OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„One man show“ jménem UMBAH (rozkošný název, že?) patří mezi experimentální metalová tělesa (u nás na MP zvaní též jako tzv. „Pattonovci“), která ve snaze pobavit či podráždit posluchače mastí přes sebe všechno možné. Tento projekt je však i na poměry žánru zvaného avantgardní metal záležitost mimořádně švihlá a jakákoliv pravidla nerespektující. Představte si hudební poťouchlost PRIMUS či BEASTIE BOYS kříženou s techdeath zuřivostí NECROPHAGIST a avantgardou UNEXPECT. Pro většinu metalistů víceméně nepoužitelná věc, ale pro hledače „jiné“ hudby či senzaci hledajícího pisálka místy vcelku výživný matroš.
Jsem dalek toho tvrdit, že „Enter The Dagobah Core“ je dílo geniální nebo revoluční, ale v každém případě je zábavné. UMBAH není ani tolik metal jako třeba kolegové z PSYOPUS nebo IWRESTLEDABEARONCE, ale ani prog jako jsou např. EPHEL DUATH. Album je hravé, vtipné, místy až legrační, místy ale i vážné a překvapivě instrumentálně náročné. V jedné skladbě kolikrát zní jak deathgrindové klepačky, tak hravé, téměř funky-rockové pasáže, metalové kytary nebo samply, „kapela“ však v pohodě drží rytmus a zůstává muzikální. Výhodou UMBAH je i to, že nesklouzává k umělecko-progresivnímu trápení, což u výše uvedených žánrově spřízněných kolegů nebývá vždy pravidlem.
Většina skladeb obsahuje momenty, které vás nutí CD vypnout a zahodit, ale než dokráčíte k přehrávači, stočí se daný kus jiným směrem a překvapí nečekaně svěžím nápadem. Všechny přechody jsou však většinou zvládnuté s lehkostí a album je co se týče aplikovaných vlivů obdivuhodně vyvážené. Jeho předností je též kupodivu spíše civilní vokální projev, který mu prospívá zejména tím, že není hnaný do krajnosti víc, než je nezbytně nutné. Jako nejlepší z tracklistu se jeví (spíše klidnější) trojblok „Dr.Geiger“, „Enter The Dagobah Core“ a „Hypnotic Implant“, ale nějaký ten zajímavý moment, (jako je třeba rozkošný přechod z přísného deathgrindu do veselého skočného kozáčka alá Goran Bregovič v "Bolderok Naron") nabídne zpravidla každá skladba.
„Enter The Dagobah Core“ je i přes svoji „jinakost“ kupodivu dobře stravitelné a není ani třeba se s ním moc prát. Album je sice trhlé, ale ne nepřátelské, a pokud v sobě najdete ochotu mu naslouchat, získá si vás překvapivě snadno. Duchovní otec projektu Cal Scott má nakonec s hnětením takto schizoidní hudby mnohaleté zkušenosti. Aktuální zářez je už jeho (a teď se prosím pěkně podržte) patnácté (!!) dlouhohrající album, které si nahrál víceméně sám doma na koleni a vydal pod hlavičkou UMBAH.
„Enter The Dagobah Core“ je vskutku těžké bodově hodnotit, neboť jakékoliv číslo od 1-10 by bylo při správném úhlu pohledu možné, ale za odvahu, kreativitu a instrumentální provedení zasluhuje pochvalu. Ano, je to blázinec, ale nelze mu upřít vlastní ksicht a celkem jednoznačné poselství, což lze v dnešní době říct jen o málokteré hudební produkci.
Místy veselé až vtipné, místy technické a vážné album. Pro většinu metalistů nejspíš nepoužitelná záležitost, ovšem pro vyznavače „jiné“ hudby zajímavý matroš.
Cal Scott
- všechno
1. Whispers of a Dying Sun, Part I
2. Bolderok Naron
3. Temple Bar
4. Dr. Geiger
5. Enter The Dagobah Core
6. Hypnotic Implant
7. Cosmic Garland
8. Mad Zu Chong
9. Oberon Tales
10. Rackborn Skin Expulsion
11. Serokate Fornion
12. Zombinods
13. Whispers of a Dying Sun, Part II
Enter The Dagobah Core (2012)
Aradrolos (2009)
Trilobeth (2007)
Journey (2006)
Alien Beauty (2005)
Canvas (2003)
Octupi (2002)
Slain (2001)
Obliticus (2000)
Seven Days Of Horror (1999)
Xominod (1998)
Solaris (1997)
Continuum (1996)
Solacity Entwined (1995)
Incurable Copperturner (1992)
Oblivion Cries (1990)
Vydáno: 2012
Vydavatel: I, Voidhanger Records
Stopáž: 53:44
Produkce: Cal Scott
Celkem sem si dal práci a v klidu si pslechnul opravdu celé album. I když někdy sem měl sto chutí s tím praštit. Zkrze celé album není žádná vyložená hitovka a poslouchá se to asi dle nálady. K přirovnání bych možná použil tu kousek od Kovenant-Animatronik tu zase Waltari-Space Avenue a štipku švihlého alba od Voivod-Phobos a hodně to přiostřil. Celé album je protkané samply a prapodivnými zvuky, které čas od času lezou krkem. Sem tam je to pěkný nářez. Asi jako by jste na Brutal Asault přidali techno párty a přebíhali každou minutu z jednoho pódia k druhému a někdy se zasekli uprostřed a absolutně neměli potuchy co to právě hraje. V každém případě to má svůj ksicht a je to originální směs ala-hudby. Jen tak se něco takového neslyší a vyšší body dávám i za originalitu a nápady. Někdy to ale pěkně nasere.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.