OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Řekněme si to na rovinu, norská stálice epického pojetí pagan metalu BORKNAGAR se právě letos nesmírně vyšvihla, protože jejich novinka přináší materiál, který snese ty nejpřísnější měřítka špičkové metalové práce napříč všemi jeho subžánry a já z ní mám pocit, že i v rámci jejich diskografie bude mít do budoucna výsadní postavení.
Myslím, že pověstná košatost (někdo by řekl spíše přeplácanost) a určitá bezvýchodnost jejich dřívějších skladeb dostala právě s novinkovým albem „Urd“ pořádný štulec a BORKNAGAR rázem oproti své minulosti působí jako kapela mající schopnost složit velmi hitové a dobře poslouchatelné skladby. Ovšem je zde nutné rovněž připomenout, že jim zároveň neubírají nic z pověstné vrstevnatosti. Jakoby tito Norové rázem prokoukli, tedy našli recept jak spojit všechno, co mají na srdci ve velmi příjemně poslouchatelný a zároveň i umělecky hodnotný výsledek.
Své rozhodně ovlivnilo opětovné angažování zpívajícího baskytaristy ICS Vortexe, známého z řad BORKNAGAR již v období dávných alb „Archaic Course“ nebo „Quintessence“, který se v mezidobí věnoval spíše kapelám ARCTURUS nebo DIMMU BORGIR. Jeho rozmáchlý zpěv zacházející spíše do vyšších poloh, působí v kombinaci se zemitějším a agresivnějším hlasem Vintersorga hodně zajímavě, takže „Urd“ oplývá ve výsledku značnou vokální rozmanitostí a působí jako mnohohlasá temně metalová opera překypující skvělými motivy. Rozdíl oproti minulosti je rovněž v tom, že letošní skladby nepůsobí jako nějaké samoúčelné chuchvalce obsahující nepříliš přehledné a nepříliš výrazné motivy.
Jestliže předcházející dvě díla („Origin“ a „Universal“) byla z nějakého důvodu mnohými označována jako ta, díky kterým BORKNAGAR pomalu ale jistě vyklízejí své pozice, pak dle mého „Urd“ jednoznačně značí sebevědomý útok na piedestal celé severské temně metalové scény – natolik je album po všech stránkách dotažené. Parta okolo Oystena G.Bruna se opravdu vyšvihla a vysekala zde diamant.Album překypuje různorodou atmosférou, neotřelými nápady, instrumentální bohatostí, ale rovněž i dobře poslouchatelnými a výrazně hitovými songy.
Zatímco úvodní rychlá vánice „Epochalypse“ nebo mohutná „The Winter Eclipse“ působí jako srdnaté sympho-blackmetalové hymny mající schopnost uhranout svojí razancí, pak třeba skladby typu „Roots“ nebo „The Earthling“ zacházejí v rozmanitosti ještě o něco dál a předkládají propracované struktury, ve kterých se vkusně prolínají folk-metalové nápěvy a poloakustické pasáže s těmi zemitějšími, aby to celé následně gradovalo v majestnátních chórech.
Celé album je díky množství zajímavých motivů velmi rozmanité, ale zároveň ve svém konečném výrazu ucelené. Tak například sedmá „Frostryte“ je oslavná heavymetalová jízda, jak od nějakých nadšených nohsledů zlatých časů IRON MAIDEN, a naopak teskná nádhera „The Beauty Of Dead Cities“ vládne natolik melancholickou atmosférou, až se člověku svírá srdce.
BORKNAGAR nahráli vynikající a pestrou metalovou desku, která snese ty nejpřísnější měřítka celé evropské scény. A jako bonbónek tu máme v limitované edici ještě fantastickou skladbu „Age Of Creation“, která by klidně obstála i uvnitř základní hrací doby kompletu, ale rovněž i povedenou předělávku metallicovské „My Friend Of Misery“. Jeden z adeptů na album roku.
Špičkové mainstreamově laděné metalové album a adept na nahrávku roku. Instrumentální a vokální pestrost popř. vrstevnatost skladeb byly zachovány, přibyla hitovost, přehlednost a silné melodie - z toho plyne velmi příjemný poslech.
9 / 10
Vintersorg
- zpěv, chóry
Oystein G.Brun
- kytary
Jens Ryland
- kytary
ICS Vortex
- baskytara, zpěv, chóry
Lars A.Nedland
- klávesy, zpěv, chóry
David Kinkade
- bicí
1. Epochalypse
2. Roots
3. The Beauty Of Dead Cities
4. The Earthling
5. The Plains Of Memories
6. Mount Regency
7. Frostrite
8. The Winter Eclipse
9. Age Of Creation (bonus)
10. My Friend Of Misery (bonus)
Fall (2024)
True North (2019)
Winter Thrice (2016)
Urd (2012)
Universal (2010)
Origin (2006)
Epic (2004)
Empiricism (2001)
Quintessence (2000)
Archaic Course (1998)
Olden Domain (1997)
Borknagar (1995)
Vydáno: 2012
Vydavatel: Century Media Records
Stopáž: 65:41
Produkce: Borknagar
Studio: Fascination street Studios, Sweden
Sledujúc BORKNAGAR od počiatku ich kariéry musím predsalen poukázať na to, že sa im napriek patrnej snahe a pokroku stále nepodarilo celkom vymaniť z vlastných klišé. Tých sa poslucháčovi dostáva hlavne v úvodnej skladbe, s pribúdajúcim časom nahrávky sa to lepší. Orientácia na čisté vokály, väčšia kompozičná uhladenosť a priamočiarosť poukazujú na jasný progres a robia z "Urd" rozhodne lepší album než bol "Universal". Napriek tomu by som si želal od kapely viac blackmetalovej energie a surovosti, na ktorú BORKNAGAR k vlastnej škode rezignovali.
nic noveee na svete,dame si repete...proste borknagar,nic viac -nic menej...skor ma to unavilo a trosku unudilo...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.