Praha - 13. února 2012
Příznivec technického death metalu si mohl jen těžko představit lákavější koncertní sestavu. V pondělí 13.2. se v pražských Klánovicích střetla dvě navýsost interesantní turné – první na čele s novozélandským zázrakem ULCERATE, druhé pak vedené neméně zajímavou dvojicí ORIGIN / PSYCROPTIC. V klubu Black Pes se mimo výše uvedené představili ještě Belgičané LENG TCH´E, Francouzi SVART CROWN a domácí stálice HEAVING EARTH. Koncert bohužel začal už v 17:30, pro normálně pracujícího smrtelníka jen v těžko dosažitelný čas. Stejně jako mnoho dalších tedy dorážím na místo určení poněkud později a přicházím o vystoupení HEAVING EARTH i LENG TCH´E. Tímto se stoupencům obou kapel omlouvám a zároveň závazně slibuji, že si při nejbližší možné příležitosti zařídím intenzivní trénink time managementu. Ostatně, je nejvyšší čas, vždyť do Klánovic dorazí již za měsíc další navýsost zajímavá sestava na čele s OBSCURA a SPAWN OF POSSESSION. Pozdní příchod na akci tohoto kalibru by byl bez nadsázky trestným činem. Ale to je zatím hudba daleké budoucnosti, momentálně máme něco po půl osmé a na pódium se pomalu dobývají SVART CROWN.
V našich končinách vcelku známá sestava z Nice (viz line up Brutal Assaultu 2011) má na svém kontě dvě plnohodnotná alba a co se stylového zařazení týče, pohybuje se někde na pomezí black a death metalu. I přes zbytečně vytažený zvuk bylo celkem jasné, že Francouzi našli zalíbení v temných deathmetalových seskupeních jako IMMOLATION či INCANTATION na straně jedné a experimentálním blackmetalu typu DEATHSPELL OMEGA na straně druhé. Před toužebně očekávaným setem ULCERATE šlo o velmi reprezentativní předehru.
To už se ale na zaleskne lysá lebka Paula Kellanda a do předních řad okamžitě míří houf nedočkavých jedinců v horečném očekávání nevšedního koncertního zážitku. Troufám si konstatovat, že zklamán nemohl odejít snad vůbec nikdo, premiéra ULCERATE na českých pódiích totiž byla bez nadsázky strhující záležitostí. Jsem si jist, že kvůli setu novozélandských učitelů nevážili cestu do útrob klánovického přístřešku zdaleka jen oddaní žánroví příznivci, ale také jedinci, kteří každý večer zrovna neusínají s „Pierced From Within“ pod polštářem. Byl jsem velmi zvědav do jaké míry bude naživo působit nejsilnější zbraň ULCERATE, jakási post-apokalyptická, bezvýchodná atmosféra. Působila stejně jako z desek. Sestava z Aucklandu mě okamžitě obalila několika vrstvami tučného šedého závoje, z jehož všeobjímajících záhybů mě vysvobodil až poslední tón „Everything Is Fire“, dle mého soukromého názoru zatím nejlepší skladby ULCERATE. Mrazivého únorového večera hrálo Novozélanďanům do karet snad všechno, Paul Kelland byl ve vynikající hlasové formě, již tak silnou atmosféru setu ještě více podtrhovala decentní světla a i sám zvukař dopřál kapele odpovídající úroveň pozornosti (snad jen s výjimkou nedostatků v nazvučení kopáků výtečného Jamieho Saint Merata). Velmi pozitivně jsem vnímal i sporadickou komunikaci Paula Kellanda s publikem, prostou jakýchkoli nedůstojných póz a siláckých gest. ULCERATE jednoduše ovládli večer, mráz mi běhal po zádech po celou délku koncertu jako prsty zručné thajské masérky z jisté nejmenované provozovny poblíž Náměstí Míru (nejvíce intenzivním zážitkem byl samozřejmě vrchol setu, již jednou zmiňovaný opus magnum „Everything Is Fire“). Jediným negativem byla délka vystoupení, čtyři skladby byly přece jen trochu málo (kromě titulní položky z druhé řadovky zazněly ještě „Caecus“, „Cold Becoming“ a „Soullessness Embraced“).
