OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ak budeme znovu zlí, úspechu minulej radovky nemálo pomohol momentálny trend miešania black metalu s post-rockom. Herbst nemal pred sebou nič zložitejšie, ako len nasadnúť na vlak. Všeobecne dnes hudobníci s obľubou krížia žánre, no kúzlo „.neon“ samozrejme spočívalo v niečom inom. Pevne zošnurovaných 40 minút ponúklo zúrivé blackové búrky aj pôsobivé, post-rockom na tri okresy páchnuce, subtílne relaxačné zóny. Tu striktne od seba oddelené a inde zasa až symbioticky do seba zakliesnené.
Všetko do seba zapadalo, nikde ani kolieska navyše. Pohľad láskavej mamičky však musí ísť bokom, akonáhle sa začneme pitvať v „Agape“. Herbst už krátko po vydaní „.neon“ vyhlasoval, že novinka bude trochu iná a pokiaľ by o to išlo, má šuhaj švárny pravdu.
Chodí to dobře, jen to neseje
Akurát som si to predstavoval trochu inak. Dianie na ploche niečo vyše pol hodinky dáva spomenúť na psíka a mačičku, keď piekli tortu. Industriálne kakofónie, mohutné gitarové výrony, ktoré odhalia, že magma od minula stuhla a značne oťažela, no zároveň stratila minule tak príťažlivé farby. Špeciálne však poslucháčovej pozornosti dajú zabrať „náladové“ vybrnkávané plochy – za všetky prípady spomeniem snáď len „You Feel Like Memories“, kde si pokojne môžete odskočiť do obchodu a kým sa vrátite, o nič neprídete.
Ono to na papieri tak zle nevyzerá, lenže postupy, na základe ktorých predtým hudba znela prirodzene a nenútene, zrazu nefungujú. Kolieska sa zadrhávajú, zuby sa vylamujú a vy sa pri každej zmene „smeru vetra“ cítite, akoby ste práve spadli z výšky odpovedajúcej trom schodom na mieste, kde by mal byť len jeden.
Kde soudruzi z NDR udělali chybu
Jediný, no podstatný problém vlastne väzí v tom, že Herbst tentoraz zlyhal ako skladateľ. Ani plochu takmer EP-čkovú nedokázal naplniť niečím, čo by aspoň z diaľky kvalitatívne pripomínalo minuloročný nadmieru vydarený pokus. Vymodeloval 5 strnulých hlinených figúrok, ktorým už nedokázal vdýchnuť život (zato však ponúka špeciálnu trojdiskovú edíciu s rôznymi demami a inštrumentálnymi verziami skladieb, hoci by mal prinajlepšom zadarmo rozdávať už samotnú recenzovanú štandardnú verziu).
Zjednodušene, „Agape“ predovšetkým nudí, a to je priekak. Opäť raz luxusné Neigeho screamy už majú v kontexte nahrávky len funkciu kvalitného autorádia – ak je všetko v poriadku, zážitok z jazdy sa vystupňuje, no ak brzdy zlyhajú, môžete si s ním utrieť dolné partie. Jediný svetlejší bod nahrávky sa nachádza v druhej „Bliss“. Prostredná intímna klavírna pasáž, spoločne s Felixovým nervným hopkaním po čineloch, je jedným z mála momentov, na ktoré sa oplatí počkať si.
Inak je to ale naozaj bieda. Aj takéto ojedinelé momenty napokon len zvýrazňujú celkový mizerný dojem – je to, ako keď žiarovka zasvieti o niečo jasnejšie tesne predtým, než praskne. „Agape“ si Herbst zarámovať asi nedá. Snáď ako podkres k činnosti dostatočne dôležitej na to, aby ste hudbu vnímali len kdesi v podvedomí, poslúžiť môže. To ale koniec koncov spĺňa aj váš sused, keď vŕta do panelu. A ak už si to predsa len pustíte, príliš sa na to nesústreďte.
„Agape“ prekvapujúco predovšetkým nudí. Dúfajme, že pravidlo o treťom rozhodujúcom albume napokon nebude platiť.
5 / 10
1. Intrauterin
2. Bliss
3. Bloody Lips And Paper Skin
4. You Feel Like Memories
5. Eribo - I Collect The Stars
Vydáno: 2011
Vydavatel: Lupus Lounge / Prophecy Productions
Stopáž: 35:31
Je to na prvý pohlad nudné,ale to je sila post blacku,na každé dalšie počutie to naberá na sile.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.