OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Americká metalová omladina si už dlhšiu dobu snaží „prisvojiť“ hudobné finty starého kontinentu. Jednou z obdobných bánd je aj kvarteto z New Yorku YOUNG AND IN THE WAY (ďalej YAITW), ktoré sa vzhliadlo v pútavom crossovere zriedka miešaných štýlov.
Pod názvom, ktorý evokuje skôr nejakú straight-edge-hardcoreovú youth crew sa skrýva pozoruhodná partička vydávajúca svoj tretí album, pričom už jeho názov napovedá, akým smerom sa v tomto prípade bude uberať hudobná náplň. „V. Eternal Depression“ má síce mnoho tvárí, ale s miernym nadhľadom môžem konštatovať, že tentokrát prevláda tá extrémne metalová.
Za úvodnú skladbu, ktorú je možné chápať ako introdukciu, by sa nemuseli hanbiť ani černokňažníci z MENACE RUINE. „Descending The White Mountain“ sa nesie v ťahavom tempe, pričom v nej dominujú popínavé dronové väzbenie, občasné zvuky piana a nad tým všetkým sa tiahnúci skreslený blackový škrekot. To všetko v poriadne dusnej atmosfére, ktorá spomenuté elementy drží pekne pokope. V závere piesne je však cítiť, že sa neodvratne blíži niečo diametrálne odlišné, niečo na hony vzdialené od vskutku pokojného úvodu.
Nasleduje zvrat v podobe „Times Are Cold“. Takto by zrejme znel mrzký bastard tých najnenávistnejších blackových strašiakov a špinavých crusterov. Jestvuje síce mnoho kapiel, ktoré poja spomínané štýly, teda postupy crustcoru, punku a black metalu, avšak jednoznačne najpodarenejší sú v tomto ohľade YAITW. Album je skvelo rozkúskovaný a od úvodného, už spomínaného „intra“, ktoré poslucháča naladí na tú správnu pochmúrnu atmosféru, cez tri vražedné výplachy až po záverečnú dvanásť minútovú „The Gathering“, nesúcu sa v duchu akéhosi hybridného veľkolepého martial folku (so saxofónom?!), je to poriadna jazda. Jednou z výhod týchto cvokov je, že sa s tým veľmi, ehm, neserú. Jednoducho bez okolkov hrajú to, čo ich baví. Keď je to black metal, tak nech je náležite ohyzdný, keď sa hrá náladovo, tak so všetkým oduševnením!
Dĺžka albumu je taktiež veľkým plus. Pol boda naviac pridávam za vynikajúcu „Oceans Of Eternal Depression“, ktorá sa od blackového začiatku prehupne do vynikajúcej old-school grindovej víchrice (analógia s ANAAL NATKRAKH by tu zrejme bola na mieste) až k emotívnemu klavírnemu záveru. Pri tej musí poskočiť srdiečko snáď každému pravovernému milovníkovi hluku.
Crust, grind a black metal v efektívnej symbióze.
8,5 / 10
Chris Nolen
- basgitara
Randy Baucom
- bicie
Rick Contes
- gitara
Kable Lyall
- spev
1. Descending The White Mountain
2. Times Are Cold
3. The Great Blue Norther
4. Oceans Of Eternal Depression
5. The Gathering
When Life Comes To Death (2014)
V. Eternal Depression (2011)
I Am Not What I Am (2011)
Amen (2010)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Antithetic Records
Stopáž: 23:14
Produkce: Rick Contes
Studio: Birthwave Studio
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.