PSYCROPTIC. Na tasmánské lehkonohé tech/death metalisty (samozřejmě mluvíme v kontextu aktuální tvorby, nikoli o buldozeru jménem „The Scepter Of The Ancients“) jsem se velmi těšil, neb z jejich tři roky starého vystoupení za zdmi josefovské pevnosti jsem si odnesl jen ty nejlepší dojmy. Nicméně tentokrát tomu tak nebylo, PSYCROPTIC na mě po setu ULCERATE působili neslaně nemastně, hlavně v samotném úvodu, kde si slabší chvilky vybral i hostující Angličan u mikrofonu, Zdeněk Šimeček (GODLESS TRUTH). Sestava z Hobartu sázela převážně na skladby z výtečného alba „Ob(Servant)“, osobně mě potěšila hlavně koncertní tutovka „Initiate“, kde „GT Boy“ regulérně exceloval. Přiznám se, že mě lehce vyrušovaly nejrůznější pózy hostujícího basáka Joea Payneho (DIVINE HERESY). Já nevím jak vy, ale já mám PSYCROPTIC za sofistikovanou tech/death metalovou kapelu, nikoli za rozjívenou sebranku vyhrávající na výročním plese zaměstnanců velkovýrobny zemědělských nástrojů. Méně pózovat, více diktovat. Tak snad příště.
Jason Keyser je rozený showman. Buldok James Lee se mi po stránce vokální sice zamlouval více, nicméně v žádném případě nedokázal posluchače strhnout tak jako Keyser. Pokud jste někdy zažili vyloženě zábavné koncerty SKINLESS, bývalé to kapely nového frontmana ORIGIN, jistě víte o čem mluvím. Kansaská tech BDM hvězda v poslední studiové sestavě vystřihla excelentní vystoupení, ostatně jako vždy. Jádro playlistu samozřejmě tvořily skladby se zatím posledního záznamu „Entity“, konkrétně zazněly třeba „Expulsion Of Fury“, „Swarm“ nebo výpravná „Saligia“ (v trochu kratší verzi než známe z desky). Dobrou práci odvedl i zvukař, jenž ORIGIN vybavil sice intenzivním, nikoli však přehnaně vytaženým zvukem, na který doplatili zejména PSYCROPTIC. Jak všichni víme, „Entity“ představila kapelu v jiném světle, ORIGIN se rozhodli zvolnit a občas hezky postaru narovnat jinak na kousky rozlámanou rytmiku. Právě tyhle odlehčenější nebo, chcete-li jinak, čitelnější pasáže koncertu jednoznačně přidaly na atraktivitě. Technický natlakovaný death metal dotažený do maximálního možného extrému, ORIGIN v Klánovicích zcela jednoznačně ukázali, kdo je v tomto žánrovém oboru pánem.
Reaper
Ostrava - 14. února 2012
Současné deathmetalové špičky si daly dostaveníčko i v ostravském Barráku (ex-Tančírna), klubu, který prošel značnou renovací. Původně avizované trio ULCERATE, SVART CROWN a HEAVING EARTH na poslední chvíli ještě doplnila trojice ORIGIN, PSYCROPTIC a LENG TCH´E, ale že by se tato skutečnost nějak odrazila na vyšší návštěvnosti, to se tedy rozhodně říci nedá. Až mi bylo za kapely trochu stydno, že musely hrát před prázdným klubem.
U HEAVING EARTH a LENG TCH´E to platilo doslova. Navzdory slušnému nasazení obou zmíněných nemohlo pár osamoceně kymácejících se postav vytvořit požadovanou atmosféru ani zdaleka. HEAVING EARTH znějí na živo skutečně hodně „brutal“, k čemuž přispívá i hluboký hrdelní vokál Michala Štěpánka (též BRUTALLY DECEASED). Jejich tvorba je solidní, avšak výraznější vlastní přínos by jejich produkci (znatelně inspirované legendami USDM žánru) jedině prospěl. To LENG TCH´E jsou již na grindcorové scéně dostatečně etablovaným pojmem, avšak ani to nestačilo k výraznějšímu rozpohybování už tak skromně zastoupeného publika. A to se černý vokalista Serge Kasongo docela snažil. Odezva však byla řekněme… rozpačitá. LENG TCH´E nesázejí ve své tvorbě na nějakou zdrcující rychlost, spíše holdují propracovanosti jednotlivých skladeb, což je patrno zejména při poslechu starší tvorby. Stále ještě aktulní deska „Hypomanic“ v tomto ohledu možná trochu více tlačí na pilu, ale subjektivně má autor těchto řádků v oblibě přeci jen starší kusy, které i v živém podání vyzněly o něco přesvědčivěji.
