OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vděčné téma věčné magičnosti vazeb mezi životem a smrtí se stalo předlohou i pro aktuální, koncepční album prog-rockerů ARENA.
Robátko klávesisty Cliva Nolana a bicmena Micka Piontera se už dlouho honosí jednou vzácnou schopností. Tou je nabízet zajímavé, instrumentálně nadmíru zdatné předlohy, avšak v ten samý okamžik udržet potenciál nutkajících se nástrojových ekvilibristik na dosti krátkém řetězu, s čímž mnoho „progerů”, přiznejme si, dosti zápasí. Posluchač, jemuž nejde o hudební vědu a intelektualismus, je odměňován hned dvakrát a to v mnoha případech nesporným muzikantským uměním skloubeným s nenucenou nakažlivostí nekomplikovaných skladeb.
Recenzovaná sedmá řadovka „The Seventh Degree Of Separation” předchozí odstavec jenom červeně podtrhuje. Z mého pohledu se jí dokonce už podařilo sesadit z první pozice v diskografii Britů přes deset let dominující opus „The Visitor“.
Přestože je třináct kompozic rozloženo skoro do hodinové stopáže, nemají díky své nesvázanosti provázané uvolněnou rozmanitostí vůbec žádný problém udržet si větší pozornost a směle vyzývat k dalším poslechům. V podstatě by se dala odmyslet i prog škatulka a pouze argumentovat skladatelským talentem ctící čistou rockovou jednoduchost, ve které se skrývá krása.
Jednotlivé položky na precizně sestaveném harmonogramu dokáží nádherně užívat svého nijak dlouhého života (stopáže, kromě jedné téměř osmiminutové, se pohybují od tří do pěti minut). Právě jistá vzdušnost každé písně vyzařující notnou dávku živočišnosti k sobě potom přitahuje ostatní podobně laděné soukmenovkyně. Vše je semknuto, naaranžováno k prospěchu celku, vždy s odzbrojující elegancí a naprostým muzikantským přehledem.
Určitě se sluší představit i nového zpěváka Paula Manziho disponujícího velmi příjemnou barvou vokálu, který se své role skutečně ujal s obrovskou chutí. Písním nepostrádajícím strhující refrény dodal patřičný lesk, šmrnc, napětí, očekávaní a v neposlední řadě i mamutí dávku nelaciné naléhavosti. Nemohu nezmínit sladkou hříčku vtipně si pohrávající..., však vidíte.
„So here we are just one last Au Revoir
I’m free of those bindings I just blew them apart!
just one last Au Revoir, just one last Au Revoir“
(„One Last Au Revoir“)
Těžko, opravdu hodně těžko se v takto silném materiálů hledá nějaká slabina. Ne, dělat to nebudu! Kam sáhnu, tam musím chválit. Nemá ani cenu hovořit o schopnostech jednotlivých členů, protože tohle je, vážení, týmová práce par excelence. Stačí říci, že skvostně vyrovnané album má úplně všechno co od podobné hudby očekávám.
Nápadité nálože proměnlivých kytarových nálad („Bed Of Nails“, „Catching The Bullet“), proložené profesorsky odehranými party bicí soupravy („Thief Of Souls“) s podobně asistující basou. Žádné exhibiční vyhrávky, žádné zbytečné strhávaní pozornosti. To samé platí i o Nolanových báječně dokreslujících klávesách. Jsou cítit všude, úplně všude, i když se zrovna připravují na svůj vstup a v tom je jejich síla („Burning Down“). Přijdou, stisknou a podrží bod „G“, udělají radost a nevytváří u toho veledůležité obličeje.
„Let me go now my friend let me go
There are still so many things I would like you to know
There’s not pain now my friend, there’s no pain. Be sure we will meet again“
(„Catching The Bullet“)
„The Seventh Degree Of Separation” je jedno z nelepších alb letošního roku a ARENA jenom potvrdila, že je kapelou s velkým K!
„The Seventh Degree Of Separation” je jedno z nelepších alb letošního roku a ARENA je kapela s velkým K!
9,5 / 10
Paul Manzi
- vokály
John Mitchell
- kytara, doprovodné vokály
Clive Nolan
- klávesy, doprovodné vokály
Jon Jowitt
- basa
Mick Pointer
- bicí
1. The Great Escape
2. Rapture
3. One Last Au Revoir
4. The Ghost Walks
5. Thief Of Souls
6. Close Your Eyes
7. Echoes Of The Fall
8. Bed Of Nails
9. What If?
10. Trebuchet
11. Burning Down
12. Catching The Bullet
13. The Tinder Box
The Seventh Degree Of Separation (2011)
Pepper's Ghost (2005)
Live & Life (live) (2004)
Caught In The Act (DVD) (2003)
Radiance (live) (2003)
Contagion (2003)
Breakfast At Biarritz (live) (2001)
Immortal? (2000)
The Visitor Revisited (1999)
The Visitor (1998)
Welcome Back! To The Stage (live) (1997)
Welcome To The Stage (live) (1997)
Pride (1996)
Songs From The Lions Cage (1995)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Verglas Music
Stopáž: 56:00
Produkce: Clive Nolan, John Mitchell
Velmi dobre!!! Takato muzicka sa vzdy velmi dobre pocuva. Bodik naviac davam za nadherny booklet a skladby Burning down, What if, a Chasing the bullet. P.S. Nolan hra aj v Pendragone a by ma zaujimalo preco sa tu neobjavili recky ich polednych 2 super albumov Pure a Passion?!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.