmi vobec nie je na mieste... fajnove songy, namakani hudobnici a ta Shirleyho produkcia, to je nieco neskutocne, kam ten chalan na to chodi... bod hore za UPLNE GENIALNY obal... kroch kroch :-)))
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.