Při setu SVART CROWN se plocha před pódiem konečně trochu zaplnila a rozhodně to nebylo jen díky synchronizovaným vlasovým vrtulím jednotlivých muzikantů. Francouzská blackmetalová škola je v současné době hodně silná, a přestože kvarteto z Nice ještě do úplné top špičky nepatří, má k tomu dost slibně našlápnuto, což potvrdilo i ostravské vystoupení. Na svém kontě má kapela prozatím dvě alba, přičemž byl set, znatelně načichlý smrtícím kovem, vystaven zejména na posledním „Witnessing The Fall“. Hutný zvuk, odkazující místy až někam k žánrovým polobohům DEATHSPELL OMEGA (lehké disharmonie byly při živém vystoupení dost slyšitelné), pak učinil ze SVART CROWN i díky absenci zbytečných žánrových klišé vskutku sympatickou záležitost a příjemné překvapení, které by zasloužilo rozhodně více než 40 minut hracího času…
…podobně jako ULCERATE, pro mnohé hlavní tahoun večera a jedna z nejzajímavějších deathmetalových kapel současnosti. Vzhledem k délce skladeb byla ona necelá třičtvrtěhodinka zdaleka nedostačující a Novozélanďané tak trochu doplatili na sloučení koncertu s ORIGIN a spol. Mimořádně temnou atmosféru studiových nahrávek se naštěstí podařilo přenést i na deathmetalové kolbiště a seskupení tak mohlo potvrdit svůj prvotřídní status. Jinými slovy - GORGUTS se setkali s NEUROSIS a DEATHSPELL OMEGA i na jednom pódiu. Ačkoliv v kapele jsou všichni vynikajícími muzikanty, hlavním hrdinou byl bezesporu bubeník Jamie Saint Merat, kterého sledovat v akci je skutečně velkým zážitkem. Škoda jen poněkud zkráceného setu, člověk by jistě snesl více (zaznělo asi jen 5 skladeb, tuším že „Burning Skies“, „Soullesness Embraced“, „Cold Becoming“, „Dead Oceans“ a závěrečná „Everything Is Fire“).
PSYCROPTIC pak po ULCERATE působili ze začátku trochu sterilně, ačkoliv z hlediska technického ani z hlediska profesionality vystoupení se jim nedalo vytknout vůbec nic. Instrumentální schopnosti muzikantů jsou zřejmé (dávají to ostatně dostatečně najevo i na svých řadovkách, včetně aktuální „The Inherited Repression“, která je oproti předešlé tvorbě rozvolněna a čitelnější), avšak po náladě, kterou na pódiu dokázali vykouzlit jejich kolegové z Oceánie, vyzněla snaha Tasmánců alespoň z počátku lehoulince do prázdna – především u těch, kteří dávají přednost atmosféře před instrumentálním šílenstvím. Nutno však podotknout, že odvedli stoprocentní výkon a jejich vystoupení mělo spád.
„GTboy“ Zdeněk Šimeček pak poprosil publikum, aby zůstalo i na následující kapelu a skutečně – kdo si počkal na dosti pozdní vystoupení kansaské čtveřice, asi jen stěží mohl litovat. ORIGIN to totiž rozjeli ve velkém stylu. Při poslechu technického death metalu, kde se optimálně snoubí brutalita, melodika, chytlavost i rychlost, nemohl snad nikdo pochybovat, že se tady jedná o skutečně špičkovou záležitost. Maniakální vokalista Jason Keyser (ex-SKINLESS) nejprve k pódiu osobně přitáhl za rukávy osoby postávající v povzdálí a rozjel přímo mezi lidmi svou zběsilou show. Skladby z aktuální nahrávky „Entity“ vyzněly zcela přesvědčivě, stejně jako zuřivé nasazení performerů. Škoda jen pozdního začátku setu, začínat o půl dvanácté před pracovním dnem není rozhodně ideální.
Pokud bychom si odmysleli na ostravské poměry tradičně tristní návštěvnost (nedá se hovořit ani o desítkách jedinců; návštěvníků bylo přibližně stejně jako zúčastněných muzikantů a doprovodného personálu), jednalo by se o zdařilý deathmetalový večírek. Inu, nejmenujete-li se MALIGNANT TUMOUR, středně velký klub v Ostravě asi jen tak nenaplníte.
Deadmann