Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
A máme tu zase podzim. Období, s nímž si člověk spojuje barevné listí na stromech či spadané a šustící pod nohama, plískanice, mlhu, krákající kavky, vrány, havrany (nebo co je to vlastně za havěť?), deprese apod. Období, kdy je dobré udělat si v útulném a teplém domově příjemnou atmosféru, připravit si kvalitní čaj nebo si nalít sklenku koňaku, usadit se do pohodlné lenošky a zaposlouchat se do nějaké té „zádoomčivější“ muziky. Prostě udeřit na tu správnou podzimní notu.
A k interpretům, s nimiž v podzimním čase neprohloupíte, patří též švédská skupina DRACONIAN. S jejich hudebními počátky a předchozí tvorbou vás příliš zatěžovat nehodlám, neboť se téměř ke všem lze dobrat v předchozích recenzích na tomto portálu.
Vězte tedy, že aktuální album „A Rose For The Apocalypse“ je již pátou studiovou nahrávkou, na níž v zásadě neuslyšíte nic, co byste již předtím neslyšeli na albech předchozích. Pomalejší, přemýšlivé až tklivé melodie promísené s potlačovaným vztekem a dalšími emocemi v písních na ploše pěti až osmi minut. Já DRACONIAN poprvé slyšel na předchozím albu „Turning Season Within“, které na mě udělalo velmi pozitivní dojem a po poslechu jejich předchozí (více doomové) tvorby jej stále považuji za jejich nejlepší. Současná placka koresponduje s kurzem nastoleným na předchozím albu, kde se objevilo více gotických prvků a hlavně dostala poněkud více prostoru zpěvačka Lisa Johansson. Což je jen dobře, její hlas je skutečným požitkem. Umí si s vámi pohrát a podmanit svou schopností podat teskné melodie. Kontrastem k němu je hrdelní zpěv Anderse Jacobssona. Ano, máme tu opět klasický model "kráska a zvíře".
Čím by vás tedy měla zaujmout již tolikrát provařená kombinace zpěvu chroptícího démona a nebeského anděla? V případě DRACONIAN je to především schopnost přijít s kvalitní melodií, která vám v některých případech může vyvolat husí kůži. Hodně pocitová záležitost. Pěvecké podání sice nedosahuje nedostižných kvalit doomového náladotvůrce Aarona Stainthorpa (MY DYING BRIDE) a po poslechu DRACONIAN vás asi partner(ka) nebude chytat v momentě, kdy přelézáte balkónové zábradlí s jednoznačným úmyslem. Přesto umí DRACONIAN chytnout za srdce.
Abych jen nechválil. Předchozí album mám radši, protože na něm je kvalitativní laťka nastavená sakramentsky vysoko a příliš se nevychyluje. To v případě „A Rose For The Apocalypse“ tvrdit nelze. V některých případech se totiž objevuje slepá ulička, kdy skupina naráží na limity tohoto hudebního stylu v podobě omezeného výrazového prostoru. Posluchači se může hlavou mihnout myšlenka, že některý hudební moment již od DRACONIAN slyšel. Tyto úvahy však netrvají dlouho, neboť jsou rychle pohřbeny dalšími melancholickými tryznami. Mezi ně lze jako nejzdařilejší zařadit úvodní rychlejší „The Drowning Age“, která kvalitou navazuje na předchozí album, dále „Deadlight“, „The Quiet Storm“ a to nejlepší na závěr – „The Death Of Hours“.
Po dohrání alba a dopití vámi zvoleného nápoje doporučuji ještě chvíli vstřebávat dojmy obou kvalitních stimulantů. Uvidíte, že na světě není přeci jen tak bídně a že i ten podzim má něco do sebe. Ta hodinka za to stojí.
Představte si osamělou podvečerní procházku podzimní alejí. Slunce zapadá, barevné listí poletuje kolem, ozývá se krákání černých pernatců poletujících okolo. Cítíte se dobře, a přesto máte neuchopitelný pocit marnosti a něčeho, co vám uniká. Tak přesně takoví jsou a vždy byli DRACONIAN.
1. The Drowning Age
2. The Last Hour Of Ancient Sunlight
3. End Of The Rope
4. Elysian Night
5. Deadlight
6. Dead World Assembly
7. A Phantom Dissonance
8. The Quiet Storm
9. The Death Of Hours
10. Wall Of Sighs (bonus)
I s tak obmedzenými výrazovými prostriedkami aké ponúka súčasný Doom Metal, vie zopár vyvolených kapiel tvoriť stále skvelú hudbu. A k takýmto sa svojou novinkou bezosporu zaradil i švédsky Draconian.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.
Posledný koncert zásadnej kapely. Silná finálna zostava s Frantom Štormom a Silenthellom, rytmikou ex-AVENGER a Petrom "Blackoshom" Hošekom, robustný "best of" playlist a poctivé balenie = hodnotný rozlúčkový artefakt. Len ten zvuk mohol byť priebojnejší.
Byli u rozmachu švédského melodického deathu a nahráli dvě alba. To druhé však nevydali, mezitím se rozutekli do jiných skupin. Po třiceti letech se dali znovu do kupy, a kromě nového materiálu vydávají i ono druhé album. Pěkná exkurze do devadesátých let
V rámci žánru celkem unikátní deska s výraznou basou, která k sobě váže epileptické rozervané screamo, epické post-hardcorové pasáže a syntezátorové linky. Italům z Ligurie se povedlo navázat na dřevní klasiku a přidat něco svého.
Přes veškerou maskovanou a krvavou image předvádí obrození MUSHROOMHEAD především tradičnější hardrock/metalovou klasiku. Občas se v riffech, řevu a osobité melodice objeví připomenutí, že skupina měla kdysi své specifické kouzlo, ale to už je dnes pryč.
Hudba téhle party z Manchesteru je ukázkou klasické stoner doom školy a jako posluchač balancuji na vážkách, zda už je to příliš klišé, nebo stále ještě dostatečně zajímavé. Ale odkazy na sabbatovské vlivy celkem fungují, takže snad dobrý.
Jak dí kolega Noisy. Velmi slušná deska, zdařile zlámaná skládanka ULCERATE a GORGUTS postavená však na tučnějších a brutálnějších základech. Těžký poslech, je to jako když chcete vylézt osmičkovou cestu a máte k dispozici tak třetinu použitelných chytů.