Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ti, co byli na posledním koncertu ENVY na festivalu MayDay v roce 2009 mluvili o krvavé lázni. O naprosto brutálním útoku na ušní bubínky, který neměl obdoby. O jednom z nejintenzivnějších hudebních zážitků. V klubových prostorách jsem si od imperátorů japonského screama mohl slibovat ještě víc, nicméně poslední deska „Recitation“, do které jsem se ani po roce ještě stále nedokázal vposlouchat, namalovala v mých očích nad celým koncertem velký otazník. Na koncert jsem oproti mnohým jiným nešel zabalený do kabátu z napjatého přehnaného očekávání, spíše jsem si osvojil heslo „počítej s horším - doufej v lepší“.
Přicházím přesně ve chvíli, kdy spouštějí RAVELIN 7. Ze zvuku ztěží lovím detaily, vše je trochu zastřené, nicméně trošku rozkoulený a přelévavý zvuk mi bohatě nahrazuje feeling, který tato parta dokáže na koncertě předat. Páteř setu tvoří pecky z výborné aktuální desky „7 kroků po zamrzlé řece“ a spíše díky tomu, že ji znám i pozpátku si koncert užívám plnými doušky. Hostovačka ve skladbě „Sny nespočítáš, ani nevydělíš“ byla díky nepříliš dobré synchronizaci obou vokálů spíše nedotaženým a nejistým gestem a to mě trochu zamrzelo, neboť toto spojení obou křilkounů mělo obrovský potenciál. V každém případě výsledný dojem ve mě uložený je více než pozitivní a už teď se těším na další klubové koncerty tohoto znovu objeveného pokladu domácí scény.
Pak již nastupují slovutní naládotvůrci z Japonska. Velkou radost mi dělá playlist, který nezamrzl u poslední desky, jak jsem se trochu obával. Z té zazní jen tři skladby, po zbytek času se rovnoměrně sahá pro ty nejstěžejnější kousky z historie kapely. Ve zlatém řezu setu se zablyští i pro mě zásadní hitovka „Scene“ z alba „Insomniac Doze“. Ve výtečně rozvrženém koncertu mě kupodivu živě baví i materiál z poslední desky, který mi studiově k srdci příliš nepřirostl. A vlastně mi radost dělá i těch několik málo chybek, díky nimž pro mě ENVY ztrácejí punc japonských odosobnělých perfekcionalistů. Komunikace s publikem se omezuje na hudbu a několik krátkých vět.
<
Zvuk je o několik úrovní výše než u RAVELIN 7 a vytváří se tak místy opravdu parádní atmosférický oceán, který omýlá stěny Akropole. V tomto ohledu byl set výborný a omamný. Už dlouho jsem nešel z koncertu, od kterého jsem téměř nic nečekal tak pozitivně překvapen a spokojen. Samurajská družina Tetsuya Fukagawy si může udělat další čárku.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.
Posledný koncert zásadnej kapely. Silná finálna zostava s Frantom Štormom a Silenthellom, rytmikou ex-AVENGER a Petrom "Blackoshom" Hošekom, robustný "best of" playlist a poctivé balenie = hodnotný rozlúčkový artefakt. Len ten zvuk mohol byť priebojnejší.
Byli u rozmachu švédského melodického deathu a nahráli dvě alba. To druhé však nevydali, mezitím se rozutekli do jiných skupin. Po třiceti letech se dali znovu do kupy, a kromě nového materiálu vydávají i ono druhé album. Pěkná exkurze do devadesátých let
V rámci žánru celkem unikátní deska s výraznou basou, která k sobě váže epileptické rozervané screamo, epické post-hardcorové pasáže a syntezátorové linky. Italům z Ligurie se povedlo navázat na dřevní klasiku a přidat něco svého.
Přes veškerou maskovanou a krvavou image předvádí obrození MUSHROOMHEAD především tradičnější hardrock/metalovou klasiku. Občas se v riffech, řevu a osobité melodice objeví připomenutí, že skupina měla kdysi své specifické kouzlo, ale to už je dnes pryč.
Hudba téhle party z Manchesteru je ukázkou klasické stoner doom školy a jako posluchač balancuji na vážkách, zda už je to příliš klišé, nebo stále ještě dostatečně zajímavé. Ale odkazy na sabbatovské vlivy celkem fungují, takže snad dobrý.
Jak dí kolega Noisy. Velmi slušná deska, zdařile zlámaná skládanka ULCERATE a GORGUTS postavená však na tučnějších a brutálnějších základech. Těžký poslech, je to jako když chcete vylézt osmičkovou cestu a máte k dispozici tak třetinu použitelných chytů.