Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nová česká naděje nese jméno THE TRUTH IS OUT THERE. Tedy ne že by tato ostravská čtveřice byla za úplné nováčky, ale při vší úctě k předešlým jakkoliv solidním působištím jednotlivých muzikantů (CRASHPOINT a PIPI-DUPU) kápli hudebníci na to ořechové právě nyní. Je potěšující zjistit, že stran následování hudebních trendů už nejsme sto let za opicemi a propast mezi námi a západními zeměmi se v tvrděrockové sféře i díky albům, jako je toto, průběžně zmenšuje.
Důvodem je jednoznačně moderní (i módní) křížení žánrů, v tomto případě pak především toho hardcorového s elektronikou (resp. dubstepem) někde na pomezí THE DILLINGER ESCAPE PLAN, HORSE THE BAND a ENTER SHIKARI. Jistě, instrumentální úrovně borců z TDEP a jim podobných osoby odpovědné za tuto taškařici zřejmě jen tak nedosáhnou, avšak cit pro povedenou skladbu, výraznou melodii a hitové cítění jim nechybí. Debutové EP je tak díky své "délce" parádně natlakovanou záležitostí, která v podstatě ničím nezaostává za světem a hlavní otázkou tedy zůstává, zda model elektronicky laděného dusání spjatého s vypjatým corovým drcením a hitovými refrény nebude na dlouhohrajícím albu vyčerpán.
Zájemcům o poslech nabízí kapela možnost stáhnutí tohoto EP na http://ttiot.net/.
Rozhodně jeden z nejzajímavějších úkazů na domácí mladé scéně. Hanzi , který opustil kvůli této kapele velmi slibně jedoucí CRASHPOINT, svoji ex-skupinu dle mého odsoudil k pomalé a bolestné smrti, protože druhý vokalista, který by po něm mohl plnohodnotně převzít jeho pěvecké linky a kvalitativně se mu alespoň přiblížil, se na Moravě bude hledat jen velmi obtížně.
Ale zpět k THE TRUTH IS OUT THERE. Jejich moderní směs tvrdé hudby si evidentně jako své vzory oblíbila sebranky jako HORSE THE BAND a ENTER SHIKARI (TDEP, o kterých hovoří kolega v hlavní recenzi, tam neslyším ani trošku). K ENTER SHIKARI musím dodat, že EP THE TRUTH IS OUT THERE je po aranžérské stránce lepší než jakákoliv placka od těchto přeceňovaných Angličanů a baví mě mnohem více.
EP reflektuje současný trend montovat do tvrdých kytarovek dubstepové fragmenty, velmi solidním způsobem v sobě integruje živou kapelu a elektroniku, má navíc jednoho z nejlepších crossoverových vokalistů na domácí scéně, který se lehce a bezproblémově pohybuje jak ve vypjatém řvaní, tak v citlivých čistých vokálech, kterým v tomto případě nechybí ani čich na silné melodie. Po produkční stránce dotažené, zvukově i aranžérsky velmi slušné moderní elektro-metalcorové EP. Za mě jednoznačně palec nahoru. Pevně doufám, že plnohodnotné album, kterým by jednoznačně potvrdili své místo na domácí scéně na sebe nenechá dlouho čekat.
Otázkou pro Portugalce GAEREA je, zda jejich black metal má být vizí osobitě vzletné formy, nebo je to jen teatrální snaha o dramatičnost. Té je totiž na aktuální desce opravdu hodně. A čeho je moc, toho je příliš. Minulá deska se mi zamlouvala více.
Další technický death metal. Povedený debut skupiny, za kterou stojí hudebníci se zkušenostmi, třeba bývalý bubeník FALLUJAH. I díky klavírním partům hodně rozmanité a proměnlivé dílo startuje zajímavou tematickou trilogii. Budu sledovat.
Metalovější souputníci Vesničanů z města Ioanniny se hlásí s nádherně eklektickou metalovou kolekcí, která s chutí kloubí hard rock, heavy metal, stoner a pulzující řecké folkové party. Dominuje bublavá basa, výrazné perkuse a nápadité delší kompozice.
Kto pamätá, že Poly natočil akustickú dosku už v roku 1992? Z toho pohľadu je projekt POLY NOIR ďalšou z odbočiek v kariére polyhistora. "Noir country" s priznanými inšpiráciami a Polyho charakteristickou poetikou (objaví sa aj Joe!) stojí za vypočutie.
Guilty pleasure pokračuje, děcka už jsou skoro dospělá a furt je to fackování baví. Musí, mají to ve smlouvě. Na plac se vrací Silver, zvraty jsou čím dál (tragi)komičtější, ale tvůrci to napětí stále dokážou šponovat. Jak dlouho ještě, proboha?!
Němci nezapřou inspirace od NILE, již název v podobě egyptského boha chaosu k tomu ostatně odkazuje. A tak nám servírují vydatnou porci technicky pojatého a orientálním folklórem kořeněného death metalu. Je to poctivě uklohněné, takže docela lahůdka.
Neuvěřitelných 26 let od minulé desky a přesto jako by THE JESUS LIZARD vůbec nezestárli. Suverénní návrat ve znamení typických hutných noiserockových struktur a stále je to správně surový underground, byť si skupina samozřejmě nese svůj status kultu.