OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Věřím, že nebudu sám, komu často příjemný poslech naruší nedostatečná sebekritika umělce, který si bůhvíproč vezme do hlavy, že klíčem k zaručenému úspěchu je nosič narvaný až po okraj samotný, ať už obsahuje cokoliv. Tímto zlozvykem netrpí jen jedna nejmenovaná dinosauří rodina, ale jak jistě víte, také velká spousta progrockových kapel.
BEARDFISH, švédská progová úderka, nepochybně nadšená 70´ feelingem, touto představou doslova zabila jinak poměrně nadějné dílo „Destined Solitaire“, které ale navíc krom přehnané délky trpělo i příliš širokým stylovým záběrem. Časté instrumentální kotrmelce měly na svědomí dezorientaci v kompozicích samotných, a ač například na pouti kolotoče rád navštívím, řádit na horské dráze nepřetržitě skoro 80 minut je příliš i na můj žaludek. Nic na rozpolceném dojmu nezměnilo ani jinak fajnové vystoupení v pražském Futuru, avšak malý svitek naděje, že se v budoucnu dočkáme něčeho chutnějšího, než přesoleného guláše, hořel nadále.
Čerpací stanici přitom využívají stále stejnou, čímž je podtrženo, že o třeskuté originalitě nemůže být ani tentokrát řeči. Ale ruku na srdce, nač jim to dávat za zlé, když písně jako „Tightrope“, valčíček „Outside Inside“ či úvodní „The Platform“ se poslouchají sami a když z každého pouhého zavadění o nástroj je cítit čirá radost z hudby, zabalená do odéru sedmdesátých let, odéru lehce psycheledického, avšak tolik příjemného.
Již tak velmi pozitivní až hřejivou atmosféru znásobuje skvěle pějící Rikard Sjöblom a hlavně famózní zakomponování saxofonu hostujícího Johana Holma. Právě líbezné tóny tohoto bezpochyby krásného nástroje aspoň na malou chvíli nechají utichnout všudypřítomným vrstvám hammondek, kterých je někdy až příliš a které chvílemi působí rušivým dojmem. Více saxíku, zredukovat hammondky a mé srdce může začít plesat. Nejpůsobivější okamžiky celé desky totiž přicházejí v závěru vskutku mamutí (a na rozdíl od minulé desky jediné patnáctiminutové) „And The Stone Said: If I Could Speak“ a výtečné instrumentálky „Akakabotu“, kdy to do rukou dostane právě Johan.
Rákosky tedy není potřeba, chlapci se poučili z chyb, ego ponechali na uzdě a výsledek je určitě mnohem lepší než před pár lety. Do příští třídní schůzky tedy vyrazit na turné s Johanem, nacvičit s ním větší počet skladeb a hlavně omezit hammondové výpady a může to být i na jedničku (v našem případě tedy na osmičku).
Švédští BEARDFISH neustále a neúnavně surfující na stařičkých vlnách progrocku, opět s potřebnou dávkou entuziasmu, ovšem tentokráte i s doznáním, že méně je někdy více.
7,5 / 10
Rikard Sjöblom
- zpěv, kytary, klávesy, perkuse
David Zackrisson
- kytary, vokály, syntezátory
Robert Hansen
- baskytara, vokály
Magnus Östgren
- bicí
+ hosté
Johan Holm
- saxofon
Jimmy Jonsson
- growling
Mattias Bengtsson
- tamburína
1. The Platform
2. And The Stone Said: If I Could Speak
3. Tightrope
4. Green Waves
5. Outside / Inside
6. Akakabotu
7. Without Saying Anything Feat. Ventriloquist
+4626 - Comfortzone (2015)
The Void (2012)
Mammoth (2011)
Destined Solitaire (2009)
Sleeping In Traffic: Part Two (2008)
Sleeping In Traffic: Part One (2007)
The Sane Day (2005)
Från En Plats Du Ej Kan Se (2003)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Inside Out Music / EMI
Stopáž: 52:16
Produkce: Rock Hoekstra
Jeden z najzaujímavejších a najlepších počinov vydaných v priebehu minulého roka. BEARDFISH fantastickým spôsobom zúročujú skvelé muzikantské nadanie, každým albumom sa vyvíjajú, posúvajú, sú čoraz dokonalejšou kapelou. Progresívna rocková hudba sedemdesiatych rokov slúži ako základný tábor pre fantastické aranžérske a zvukové expedície. Silné nápady nechýbajú ani tomuto albumu - v mierne zjednodušených a štíhlejších kompozíciách ešte viac vyniknú (skúste nosný motív skladby "And The Stone Said..." alebo geniálnu saxofónovú linku v inštrumentálke roka "Akakabotu"). Veľká spokojnosť!
skvelé retro!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.