OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Několikrát odkládaný albový návrat kalifornských VAN HALEN je tedy konečně zde. Samozřejmě, v sestavě s legendárním showmanem Davidem Lee Rothem za mikrofonem. Je nutné připomenout, že v průběhu mnoha let nečinnosti byl rovněž nahrazen původní baskytarista kapely - Michael Anthony (nyní hraje se Sammym Hagarem v CHICKENFOOT) synem Eddieho Van Halena – dvacetiletým Wolfgangem, což dělá z této kapely ještě více rodinou instituci, než tomu bylo kdykoliv v minulosti.
VAN HALEN se na comeback sice připravovali dlouhá léta, ta byla čas od času vyplněna pouze několika turné, ale i spoustou nutných právních tahanic mezi stranou Van Halenů a navrátilcem Davidem Leem Rothem (popřípadě i s bývalým zpěvákem Sammym Hagarem). Jak ostatně Eddie v minulosti mnohokráte avizoval, nikdy nebylo lehké působit v kapele s takovým egomanem jakým byl kdysi dávno právě David. Zvlášť pak uhájit v ní, navzdory vlastnímu kytarovému talentu, svou pozici kapelníka a ústředního skladatele, protože Roth byl vždy sakra výrazným frontmanem. Dnes jsou snad již všechny spory zažehnány a po čtrnácti letech dostáváme novou řadovku. Od posledního alba nazpívaného právě Davidem Lee Rothem („1984“) navíc uběhlo předlouhých osmadvacet let.
Tak tedy konečně k novému materiálu. Musím předně říct, že nejde vůbec o věc, která by vás chytla na první poslech. Myslím, že se vám to nepovede ani na ten druhý nebo třetí, přesto nelze o novince říct, že jde o vyloženě nepodařený projekt. To ani náhodou. Jen se prostě nedostavila nadprůměrně výrazná skladba, která by vystihla a reprezentovala novou kapitolu VAN HALEN. Zvlášť při srovnání s alby z konce sedmdesátých, průběhu osmdesátých, popřípadě i z první poloviny devadesátých let, je zde nadevše jasné, že se tak trochu vytratila chuť (nebo spíše i forma) dělat hity. Skladby, které by vás od prvního momentu ohromily nápadem, razancí, ale zejména i líbivostí, tady v podstatě chybí.
Co zde tedy určitě nalezneme? Určitě typický a léty prověřený rukopis kapely. Jak odlehčená kytarová hra Eddieho Van Halena, tak hřmotné beaty jeho staršího bratra Alexe, jsou opět rozpoznatelné mezi tisíci. Eddie znovu hbitě žongluje mezi různými typy skladeb a ať už se jedná o zemitější rockové vypalovačky, swingující čísla nebo přímočaré boogie věci, je stále hodně inspirující. Ostatně u Van Halenů nikdy nebyl problém se snadno spotřebovatelnou stravou, protože ať už hráli sebe jednodušší věc, vždy ji dokázali podpořit špičkovou instrumentací.
Novinka tedy znovu působí jako instrumentálně i vokálně (David je rovněž v dobré pohodě) brilantní komplet civilních, vyrovnaných a poměrně hutných rockových skladeb s typickým rukopisem VAN HALEN, ovšem nedostává se v jí výrazněji chytlavých momentů. Neotřelých a na první poslech zapamatovatelných skladeb, kvůli kterým by jste dostali chuť si právě tuhle desku poslechnout víc než pětkrát, protože by prostě bez spekulací bavila, zde opravdu příliš není. Jasně nejsilnější je úvod. Trojlístek „Tattoo“, „She´s The Woman“ a „You And Your Blues“ reprezentuje hardrockovou zemitost a platí za solidní nástup zcela v tradici starých VAN HALEN, jenže se to postupem času celé nějak vytrácí a album následně upadá do průměrnosti a jen stěží dokáže udržet posluchačovu pozornost. Občasně se sice ještě zablýská na lepší chvíle („Blood And Fire“, „Outta Space“ a „Big River“ patří rovněž k lepší půlce nahrávky), ale jde jen o několik ojedinělých položek.
Přestože kapela neodflákla řemeslnou stránku věci, letošním VAN HALEN zkrátka a dobře chybí vícero neobyčejných skladeb. O naprostém hitovém trháku ani nemluvě. Tahle deska je na ně zkrátka poměrně málo nápaditá, a to je vzhledem k faktu, jak dlouho to s jejím vznikem trvalo, velmi frustrující. VAN HALEN prostě nahráli solidní hardrockové album, což je na ně celkem málo. „Different Kind Of Truth“ patří z mého pohledu (spolu s předchůdkyní) k tomu nejslabšímu, na čem se kdy tahle druhdy slavná americká hardrocková skupina podílela.
Pouze lehce nadprůměrný návrat 14 let mlčící legendy. Této za všech okolností prvotřídní rockové kapele zkrátka a dobře došly hity. Sem tam lepší moment nebo nadprůměrný song nezachrání tak trochu rozporuplný dojem z celku, který působí matněji než kdykoliv dříve. Ani ten David Lee Roth (přestože nezklamal) tomu po stránce skladeb výrazněji nepomohl. Jedno z nejslabších alb od VAN HALEN.
6,5 / 10
David Lee Roth
- zpěv
Eddie Van Halen
- kytara
Alex Van Halen
- bicí
Wolfgang Van Halen
- baskytara
1. Tattoo
2. She´s The Woman
3. You And Your Blues
4. China Town
5. Blood And Fire
6. Bullethead
7. As Is
8. Honeybabysweetiedoll
9. The Trouble With Never
10. Outta Space
11. Stay Frosty
12. Big River
13. Beats Workin
Vydáno: 2012
Vydavatel: Interscope
Stopáž: 49:58
Produkce: Van Halen and John Shanks
Studio: 5150 Studio, Henson Recording Studio, Hollywood, CA
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.