OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Mladá americká blackmetalová komunita funguje podľa vlastných pravidiel, ktoré sa vymykajú vonkajším dosahom scény. Je pozoruhodné sledovať nevšedný vývoj tejto subkultúry, ktorá si žije vlastným životom a existuje akoby sama pre seba. Je to jestvovanie, v ktorom neplatia mechanizmy veľkých firiem, ktoré manipulujú s „plastovým“ black metalom. Je to umelecké bytie, v ktorom je hudba a jej posolstvo na prvom mieste.
Celý tento ošiaľ začal nenávidenými a zároveň velebenými WOLVES IN THE THRONE ROOM. Tí do svojej nie veľmi pôvodnej hudobnej fúzie zasadili semienko originality v podobe hlbokých ekofilozofických myšlienok, ktoré si za svoje berú uctievanie prírody, anti-konzumný spôsob života a negovanie autorít a hrubých kapitalistických praktík.
Práve vyššie spomenuté myšlienky, v ktorých hralo prím práve uctievanie prírody a akýsi novodobý panteizmus, sa začali objavovať u mnohých nasledovníkov bratov Weaverovcov. K čiernemu okrajovému žánru s prívlastkom „cascadian“ sa radí množstvo odlišných umelcov, u ktorých možno badať akýsi jednotiaci fundament: prírodu, jej zbožňovanie a lásku k surovému, technológiami „nezošľachťovanému“ black metalu. Vývoj týchto spolkov sa v poslednej dobe uberá skutočne zaujímavým smerom, práve tak ako je to u ASH BORER.
ASH BORER bola ešte pred pár rokmi neznáma lokálna banda pre pár zasvätencov. Po vydaní split albumu so spriaznenými FELL VOICES sa kapela dostala do širšieho povedomia poslucháčov, pričom tento rok vydala svoju dlhohrajúcu prvotinu. Tri skladby na ploche takmer štyridsiatich minút primárne vyšli na kazete. Bol o ňu taký záujem, že neskôr vyšla aj na samostatnej platni.
Hudba ASH BORER je akýmsi derivátom lo-fi black metalu, primitívneho zájdeného punku v štýle BONE AWL a RASPBERRY BULBS s pridanou hodnotou v podobe majestátnej atmosféry, bodavých agresívnych častí a všadeprítomných rýchlych pasáží. Samotný vokál v podstate slúži len na dotvorenie bizarného ducha nahrávky.
Američania napáchli ambientom, ktorý umne presekávajú poriadnym kusom punkovej živočíšnosti (príkladná medzihra uprostred úvodnej „In The Midst Of Life...“) a nebyť ich umu zložiť nádherne ťahavé a vznešené melódie, tak by punk v podstate aj hrali. Teda, ak by to topenie sa v nánosoch špiny a zastretého kalného zvuku v správnom momente „nezachránili“ nejakou omamnou ambientnou medzihrou. Apropo, o ambientné pasáže sa postarala persóna zo space-blackových SERVILE SECT, chlapík hovoriaci si N, ktorý u ASH BORER obsluhuje klávesy a celému albumu dodáva priam extatický rozmer.
Tam, kde takí ako WOLVES IN THE THRONE ROOM pridali na variabilite a dokonalosti aranžmán, ASH BORER (so zbytkom „cascadian peletónu“) zostávajú verní tradíciám a hrubému, neupravovanému lo-fi zvuku s dávkou autentickosti. Čo je možné brať aj za ich najväčší klad (podobne ladených kapiel s rastúcou popularitou na scéne veľa nenájdete), ale aj zápor. Nejaký ten čas trvá, kým si na tú doslova kalnú produkciu zvyknete a prehryziete sa ku všetkým tým skvelým nápadom a melódiám.
„Ash Borer“ zostáva v mojich očiach skôr dielkom rozporuplným, aj keď za pozornosť a vypočutie určite stojí. Predsa len vskutku podarene „mapuje“ jednu vývojovú etapu čierneho kovu v USA.
Svojrázny ambientný lo-fi black metal s uhrančivou atmosférou, topiaci sa v bahne podpriemerného zvuku. Pre niekoho krása vesmírna, pre „laika“ zrejme utrpenie počúvať...
7 / 10
1. In The Midst Of Life, We Are In Death
2. Rest, You Are The Lightning
3. My Curse Was Raised In The Darkness Against A Doomsday Silence
Ash Borer (2011)
Ash Borer/Fell Voices (split) (2010)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Pesanta/Gilead Media
Stopáž: 39:45
Produkce: Dan Randall
Studio: Shipwreck Studios/Mammoth Sound
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.